Skocz do zawartości

Dmuchawa z wyłącznikiem czasowym


Kazik93

Pomocna odpowiedź

Hej,

Nie mam pomysłu jak przerobić mój układ, na bazie przekaźnika czasowego PTM232. Na chwilę obecną działa to wszystko na zasadzie. Naciskam wyłącznik nożny > otwiera się elektrozawór (określony czas w przekaźniku) > zawór się zamyka. Tyle że elektrozawór jest podłączony pod kompresor (który sam się włącza żeby uzupełnić ciśnienie) z zbiornikiem 5l i z stałym ciśnieniem 2bary. Jest to dla mnie dość głośne i mało wygodne rozwiązanie.

A potrzebuje stworzyć układ który będzie działać na takiej zasadzie. Naciskam wyłącznik nożny > uruchamia się dmuchawa > puszczam wyłącznik >(dmucha pracuje cały czas) otwiera się elektrozawór, przez określony czas w przekaźniku > elektrozawór się zamyka i dmuchawa się wyłącza. 

Posiadam cyfrowy przekaźnik czasowy PTM232 i znalazłem jeszcze w moich duperelach przekaźnik czasowy PCS-533

IMG_20191216_205425209.jpg

IMG_20191218_172204000.jpg

IMG_20191218_172328853.jpg

IMG_20191218_172350792.jpg

Edytowano przez Kazik93
Link do komentarza
Share on other sites

He..he.. Fajne szpargały masz szufladzie :). Ale do tematu.

Cytat

A potrzebuje stworzyć układ który będzie działać na takiej zasadzie. Naciskam wyłącznik nożny > uruchamia się dmuchawa > puszczam wyłącznik >(dmucha pracuje cały czas) otwiera się elektrozawór, przez określony czas w przekaźniku > elektrozawór się zamyka i dmuchawa się wyłącza. 

Powinno dać się to zrobić, na tym PTM232 + przekaźnik pomocniczy, ale potrzeba kilku informacji. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że jakby nie patrzeć, na PTM232 jest prostym przekaźniku czasowym. Trudno zbudować sterowanie, oparte o jeden przycisk/stopkę. Tak czy siak trzeba by dodać przełącznik, Praca/STOP dla bezpieczeństwa.

1. jaka jest ta stopka/pedał nożny? Plastikowa czy metalowa, no i jaki przełącznik jest w środku NO czy NO/NC?

2. jakiego typu są w rzeczywistości wejścia START, Reset, bramka PTM232? Producent niestety na silę, widzę chciał upchnąć instrukcję na skrawku papieru toaletowego, i nie ma najważniejszej informacji, czyli czy wejścia są sterowane względem fazy L, neutralnego N, czy uniwersalne czyli L/N?

Cytat

Tyle że elektrozawór jest podłączony pod kompresor (który sam się włącza żeby uzupełnić ciśnienie) z zbiornikiem 5l i z stałym ciśnieniem 2bary. Jest to dla mnie dość głośne i mało wygodne rozwiązanie.

Jeżeli nie wyniesiesz kompresora do innego pomieszczenia, niestety tej wady się nie pozbędziesz.

Link do komentarza
Share on other sites

To żeby po kolei odpowiem. 

  1. Pedał nożny jest metalowy NO/NC 3 kabelki z niego wychodzą (Chyba 10A).
  2.  Znalazłem pdf z całym opisem https://www.dacpol.eu/pl/cyfrowy-przekaznik-czasowy-ptm232-2805/product/przekaznik-czasowy_PTM232_SISEL?file=files/pl/katalog/12/enda/PTM232-E-03_PL.pdf   ale niestety nie ma nic o tym czy sterowanie jest względem L czy N.

