Skocz do zawartości

Perkusja i pianino na ziemniakach


ceiem

Pomocna odpowiedź

@ceiem gratuluję oryginalnego pomysłu - wygląda (i gra) świetnie 🙂 A myślałem, że będę oryginalny z graniem na bananach podczas ostatniej części kursu micro:bita...

23 godziny temu, ceiem napisał:

Ach i problem z ziemniakami mam taki, że zanim dotknę ziemniaka wydawany jest dźwięk i nie wiem dlaczego. Może ktoś w tej kwestii mógłby mi pomoc. Ziemniaki są podpięte pod wejścia analogowe. 

Ten problem wynika prawdopodobnie z tego, że ziemniak w takiej konfiguracji działa trochę jak antena, która zbiera sygnały z otoczenia. Człowiek tez jest dość dobrą i dużą anteną, więc jak się zbliżasz ręką do ziemniaka to łapie on już zakłócenia z powietrza. To co możesz zrobić to pobawić się trochę program i spróbować wyregulować progi, przy których wykrywane jest dotknięcie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@ceiem tam akurat działa to trochę inaczej, bo jeden banan podłączony jest do wejścia, drugi do GND i sygnał pojawia się, gdy dotknę obu bananów (zamknę obwód swoim ciałem). Do samego podłączenie wykorzystałem zwykłe przewody zakończone krokodylkami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

19 minut temu, ceiem napisał:

Właściwie nie wiem, jakie rezystory powinno dobrać się do ziemniaków.

Tutaj niestety również nie mam doświadczenia 😉 Powiedz jednak dla formalności gdzie i jak podłączyłaś te rezystory. Używasz ich jako rezystory podciągające?

Link do komentarza
Share on other sites

@ceiem ok, wygląda poprawnie 🙂 Możesz w takim razie poeksperymentować z różnymi wartościami tych rezystorów 5k, 10k itd. Zobacz czy efekty nie będą lepsze. Możesz też zainteresować się filtrem RC: Czym jest filtr RC? Jak działa i co warto o nim wiedzieć?

Link do komentarza
Share on other sites

dziękuję za odpowiedź. Czyli jednak czegoś się nauczyłam na kursie elektroniki 🙂 Poeksperymentuję. Wydaje mi się, że rezystory o jeszcze większym oporze mogą mi pomóc, ale to wymaga przeprowadzenia testów 🙂 

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jeśli się nie pomyliłam rysując, to pianinko wygląda tak (jak użyjesz rezystorów 1MOhm to nie potrzeba dwóch połączeń jak u mnie na schemacie; ja użyłam 2x 10Kohm, ale teraz eksperymentuję z innymi rezystorami):

 

pianino-ziemniaki.jpg

Jeśli chodzi natomiast o perkusję, to oprócz schematu trzeba podłączyć płytkę do jakiegoś odbiornika MIDI. Ja używam GarageBand. A schemat jest wówczas podoby. Wyrzucasz po prostu brzęczyk i już.

Edytowano przez ceiem
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.