Skocz do zawartości

Wspolczynnik wzmocnienia na przykladie 2N5401


Cixo

Pomocna odpowiedź

Witam!

Mam nastepujacy problem:

Posiadam tranzystor 2N5401, chce go podlaczyc tak by przy 5V uzyskac max.prad kolektora 0.6A, czyli taki jaki jest wpisany maksymalny w nocie katalogowej. Moj multimetr pokazuje beta na poziomie okolo 200. Ale kiedy podlacze rezystor 1k, prad bazy wynosi 5 mA, to po wzieciu pod uwage beta prad emitera powinien wyniesc okolo 1A, a wynosi 100 mA. Czemu tak sie dzieje? Dzieki za kazda odpowiedz!

Link do komentarza
Share on other sites

Domyślam się, że dałeś rezystor 1k na bazę. Do zwiększenia wzmocnienia prądowego rezystacja na bazie musi być większa, aby popłynął mniejszy prąd. Wtedy stosunek β rośnie, bo mianownik maleje. 

Musisz zrobić to eksperymentalnie. Dobieraj coraz to większe wartości rezystorów i sprawdzaj prąd na kolektorze. 

Ja tak na szybko wziąłem tranzystor BC337 max. 0,8A. Napięcie zasilania 6V. Rezystor na bazie 22k, kolektorze 100Ω. Prąd bazy wyniósł 0.0756mA, a kolektora 18,06mA. β≈240

Dnia 12.04.2020 o 19:59, Cixo napisał:

chce go podlaczyc tak by przy 5V uzyskac max.prad kolektora 0.6A

To też zależy od tego co podłączasz na kolektorze.

Dnia 12.04.2020 o 19:59, Cixo napisał:

Moj multimetr pokazuje beta na poziomie okolo 200

To co miernik pokazuje to inna sprawa, niż rzeczywistość. Nie oznacza, to że za każdym razem będziesz miał wzmocnienie na tak wysokim poziomie.

Pozdrawiam 

Edytowano przez Philip
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Od siebie tylko dodam, zapomnij, że zobaczysz prąd kolektora tego tranzystora na poziomie 0,5A. Zanim zdążysz zarejestrować pomiar to on wyparuje. 😉  Druga sprawa to taka, że hfe tranzystora silnie zależy od wielu czynników, temperatury, prądu Ic chociażby. Zauważ, że ten tranzystor wytrzymuje katalogowo wydzielanie na nim 625mW mocy. To tylko teoria do spełnienia w określonych warunkach. I to w żadnym razie rzeczywistych warunkach pracy tego elementu.  Tu masz dokumentację: https://www.onsemi.com/pub/Collateral/2N5401-D.PDF

Spójrz na stronę 3 na rysunek "Figure 1. DC Current Gain". Zauważ, że w najlepszym razie dla Ic = 40mA już zaczyna się spadek krzywej. Czyli wzmocnienie maleje. Zauważ też, jaki wpływ na parametry ma temperatura. A to co widzisz w mierniku służy tylko do oszacowania z jakiej grupy element pochodzi. Przydatne gdybyśmy musieli dobierać tranzystory parami przykładowo. No i ten pomiar jest realizowany przy małym prądzie. Warto zajrzeć:

https://elportal.pl/pdf/k01/30_10.pdf

pozdrawiam

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.