Na razie pójdę na łatwiznę czyli, puszka którą zbudowałem będzie sterować tylko elektrozaworem. A dmuchawa ma swój osoby włącznik nożny którym po prostu sam będę ją uruchamiać. Zamiast jednej, dwie nogi trzeba będzie używać 🤣

Na początku testowaliśmy to jako stację do napełniania balonów helem i to się bardzo sprawdza, bo reduktor podaje stałe ciśnienie + PTM232 z ustalonym czasem otwierania zaworu = zawsze taka sama porcja gazu. Stacja którą sam zrobiłem kosztowała ułamek ceny takiej sklepowej. Dylemat jest taki czy kombinować i przerabiać dmuchawę żeby pracowała czasowo czy inwestować w lepszy kompresor, który będzie cichszy i nie jakiś wielki gabarytowo. Tyle że będzie na wyjazdy trzeba będzie tachać kompresor.

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś robiło się kompresory z agregatów z starych lodówek, jest to ciche, male, ale niestety też wydajność jest słaba.

Co do układu, który chcesz zbudować, postaram się coś zaproponować. Powinno się dać coś wykombinować z tym PTM232, bo szkoda dokładać tego PCS-533, który i tak nie rozwiązuje w sumie problem, a swoje kosztuje.

Do takich projektów fajne są przekaźniki programowalne firmy Dobry Czas. To takie małe "prawie LOGO". Ale to temat, na trochę inne rozważania.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak kombinowałem i wykombinowałem coś takiego:

Sterowanie.thumb.jpg.c733e87f41d9d1c607d08e76ef9ec66b.jpg

Zamiast PTMa wybrałem jednak programowalną czasówkę PCS 533 F&F, plus przekaźnik pomocniczy.

Ale po kolei.

Układ zabezpiecza zwarciowo bezpiecznik F1, a przepięciowo warystor V na napięcie 350V. Stanowi on też zabezpieczenie gdybyśmy trafili, na taki rodzynek jak 400V w gniazdku 230V. ?! 😮 Zdarza się naprawdę. Warto zastosować sobie dwutorowy wyłącznik plus wskaźnik neonowy LS, daje to możliwość pewnego wyłączenia napięcia zasilania 230V podczas manipulacji, oraz wizualną sygnalizację, że układ jest pod napięciem.

Ponieważ układ jest zasilany 230V, warto, a nawet trzeba podłączyć obudowę metalowej stopki do przewodu PE. (ochrona przeciwporażeniowa).

Układ w założeniu działa tak:

Po naciśnięciu stopki, wyzwalany jest przekaźnik pomocniczy K1(zapomniałem opisać na schemacie), który włącza wentylator, przez styki 11-12, oraz podaje sygnał wyzwalający (zbocze narastające) na wejście B czasówki PCS 533. Ze względu na prostotę układu, musimy niestety przytrzymać stopkę przez czas, który zaprogramujemy sobie w czasówce jako ROZRUCH. Po upływie tego czasu, zamknie się styk NO(11-12) PCS 533 i zasili elektrozawór, wtedy możemy puścić stopkę. Spowoduje to przełączenie się styków przekaźnika pomocniczego K1 i zasilanie wentylatora przez styki 7-8 K1 oraz 11-12 PCS 533. Jednocześnie opadające zbocze na wejściu B spowoduje odliczanie czasu PRACY, po upływie którego układ przejdzie w stan początkowy.

W razie potrzeby możemy sobie dodatkowo, podłączyć równolegle do cewki elektrozaworu lampkę sygnalizacyjną, co ułatwi wyczucie, kiedy upływa czas ROZRUCHU.

Elementy R i C, stanowią obwody tłumienia przepięć od cewek. Dla 230V AC R to ok 4,7KΩ 1W, a C to 10nf/350V foliowy. Celem stosowania tego układu jest zwiększenie żywotności styków przekaźników.

UWAGA !!

Programu dla PCS 533 jeszcze nie próbowałem napisać. Ogólnie problem jest w tym, że nie ma dostępnej symulacji, i trzeba program testować, w urządzeniu 😞 .
Układ jest koncepcyjny, oparty o DTRkę PCS 533, nie mam możliwości przetestowania, go w praktyce.

