Skocz do zawartości

Problem z programowaniem Amtegi128


StaszekG

Pomocna odpowiedź

Dobry wieczór!
Zaprojektowałem schemat do robota (załączam poniżej), ale po podłączeniu programatora usbasp, program AVRDUDESS nie znajduje atmegi. Płytkę PCB zamawiałem, więc w grę nie wchodzą raczej błędy typu "niedotrawiłosię" 😀. Na płytce  nie mam wlutowanych ledów, diod ir, fototranzystorów, mostka H i układu Darlingtona, ale myślę że to nie jest problem. Płytkę zasilam z portu USB komputera. Czy ktoś ma może pomysł co zrobiłem źle, albo o czym zapomniałem???

schemat.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź! Może spróbuję jeszcze z mkavrcalkulator-em.

W programie AVRDUDESS wyskakuje mi taka odpowiedź:


avrdude.exe: set SCK frequency to 16000 Hz
avrdude.exe: error: program enable: target doesn't answer. 1 
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
             Double check connections and try again, or use -F to override
             this check.


avrdude.exe done.  Thank you.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Taki komunikat ma niewiele wspólnego z samym AVRDUDESS, a dużo więcej z avrdude - oznacza brak komunikacji z mikrokontrolerem.

Jeśli Atmega jest zupełnie nowa to pewnie pracuje z domyślną prędkością 1 MHZ, zatem należy obniżyć taktowanie programatora, jeśli masz zworkę w programatorze to należy ją przełączyć na niskie taktowania. Połączyć się z uK zmienić fuse bity na zewn. kwarc, a potem zdjąć zworkę. Chyba, że masz usbasp z poprawnym firmware to można prędkość zmniejszyć za pomocą opcji "-B 375" w avrdude.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

55 minut temu, StaszekG napisał:

avrdude.exe: initialization failed, rc=-1

Double check connections and try again, or use -F to override this check.

Z tymi fusebitami to bym zaczekał. Ten błąd bardzo często występuje przy błędnym podłączeniu kabelków (rc=-1). Dwa razy sprawdź połączenia.

https://leksykon.forbot.pl/KANDA,124.htm

Na stronie polskiego producenta USBasp można przeczytać:

Cytat

Bardzo często początkująca osoba zapomina, że mając w ręku wtyk żeński, ma do czynienia niejako z odbiciem lustrzanym złącza męskiego KANDA, które zwykle jest opisywane w różnych źródłach. Natomiast podłączając przewody np. pomiędzy samym wtykiem żeńskim a np. płytką stykową należy mieć na uwadze to lustrzane odbicie

ISP_KANDA.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za podpowiedzi!
Podłączenie wygląda dobrze, a po założeniu zworki SLOW Atmega zaczęła odpowiadać; niestety po chwili pojawił się taki komunikat:

ERROR: Unknown signature 000102

a po ponownym podłączeniu programatora do komputera, wyskakuje błąd, z którym już się często widywałem (rc=-1)...

Link do komentarza
Share on other sites

No to poczekajmy na bardziej doświadczonych posiadaczy USBasp.

Ja bym jednak powalczył z tym mkavrcalculator - on obsługuje tę ATmegę w wersji free - pytanie czy także obsługuje Twój programator. Powinien, bo program jest tylko graficzną nakładką na avrdude z kilkoma przydatnymi gadżetami.

Spróbuj odczytać w tym programie i tym programatorem swój procesor - jest tam np. opcja sprawdź podłączony avr. Pokaż z ciekawości screen co się wyświetliło.

Link do komentarza
Share on other sites

To na karcie USTAWIENIA użyj przycisku INSTALUJ

avrdude.thumb.jpg.e963b1f6bfc285201af9763f42951ed3.jpg

Autor sugeruje utworzenie folderu C:\AVRDUDE jako miejsce instalacji.

Możesz także użyć przycisku POSZUKAJ by wskazać gdzie znajduje się program avrdude. Generalnie autor bardzo precyzyjnie pokazuje jak korzystać z tego programu w materiale jaki już Ci wcześniej podlinkowałem - zobacz film

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.