Skocz do zawartości

Problem z biblioteką NeoPixel


mowmijulka

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Zgodnie z instrukcją z kursu starałam się pobrać bibliotekę dla listwy LED GB WS2812 5050, ale kompilator wyświetla mi za każdym razem błąd, że brak plików nagłówkowych. Nie wiem jak to przejść, sprawdziłam i w tym folderze są pliki z .h. Pomocy :c

Arduino:1.8.10 (Windows 10), Płytka:"Arduino/Genuino Uno"

E:\Arduino\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware E:\Arduino\hardware -tools E:\Arduino\tools-builder -tools E:\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries E:\Arduino\libraries -libraries C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=0X2341_0X0043 -ide-version=10810 -build-path C:\Users\Julia\AppData\Local\Temp\arduino_build_28598 -warnings=none -build-cache C:\Users\Julia\AppData\Local\Temp\arduino_cache_121167 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.3.0.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-7.3.0-atmel3.6.1-arduino5.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino17.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -verbose E:\Arduino-programy\linijkargb\linijkargb.ino
E:\Arduino\arduino-builder -compile -logger=machine -hardware E:\Arduino\hardware -tools E:\Arduino\tools-builder -tools E:\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries E:\Arduino\libraries -libraries C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=0X2341_0X0043 -ide-version=10810 -build-path C:\Users\Julia\AppData\Local\Temp\arduino_build_28598 -warnings=none -build-cache C:\Users\Julia\AppData\Local\Temp\arduino_cache_121167 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.3.0.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-7.3.0-atmel3.6.1-arduino5.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino17.path=E:\Arduino\hardware\tools\avr -verbose E:\Arduino-programy\linijkargb\linijkargb.ino
Using board 'uno' from platform in folder: E:\Arduino\hardware\arduino\avr
Using core 'arduino' from platform in folder: E:\Arduino\hardware\arduino\avr
Detecting libraries used...
"E:\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10810 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IE:\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IE:\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "C:\\Users\\Julia\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_28598\\sketch\\linijkargb.ino.cpp" -o nul
Alternatives for Adafruit_NeoPixel.h: []
ResolveLibrary(Adafruit_NeoPixel.h)
linijkargb:2:10: error: Adafruit_NeoPixel.h: No such file or directory

  -> candidates: []
 #include <Adafruit_NeoPixel.h> //Dołączenie biblioteki

          ^~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

compilation terminated.

exit status 1
Adafruit_NeoPixel.h: No such file or directory

Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel
Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel-master: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel-master
Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\arduino_680093: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\arduino_680093
Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel
Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel-master: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel-master
Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\arduino_680093: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\arduino_680093

 

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, mowmijulka napisał:

Zgodnie z instrukcją z kursu starałam się pobrać bibliotekę

Co dokładnie robiłaś?

3 minuty temu, mowmijulka napisał:

sprawdziłam i w tym folderze są pliki z .h

W jakim folderze?

Link do komentarza
Share on other sites

Pobrałam potrzebną bibliotekę z githuba: https://github.com/adafruit/Adafruit_NeoPixel

A potem w Arduino IDE: >Szkic> Dołącz bibliotekę> Dodaj bibliotekę . ZIP

Zaznaczyłam pobrany folder i tyle i od razu błąd się wyświetlił:
Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\Adafruit_NeoPixel

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem skąd w kursie taki sposób pobierania, chyba trzeba będzie coś poprawić.

Prawidłowo powinno być:

Menu Szkic -> Dołącz bibliotekę -> Zarządzaj bibliotekami

otworzy się okno z bibliotekami. Kiedy już skończy się ładować, w polu "Filtruj wyniki wyszukiwania" wpisz neopixel. Po chwili część wyników odpadnie. Znajdujesz bibliotekę Adafruit NeoPixel, najeżdżasz myszką, klikasz "Instaluj" i to wszystko.

7 minut temu, mowmijulka napisał:

Zaznaczyłam pobrany folder

Jaki folder? Miałaś pobrać plik a nie folder!

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W kursie jest wyraźnie napisane żeby pobrać całe archiwum, a niestety sposób z dołączeniem biblioteki przez > zarządzaj bibliotekami powoduje wyświetlenie tego samego błędu

Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\arduino_930935: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\arduino_930935

i stworzenie pustego folderu w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries
Czy powodem może być to, że wszystkie pozostałe biblioteki są w innym miejscu? Reszta plików Arduino jest na dysku E i nie wiem czemu on chce instalować te bibliotekę w C.

 

Link do komentarza
Share on other sites

A próbowałaś zrobić tak jak Ci pisałem (poprzez zarządzanie bibliotekami)?

Niestety nie mam Windowsa ale pewnie coś on tu miesza i próbuje bez pytania rozpakować plik zip (przynajmniej tak mi się wydaje widząc nazwę folderu).

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, ethanak napisał:

Nie wiem skąd w kursie taki sposób pobierania, chyba trzeba będzie coś poprawić.

@ethanak ten sposób instalacji pozostał w kursie po sytuacji, gdy był rozłam na Arduino i Genuino - wtedy w jednym ze środowisk była tylko opcja importu archiwów z biblioteką (nie istniało tam menu Zarządzaj bibliotekami). Faktycznie, aktualnie wygodniejsza jest opcja, którą wskazałeś, ale import archiwów powinien normalnie działać. 

@mowmijulka daj znać czy metoda wskazana przez @ethanak u Ciebie działa poprawnie, jeśli tak to zaktualizujemy później kurs 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker u mnie (IDE 1.8.10) zarówno na Ubuntu 18.04, Debianie Stretch i Raspbianie (zarówno Stretch jak i Buster) działają wszystkie trzy metody (trzecia to po prostu skopiowanie rozpakowanego folderu do libraries). Tak, że podejrzewam niecne działanie Windowsa typu "acha, to zip, więc na pewno go trzeba rozpakować, zrobię użytkownikowi niespodziankę" 🙂

Przy okazji - dostęp do managera bibliotek w nowych wersjach jest z dwóch miejsc, jak znam życie to któreś z nich zniknie, jeśli będziesz poprawiał kurs weź pod uwagę również menu Narzędzia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Niestety, gdy klikam Instaluj w menedżerze bibliotek od razu wyświetla się

Błędna biblioteka znaleziona w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\arduino_705350: brak plików nagłówkowych (.h) w C:\Users\Julia\Documents\Arduino\libraries\arduino_705350

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.