Przekaźnik pomocniczy powinien mieć cewkę na 230V AC, i posiadać dwa tory. Niektóre przekaźniki posiadają wbudowane obwody tłumiące, na zaciskach cewki, niektóre nie, więc elementy R i C są opcjonalne, zależnie od komponentów jakie użyjemy do budowy. Bez nich też będzie działać.

Edytowano przez BlackJack
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Kawał dobrej roboty 🙂 tak to łopatologiczne opisane i schemat mega czytelny.  W tym tyg powinny przyjść już elektrozawory (święta i dni wolne to czas wysyłki się rozciągnął). Muszę przemyśleć jeżeli będzie to oparte na pcs 533, bo ustawianie czasu dla zaworu będzie wymagało mojej obecności i tel.

Schematu nie zrobię bo nawet nie wiem jak by to miało wyglądać, ale podczas korzystania z suszarki naszło mnie, a gdyby włącznik nożny był by 3 pozycyjny jak przełącznik w suszarce? Z takim ustawieniem

  • Pozycja 0 (stopka nie wciśnięta)
  • Pozycja 1 (stopka wciśnięta, w połowie) uruchamia dmuchawę
  • Pozycja 2 (dociskamy stopkę do końca i wciska guzik, coś na zasadzie "Kickdown" w aucie z aut. skrzynia biegów) uruchamia PTM 232 (ustawiam otwarcie E Z np. 2sek, potem zamyka).

Upieram się trochę do tego PTM bo w nim od ręki zmieniam czas otwierania zaworu(bez używania tel i apki). W moim pomyśle jest jeden problem bo znalazłem jeden sklep z profesjonalna stopka z metalowa osłona z wagą kilka kilo i ceną 700-800zł (pewnie do jakiś konkretnych maszyn do pracy w trudnych warunkach). Jedynie w normalnej cenie znalazłem kołyskę ale z pozycjami 1 0 2, a potrzebuje 0 1 2. Chyba że dało by się to przerobić, albo ja źle szukam 😄 

Edytowano przez Kazik93
Link do komentarza
Share on other sites

Cóż starałem się zaproponować rozwiązanie na podzespołach które wymieniłeś, czyli w domyśle posiadasz. Wspomniałeś o metalowej stopce, więc taką uwzględniłem, ale taka być nie musi. Plastikową można dociążyć przecież wklejając kawałek metalu do środka. Z drugiej strony chciałem, aby było to jak najprostsze. Na PTM kombinowałem szczerze kilka dni, ale jest, to po prostu zbyt prosta czasówka, aby tylko na niej to oprzeć, a dodatkowo lakoniczna instrukcja obsługi nie ułatwia sprawy, a cena poraża.

Dodatkowo żadnego z tych urządzeń, nie posiadamy ani w pracy, a ja też nie mam w mojej rupiercarni, więc nie jestem w stanie poeksperymentować na żywym układzie, a mam wrażenie że w instrukcji PTMa jest parę niedociągnięć.

Tak naprawdę wszystko rozbija się o budżet w jakim chcesz się zmieścić, i to czym dysponujesz na stanie?.Można to zrobić elegancko na małym przekaźniku programowalnym, ale cena nowego to jakieś 450zl, chyba że udałby się upolować jakie używane Siemens LOGO na 230V za 200-250zl. No to wtedy dostajesz już full wypas sterownik. Stawiałem na tym naprawdę skomplikowane automaty.

Nie wiem ile można zarobić na dmuchaniu balonów 🙂 Ale jeżeli to na siebie zarobi, to chyba nie ma bardzo co się czaić, tylko zainwestować w przekaźnik programowalny z wyświetlaczem jak LOGO. Ostatecznie, jak czas nie goni to polować na używkę na Allegro czy OLX, choć wersję AC 230V ciężko upolować, bo to niepopularna odmiana. Tylko trzeba uważać co sie kupuje, bo jeszcze wielu sprzedaje przedpotopowa wersję 0BA0, która ma dobre 30 lat, pierwsze chyba wyszły w 1991 roku, a chcą za to jak za nowsze wersje.

