Skocz do zawartości

Awaria sterownika taśmy Led RGBW


olliebaangg

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie, piszę bo kupiłem Castoramie taśmę led RGBW ze sterownikiem, zasilaczem i pilotem tj.  komplecik, dwa dni działała bez problemu aż nagle dzisiaj po podłączeniu zasilania cały czas świecą się białe diody dopiero po odłączeniu zasilania gasną a kolorowymi normalnie da się sterować.. 

Na płytce a konkretnie ścieżce od żółtego przewodu, tuż przy lutach z odbiornika IR zauważyłem miejsce które może powodować problem ale nie mam na tyle doświadczenia by określić co jest grane. 

Byłbym wdzięczny za rady czy można to naprawić ewentualnie w jaki sposób, nie mogę tego zestawu zwrócić ponieważ pasek jest już pocięty na trzy kawałki 🙂

Dołączam zdjęcie płytki i krótki film w celach poglądowych. 

Pozdrawiam! 

IMG_20200123_123613.jpg

IMG_20200123_123513.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda to albo na awarię samego układu sterującego (ten 8-mio nóżkowy scalak) albo na brak podciągania bazy/bramki tego tranzystora który steruje białym kolorem do minusa zasilania. Nie wiem który kabel odpowiada za białe diody ale do sprawdzenia jest napięcie na R7/R8/R9/R10 te rezystory podciągają te tranzystory sterujące do masy. Jeśli nie ma na którymś minusa zasilania bez sygnału ze scalaka sterującego to wtedy tranzystor jest cały czas otwarty i białe diody świecą. Ale mówię uszkodzeniu mógł ulec sam scalak sterujący.

Jeśli masz jakiś multimetr możesz pomierzyć napięcia na nóżkach tranzystorów gdy wszystkie kolory są wyłączone a świeci ten biały. I napisz co to jest w miejscu które oznaczyłem na zdjęciu na czerwono? Na żółto zaznaczyłem miejsce do pomiaru względem masy.

IMG_20200123_123513.jpg.b4f4f64367c0845de1e9dc234b2597c2.jpg

Edytowano przez Sabre
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

O, mam ten sam 🙂 Tyle, że zdążyłem zepsuć D1 jak podłączyłem układ bez obciążenia 😉

Żółty kabel odpowiada za białe diody. Ale też ciekaw jestem za co odpowiadają właśnie R7-R9. Wydawało mi się, że emiter powinien bezpośrednio iść do masy?
To uszkodzenie (?) jest na ścieżce od białych diod - może to powoduje problemy ?

Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, Maretzky85 napisał:

O, mam ten sam 🙂 Tyle, że zdążyłem zepsuć D1 jak podłączyłem układ bez obciążenia

@Maretzky85 Coś mi tu zalatuje kompletnym brakiem podstawowej wiedzy, bez urazy ale diodę D1 mogłeś spalić tylko jeśli podłączyłeś do sterownika odwrotnie zasilanie. A jest to niemożliwe jeśli kupiłeś wszystko jako komplet. Jeśli coś dłubałeś przy tej płytce i podłączyłeś inny zasilacz to cały sterownik już może nadawać się do odpowiedniego kosza z elektrośmieciami. Podłączenie zasilacza z kompletu, bez obciążenia, nie spowodowałoby uszkodzenia D1.

14 godzin temu, Maretzky85 napisał:

Ale też ciekaw jestem za co odpowiadają właśnie R7-R9.

Pisałem w poprzednim poście za co odpowiadają te rezystory.

 

14 godzin temu, Maretzky85 napisał:

To uszkodzenie (?) jest na ścieżce od białych diod - może to powoduje problemy ?

Nie wiem czy to jest uszkodzenie, nie wynika to z Twojego zdjęcia, to trochę wygląda jak kropla cyny. Sam musisz wziąć miernik do ręki i pomierzyć napięcia, sprawdzić czy jest przejście na tej ścieżce z tym dziwnym "defektem" który zaznaczyłem w czerwonej ramce. Zdalnie nie jestem w stanie tego sprawdzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

R7/R8/R9/R10 te rezystory podciągają te tranzystory sterujące do masy. 

Inaczej pytając rozumiem, że podciągają masę do kolektora? Bo emiter jest podłączony do masy. 

 

Nie czuję się urażony, szczególnie, że to prawda 🙂 możliwe jest ze na stole przypadkowo podłączyłem odwrotnie w pośpiechu 🙂 zaznaczę jednak, że nie jestem autorem tematu, tylko się podpiąłem. Płytka i tak leci do śmieci ostatecznie, póki co jest za wzór jak zostało to zrobione 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

34 minuty temu, Maretzky85 napisał:

R7/R8/R9/R10 te rezystory podciągają te tranzystory sterujące do masy. 

Inaczej pytając rozumiem, że podciągają masę do kolektora? Bo emiter jest podłączony do masy

Podciągają bazę albo bramkę tranzystora. Nie znalazłem informacji jakiego typu jest to tranzystor czy mosfet czy bipolarny.

36 minut temu, Maretzky85 napisał:

Płytka i tak leci do śmieci ostatecznie, póki co jest za wzór jak zostało to zrobione

Gdybyś przez chwilkę tylko trzymał na odwrotnie podłączonym zasilaniu to mogłoby się okazać, że ten sterownik żyje, ale dioda D1 zrobiła np zwarcie po przepaleniu. Te sterowniki to żadna magia, nie ma w nich nic ciekawego, jakiś malutki mikrokontroler 8-mio nóżkowy, ewentualnie jest to jakiś dedykowany scalak driver (w to wątpię) do tego kilak rezystorów stabilizator napięcia dla scalaka i tranzystory sterujące.

 

39 minut temu, Maretzky85 napisał:

zaznaczę jednak, że nie jestem autorem tematu, tylko się podpiąłem.

No tak, z rozpędu nie zauważyłem 🙂

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, Sabre napisał:

mogłoby się okazać, że ten sterownik żyje

To prawda, ale służy wyłącznie jako referencja i szkoda mi czasu, no chyba, że nie uda mi się zrobić swojego, wtedy będę myślał jak ratować 😉

W każdym razie dzięki za podpowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.