Skocz do zawartości

Stycznik 50V sterowany Arduino


ttmdear

Pomocna odpowiedź

Mam stycznik trzyfazowy z cewką na 50V na prąd zmienny i potrzebuje pomocy/porady w jaki sposób podłączyć go do Arduino aby móc nim sterować. Pewnie nie podłączę tego bezpośrednio, będzie pewnie potrzebne osobne zasilnie na cewkę. 

Udało mi się ustalić, że napięcie mogę podnieść za pomocą przetwornicy Step-up. Niestety nie mam przetwornicy podnoszącej do 50V tylko do 34V i zrobiłem testo to przekaźnik nawet nie drgnął (było słychać, że coś się dzieje, ale to wszystko). Czy przetwornica do 50V dała by radę to ruszyć?
Inny pomysł który się pojawił to użycie transoptora który był by włączany przez Arduino. 

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Mam stycznik trzyfazowy z cewką na 50V na prąd zmienny

Skoro cewka jest na prąd zmienny to czemu usilnie szukasz przetwornicy DC=>DC?

1. Opcja Skoro masz stycznik, z cewką na "nietypowe" napięcie, to najprostszym wyjściem z impasu jest rozebranie stycznika i wymianie cewki na nową z napięciem pracy ~230V. Oczywiście też na prąd zmienny musi być nowa cewka, jak stara była na taki prąd !! Inaczej, spalisz nową cewkę. Trochę roboty, ale notabene najmniejszy koszt, i nie zajmuje ci nic dodatkowego miejsca, jak w opcji 2.

2. Opcja Do sterowania obecną cewką, potrzebujesz 50V prądu zmiennego. No to zamiast kombinować wystarczy zdobyć transformator 230/400V (co wygodniej) na 50V i już masz potrzebne napięcie sterowania.

STEROWANIE stycznikiem. dla obu opcji notabene.

Można oczywiście, elektronicznie przez opto-triaka typu MOC + triak malej mocy, ale prościej zastosować sobie dodatkowy tzw. przekaźnik interfejsowy z cewką na 5V który już bez problemu wysterujesz z Arduino, i jego stykiem sterować cewkę stycznika.

Edytowano przez BlackJack
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.