EDIT. HA 🙂 prosze Logo 230V za 250 zeta, nawet rozsądna wersja hardweru 0BA5. Mozna by się nawet spróbować potargować, choćby o koszty przesyłki powołując się że wersja 5, a nie popularna 6 🙂

 https://www.olx.pl/oferta/siemens-logo-230rc-plc-modul-sterownik-6ed1052-1fb00-0ba5-CID99-IDBJJMr.html#62cde96011

Postaram się poszukać sensowna stopkę, do nie których da się wbudować dwa przełączniki.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

PTM kupiłem za 210zł (to mi doradzono na innym forum) i się sprawdza. Jak potrzebuje to zestaw podpinam pod kompresor albo butle z helem i działa super bo dosłownie jednym guzikiem mogę zmieniać (w każdej chwili, bez łączenia się przez tel itp) czas w przedziale 0.1sek. Potem zamiast zobaczyć jak to działa i czy zadziała z dmuchawa zamówiłem drugi i tu był problem bo dwie rzeczy już nie ogarnia tak jak bym chciał. Stopkę posiadam z pierwszego urządzenia. A PCS został kiedyś kupiony ale nie sprawdził mi się przez problemy nfc w tel.

No właśnie taki sterownik jest wypasiony i ma tysiące możliwości. Na szybko widziałem że by był idealny bo mogę ustawić wszelkie rzeczy, a czas mogę regulować z poziomu guzików, a nie programów. Ale że potrzeba matką wynalazków w pierwszej kolejności spróbuję zrobić swój patent który opisałem bo będzie po prostu spełniał moje wszystkie potrzeby. Kupię najprawdopodobniej plastikową stopkę, przełącznik 1 będzie niżej, a drugi jakoś zamocuje że będzie naciskany dopiero na samym dole. Pierwszy przełącznik do obwodu dmuchawy, a drugi do ptm. Taki trochę Adam Stołowy 🙂   Wybacz że tak trochę namieszałem. Ale schemat bardzo fajnie opisałeś i duży plus za propozycję.

Edit: Chyba tak wygląda gotowiec ale cena stopka ON (ON) (ON) jest mega wygórowana w porównaniu że pokombinuje i dołożę do plastikowego drugi wyłącznik za 10-20zł.

Edytowano przez Kazik93
Link do komentarza
Share on other sites

Cóż błądzić rzecz ludzka. Jak odpowiednio połączysz, PTM i PCSa to uzyskasz, dokładnie co chcesz. PCS 533 będzie liczył czas rozruchu ten jest w miarę stały + jakieś 0,3 sek, potem wyzwoli PTMa który odliczy czas pracy. Do ogarnięcia, jeżeli chcesz. Jedyny taki mały ZONG, to że, za cenę tych 2 elementów można mieć dużo bardziej elastyczny system, na przekaźniku programowalnym, który dużo łatwiej modyfikować w razie potrzeby. Z drugiej strony trochę szkoda że nikt nie produkuje, takiej połówki z LOGO, czyli 4 wejścia i 2 wyjścia, byłoby to idealne do takich malutkich projektów..

Link do komentarza
Share on other sites

Projekt skończony, już ma za sobą około tysiąca balonów i dziś zmieniłem tylko kabel do stopki, bo na zdjęciu całości widać jeszcze 2 kable które przez to były sztywne. Do elektrozaworów dołożyłem zawory kulowe, którymi mogę skalibrować przepływ powietrza żeby w każdym był taki sam. Zostałem przy PTM232 i przerobiłem stopkę od starej maszyny do szycia gdzie idealnie przypasowały mikrowłączniki. Stopka działa w pozycji 0 off 1 on (pompka) 2 on (PTM).

IMG_20200220_101502322_HDR.thumb.jpg.482261062af3c5f1954c9b1d2e52029b.jpgIMG_20200221_201256813_HDR.thumb.jpg.c597356c3bbb3a60a422eeef8550b5bc.jpgIMG_20200221_204313654_HDR.thumb.jpg.efebfc63a9cb0a2c1621e314b338f07d.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.