Skocz do zawartości

Zbyt mała różnica napięcia stanu niskiego oraz wysokiego wykrywanych przez RPi


grucha532

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jestem laikiem więc przepraszam z góry z tak banalne pytanie lecz nie znalazłem na nie odpowiedzi w internecie...

Otóż mam urządzenie które posiada płytkę PCB, której rozgryźć mi się nie udało dlatego też chciałem użyć trzech diod LED jako input do mojego projektu. Diody te wyłączone mają napięcie 2,2V, a włączone 2,5V. Jest to zbyt mała różnica, aby RPi wykrył 2,2V jako stan niski oraz 2,5V jako stan wysoki. Czy mógłby ktoś udzielić jakiejś wskazówki, która pomoże mi znaleźć rozwiązanie ww. problemu?

 

Dziękuję z góry!

Link do komentarza
Share on other sites

@grucha532 Raspberry Pi pracuje z napięciem logicznym 3,3 V (dlatego mogą być problemy z wykrywaniem stanu wysokiego i niskiego, przy takiej niewielkiej różnicy)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale masz urządzenie które sygnalizuje (np. jakieś stany pracy) za pomocą diod LED. I chcesz podłączyć sygnały sterujące do Raspberry Pi aby odczytać te stany i napisać swój program. Możesz spróbować użyć konwertera stanów logicznych np. https://botland.com.pl/pl/konwertery-napiec/2259-konwerter-poziomow-logicznych-dwukierunkowy-4-kanalowy-sparkfun-bob-12009.html 

Bardzo możliwe że przed diodami są rezystory ograniczające napięcie, a np. sygnał sterujący pochodzi z mikrokontrolera który pracuje z napięciem logicznych 5V 

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Skoro nie wiadomo co to za urządzenie, jak sterowane są te diody LED. To można spróbować ściągnąć wyjście urządzenia (tam gdzie podłączona jest dioda) do masy rezystorem jakieś kilka-kilkanaście kilo. Tam jest napięcie 2,2V lecz prąd nie płynie prawie żaden, dlatego dioda jest wygaszona. Wtedy zmierz napięcia jeszcze raz czy różnica będzie tak samo mała. Podejrzewam, że będzie bliska 0V i 2,5V w stanie aktywnym wyjścia. Gdym ja miał podłączać wejścia RPi do takiego wynalazku to dodatkowo bym zabezpieczył wejścia diodami zenera 3,3V. Dlatego, że nie wiadomo czy to napięcie które mierzysz na diodzie to napięcie stałe, czy miernik mierzy uśrednione bo tam na diodzie jest jakiś przebieg impulsowy, pwm etc. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

myślicie, że coś takiego zadziała? Tzn. podpięcie szeregowo transoptora 4N25? Wtedy dioda Zenera byłaby chyba zbędna.

image.thumb.png.cca7d505be9584cf0e6cb2daee94cb1b.png

Z tego co wyczytałem max. prąd na GPIO RPi to 16mA oraz max. napięcie 3,3V. Obecnie na samej diodzie (po lewej stronie schematu) mam:
DIODA OFF: 2,57V / 0,0mA
DIODA ON: 2,00V / 2,5mA

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, grucha532 napisał:

DIODA OFF: 2,57V / 0,0mA
DIODA ON: 2,00V / 2,5mA

Nie wiem jak to mierzyłeś, ale sądząc po wynikach ja bym raczej bał się podpinania bezpośrednio tego czegoś do GPIO.

Spróbuj z jakimkolwiek transoptorem, np. PC847 (wtedy masz jeden zamiast czterech), czy zadziała - trudno powiedzieć. By może zadziała z transoptorem podpiętym zamiast oryginalnej diody?

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, grucha532 napisał:

myślicie, że coś takiego zadziała? Tzn. podpięcie szeregowo transoptora 4N25? Wtedy dioda Zenera byłaby chyba zbędna.

Jeżeli Twoje pomiary są prawidłowe to nie powinno zadziałać, jak napięcie 2V ma pobudzić do świecenia dwie szeregowe diody LED?. Co  ma wydajność prądowa RPI do wykorzystania GPIO jako wejścia? Chcesz oszczędzić na diodzie zenera zastępując ją transoptorem? Dlaczego podajesz inne wyniki pomiaru niż w pierwszym poście?

Poradziłem Ci żeby ściągnąć wyjście na diodę w tym urządzeniu rezystorem do masy i zrobić pomiar jeszcze raz. To napięcie 2,57V to jakieś "pasożytnicze".

Co do transoptora, Twój schemat to pierwszy krok do posłania RPI do śmietnika. Wejście RPI nie pobiera prądu, po rezystorze 470Ω podajesz na to wejście napięcie bliskie 5V.  Po co bazę tranzystora łączysz z GPIO RPI? Nóżka 6 transoptora powinna zostać wolna, bo wg schematu uwalisz port RPI. Emiter tranzystora w powietrzu? Transoptor jest znakomitym rozwiązaniem, ale... nie znamy czym sterowane są diody w urządzeniu, które dostarcza sygnałów. Szeregowe podłączenie odpada, równoległe podłączenie transoptora do diody jest ok, pod warunkiem, że to co steruje diodami sygnalizacyjnymi poradzi sobie z dodatkowym obciążeniem diodą transoptora. Te kilka miliamper to niby nic, ale o urządzeniu też wiemy nic. Podłączyłbym transoptor równolegle do diody LED urządzenia przez rezystor jakieś ~50Ω. 

Samo wejście RPI z zabezpieczeniem diodą zenera nie obciąża praktycznie wyjścia tego urządzenia, ale fakt brak galwanicznej izolacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.