Skocz do zawartości

4-bitowy kalkulator z rezystorów i tranzystorów


Pomocna odpowiedź

4-bitowy kalkulator z rezystorów i tranzystorów

Wiele osób zastanawia się, jak działa PC. Jak to jest, że zbiór tranzystorów i rezystorów potrafi wykonywać różne operacje matematyczne, które składają się na bardziej złożone działania? Autor tego projektu mierzył się z tym samym problemem i postanowił zbudować swój własny kalkulator dodający do siebie liczby 4-bitowe.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście już od dawna składam sobie bramki i elementy cyfrowe z elementów dyskretnych.

Zaprojektowałem taki sumator w kilku technologiach, jednak czasu mi zabrakło na złożenie tak owego. O ile mi się wydaję sumator z artykułu jest w technologii RTL, dość prosta, jednak potrzeba dużą ilość elementów, według moich projektów technologia NMOS jest najlepsza, potrzeba najmniej elementów (3x mniej niż w TTL), jednak tranzystory z kanałem typu N są 3 razy droższe niż NPN, plusem jest mniejsza ilość elementów czyli łatwiejszy montaż i projekt płytki.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Konrad6502 witam na forum 🙂 taki układ to ciekawa sprawa i wielu elektroników z nowszych czasów próbowało z tym swoich sił.

Z cenami BJT vs. MOS to bym polemizował, ale zaciekawiło mnie jak piszesz o swoich projektach. Może udostępnisz schematy?  Kogoś zainspirujesz 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Postaram się udostępnić schematy, jednak muszę ich poszukać na starym dysku. Jedyny do którego mam dostęp to schemat 1bitowego pełnego sumatora w technologii bodajże TTL.

Co do cen to tranzystory bipolarne kosztują 10 gr za sztukę najtańsze a z kanałem N ok.30 gr. Ceny z TME

15948890235186139818736597058514.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.