Skocz do zawartości

ADNS2610 z Arduino, czyli moduł kamery, czujnika kolorów, czujnika przemieszczenia w jednym


Leoneq

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Jestem inżynierem mechanikiem i przeczytałem ten artykuł z dużym zainteresowaniem. Ta miniaturowa kamera-miernik prędkości mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w nowoczesnych dojarkach do pomiaru szybkości doju i wykrywaniu tzw. pustodoju (b. szkodliwego) bezpośrednio za kubkiem udojowym a nie jak dotychczas ok. 2m za aparatem udojowym - przy czym jest to pomiar uśredniony dla 4 strzyków ("krowich cycków") i w dodatku rozmyty i nieco opóźniony. Problem praktycznie nie istnieje w robotach udojowych, bo tam każdy kubek udojowy jest odrębnie, automatycznie zakładany i zdejmowany (- na podstawie sygnałów z jednego z 4 przepływomierzy). Niestety taka "zabawka" to min. 100 tys. zł + serwis automatycznie powiadamiany przez GSM do praktycznie każdej usterki. Tak więc tradycyjne aparaty udojowe z ręczną obsługą jeszcze długo sobie pożyją. Znam pewnego absolwenta politechniki - elektronika który mając dostęp do działającego wzorca "połamał sobie zęby" próbując skonstruować wersję miniaturową tego optycznego przepływomierza. Skończyło się na przepływomierzu termicznym (czyli czujniku temperatury z miniaturowym grzejnikiem) który dobrze spisuje się tylko przy dużych przepływach. Na pocieszenie niech będzie fakt, że dotychczas tego problemu nie udało się rozwiązać żadnemu ze światowych producentów urządzeń udojowych.
I tak po zapoznaniu się z notą katalogową ADNS2610 i rysunkami konstrukcyjnymi myszy stwierdziłem, że podstawowym problemem będzie układ optyczny - konieczność przesunięcia soczewki w kierunku matrycy w ADNS2610 tak, aby można było obserwować obraz z odległości 6-7 mm, przy czym soczewka powinna być mocno i szczelnie osadzona w ściance przewodu mlecznego (różnica ciśnień 40-50 kPa). W myszy soczewka jest zintegrowana z podwójnym pryzmatem oświetlającym i pierścieniem łącząco-centrującym pasującym do gniazda w  ADNS2610. Te dodatki powinny być jakoś odcięte, a dioda oświetlająca oddzielnie osadzona w ściance. Całość powinna być zamknięta w wodoszczelnej obudowie odpornej na zgniatanie o średnicy ok.3 cm i możliwie małej wysokości h (maks.3 cm). W warunkach amatorskich to chyba niewykonane ...

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.