Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Rezystor podciągający (rezystor pull up) - co warto wiedzieć?
Rezystor podciągający (rezystor pull up) - jest to określenie sposobu, w który podłącza się rezystor np. do wejścia (najczęściej) układu cyfrowego w celu ustalenia jego spoczynkowego stanu. Brak takiego opornika prowadzi do chaotycznych zakłóceń na wejściu. Z terminem tym powiązane jest też bliźniacze połączenia w postaci rezystora ściągającego (rezystor pull down).
Co to jest rezystor podciągający?
Rezystor podciągający to zwykły opornik (np. 10k), który podłączony jest między wejście układu, a dodatnią szynę zasilania. Jeśli wyprowadzenie układu cyfrowego (np. mikrokontrolera z Arduino UNO) zostało skonfigurowane jako wejście cyfrowe to stan na tym pinie nie będzie zbyt stabilny. Wszystkie zakłócenia elektrostatyczne i elektromagnetyczne będą odbierane przez układ jako chaotyczne zmiany stanu logicznego na wyjściu. Rezystor podciągający pozwala spolaryzować wejście układu stabilnym napięciem pochodzącym z dodatniej szyny zasilania układu.
Przykład rezystora podciągającego widoczny jest na poniższej grafice, po lewej stronie znajduje się dowolny układ elektroniczny z cyfrowymi wejściami, a po prawej rezystor podciągający oraz przycisk.
Po co rezystor podciągający?
Jak działa taki rezystor pull up? Sprawa jest bardzo prosta. Na powyższym schemacie przedstawiona jest sytuacja, w której do układu cyfrowego podłączony został przycisk. Jego wciśnięcie zwiera pin mikrokontrolera z masą (niski stan logiczny, czyli 0). Jeśli przycisk nie jest wciśnięty to bez rezystora podciągającego wejście zbierałoby "zakłócenia z powietrza". W praktyce oznaczałoby to duże trudności z odczytaniem czy użytkownik wcisnął przycisk.
Użycie rezystora sprawia, że w przypadku, gdy przycisk nie jest wciśnięty to wejście układu nie wisi w powietrzu, tylko jest podłączone przez rezystor do dodatniej szyny zasilania (logiczne 1).
Rezystor podciągający znajduje również zastosowanie przy wyjściach typu „otwarty dren” (OD) lub „otwarty kolektor” (OC), gdzie tranzystor wyjściowy zwiera dane wyprowadzenie z masą, a stan wysoki jest interpretowany jako zatkanie tegoż tranzystora. Wtedy taki rezystor podciągający zapewnia wysoki stan logiczny poprzez spolaryzowanie tego wyjścia z dodatniej linii zasilania.
Jak dobrać rezystor podciągający?
Rezystora pull up nie trzeba dobierać na podstawie skomplikowanych wzorów. Wystarczy dobrać taką wartość, aby między wejściem układu, a dodatnią szyną zasilania mógł płynąć prąd o niskim natężeniu. Prąd ten powinien wystarczać do tego, aby ustalić odpowiedni stan na wejściu. W praktyce w roli tego opornika najczęściej stosuje się rezystor 10k.
Taka wartość sprawia, że wejście układu ma ustaloną stabilną spoczynkową wartość, a prąd jest na tyle mały, że nie obciąża mikrokontrolera i nie zużywa nadmiernie baterii zasilającej układ.
Arduino i rezystor podciągający
Większość mikrokontrolerów posiada wbudowane rezystory podciągające, które można aktywować za pomocą odpowiedniego programu. W przypadku Arduino robi się to poprzez konfigurację danego pinu wejściowego w trybie INPUT_PULLUP. Można jednak oczywiście stosować tradycyjne, zewnętrzne rezystory podciągające. Rezystor pull up w Arduino został dokładniej opisany w naszym darmowym kursie Arduino, a konkretnie w części na temat uniwersalnych wejść i wyjść w Arduino:
Kurs Arduino – #2 – podstawy programowania, porty I/O
W drugiej części kursu Arduino zaczniemy pisać programy. Na początku oczywiście zajmiemy się kompletnymi podstawami. Arduino operuje na... Czytaj dalej »
Chcesz wiedzieć więcej? Zadaj pytanie na naszym forum o elektronice - chętnie doradzimy!