Skocz do zawartości

Przyłbice na szybko. Dużo i tanio... :)


MKJB

Pomocna odpowiedź

@MKJB, nie napisałeś wprawdzie o odbiorach Twoich maseczek, mógłbyś napisać dla kogo będą przeznaczona? Czy robisz to prywatnie, dla siebie? Ja mam pytanie, co to za materiał, który wykorzystałeś? Plexi 0,5mm? Pozdrawiam 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@wn2001 odbiorcy - cała dzielna Służba Zdrowia... a konkretnie wczoraj odwiedziłem Ratowników... 🙂 po wstępnych przymiarkach byli kontenci...

 

Co do technikaliów - sprawa wygląda prosto:

folia + dystans + gumka = przyłbica

 

Folia

Użyłem tzw. folii do bindowania o grubości 200 mikronów (ostatecznie 150 też może być...).

To jest bodaj najlepszy, najekonomiczniejszy wybór zapewniający wysoką funkcjonalność. Dostajemy 100 przyciętych, gotowych do użycia kawałków przezroczystej folii – owszem, trzeba przyciąć rogi… ale to sama przyjemność! 🙂

 

Dystans

Dobrze żeby wynosił min. 25 mm. Może być też 30 mm.

Czyli poszukujemy gąbki o takiej grubości.

Początkowo eksperymentowałem z gąbką/pianką tapicerską, docinałem też gąbki do mycia naczyń…

Ostatecznie wykorzystałem pięknie przycięte kawałki sprezentowane mi przez wspaniałą firmę Pureko, producenta materaców.

Użycie trzech klocków zamiast jednego długiego odcinka, jest ekonomiczniejsze i umożliwia lepszą wentylację, cyrkulację wilgotnego powietrza…

Typowa gąbka, o otwartych porach zapewnia dobrą ergonomię, dopasowanie i przeciwdziała odparzeniom, zranieniom podczas noszenia (to jest szalenie istotna kwestia!). Niestety, gdyby nawet pory były zamknięte czy częściowo zamknięte należy taki element konstrukcji uważać za nie nadający się do pełnej sterylizacji. Z tego względu takie przyłbice są raczej jednorazowe…

 

Gumka

Można wykorzystywać różne rodzaje, wedle możliwości zaopatrzeniowych.

Taśmy elastyczne vel gumki od majtek też wydają się dobrym rozwiązaniem (min. 10 mm szerokości) jednak są znacznie droższą opcją.

W tym przypadku również miałem szczęście bo zostałem obdarowany całym workiem pięknych, długich gumek przez miejscową księgarnię... 🙂

 

Montaż powyższych podzespołów idzie gładko dzięki klejeniu na gorąco… Owszem, gumki są niesforne, stwarzają pewne problemy ale można poprosić kogoś do pomocy lub używać ciężkich kawałków metalu aby tymczasowo je przytrzymać podczas klejenia. Warto też zrobić wzornik aby pewnie trafiać z gąbką w środek folii – wystarczą trzy kreski na stole/blacie/płycie lub narysowane kontury gąbek… Różne kleje mają różne tempo wiązania/stygnięcia – w celu przyspieszenia tego procesu można miejsca pod folią wykleić kawałkami taśmy aluminiowej dla szybszego odprowadzenia ciepła…

Gorący klej nakładamy na gąbkę, potem warto też dać większą kroplę kleju bezpośrednio na końcu gumki, która już leży na foli w odpowiednim miejscu. Gdy już mamy przytwierdzony jeden koniec gumki, wypada miękkim ołówkiem zaznaczyć sobie na niej w miarę równo przeciwległy środek, do drugiego klejenia. Ma to na celu równomierne napinanie oby odcinków gumki na głowie. Oczywiście o to się nie martwimy jeśli używamy krótszych gumek i spinać je będziemy po dwie, trzy sztuki…

Hotglucenie wymaga wprawy, bo ciągną się dłuuugie nitki, które momentalnie łapią się do folii... Najłatwiej odrywać je delikatną pensetą.

Folia bardzo mocno się elektryzuje, dlatego gotowe maski trzeba odkładać do w miarę czystych miejsc i pracować w rękawiczkach - również ze względów higienicznych.

W szpitalu przyłbice są ozonowane przed użyciem.

 

Edytowano przez MKJB
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.