KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Rezystor - co warto wiedzieć?

Rezystor to bierny element elektroniczny, który w układach elektronicznych najczęściej odpowiada za ograniczenie prądu płynącego w obwodzie. Rezystor stawia więc opór dla płynącego prądu, stąd jego drugą, potoczną nazwą jest opornik. Element ten posiada 2 wyprowadzenia, między którymi występuje opór mierzony w omach [Ω].

Przykładowy rezystor 10k oraz jego symbol na schemacie ideowym

Przykładowy rezystor 10k oraz jego symbol na schemacie ideowym

Co to jest rezystor?

Rezystor to jeden z najpopularniejszych elementów elektronicznych, który znajduje się praktycznie we wszystkich obwodach. Element ten ogranicza natężenie prądu płynącego w gałęzi, w którą został włączony szeregowo. Wartość tego prądu oraz napięcie między nóżkami opornika wiąże prawo Ohma. Nadmiar prądu przepływającego w danej gałęzi jest przez rezystor zamieniany na energię cieplną.

Rezystor grzejący się na płytce PCB

Rolą rezystora jest wyłącznie
pobór mocy i zamiana jej na ciepło!

Najważniejsze informacje o rezystorach

Jakie są parametry rezystorów?

Podstawowym parametrem jest rezystancja podawana w omach [Ω]. Dla rezystorów ogólnodostępnych w handlu jej rozpiętość może sięgać od miliomów (tysięcznych części oma) do megaomów (milionów omów). W przypadku elementów THT, kolorowy kod paskowy na rezystorze określa jego rezystancję, z którą związana jest jeszcze tolerancja rezystora (podawana najczęściej w procentach). Im mniejsza, tym mniejszy może być rozrzut między wartością faktyczną, a tą zadeklarowaną przez producenta.

Kod paskowy rezystora - tabela do odczytania wartości

Kod paskowy rezystora - tabela do odczytania wartości

Tabela kolorowych kodów paskowych pozwala na odczytanie oporu oraz tolerancji sprzedawanych rezystorów. Przykładowy rezystor 10k widoczny jest poniżej:

Rezystor 10k - kod paskowy

Kod paskowy
rezystora 10k

Czym jest moc rezystora?

Ważna jest również moc znamionowa rezystora, podawana w watach [W]. Jest to moc, którą można w nim wydzielać przez dłuższy czas bez obawy o przegrzanie (przy zapewnieniu odpowiedniego chłodzenia). Malutkie rezystory mają moc znamionową rzędu 0,1 – 0,25 W, większe 1 – 2 W, a duże (wykonane w postaci ceramicznych wałków z nawiniętym drutem) dziesiątki i setki watów.

Przykład rezystorów o tym samym oporze, ale różnej mocy znamionowej

Przykład rezystorów o tym samym oporze, ale różnej mocy znamionowej

Więcej informacji o tym czym jest moc znaleźć można w osobnym artykule:

Czym jest moc? Jak dobrać odpowiednie elementy?
Czym jest moc? Jak dobrać odpowiednie elementy?

Każdy kojarzy takie pojęcie jak moc. Informacje na jej temat widzimy na wielu produktach między innymi na żarówkach i odkurzaczach.…... Czytaj dalej »

Rodzaje rezystorów

W sprzedaży dostępne są rezystory SMD, czyli do montażu powierzchniowego oraz rezystory THT. Popularnym elementem elektronicznym jest również rezystor nastawny zwany potencjometrem, który pozwala na zmianę oporu (za pomocą pokrętła).

Róże rodzaje rezystorów i potencjometrów

Róże rodzaje rezystorów i potencjometrów

Rezystor dmuchawy - co to jest?

Bardzo często pojawiającym się określeniem jest również rezystor dmuchawy. Hasło to powinno być szczególnie znane fanom motoryzacji, ponieważ mianem tym określa się element, który pozwala na regulowanie prędkości nawiewu kierowanego do wnętrza kabiny pojazdu. Rezystory takie są jednak dedykowane do motoryzacji i mają mało wspólnego z tradycyjnymi rezystorami (mają inny kształt oraz więcej wyprowadzeń - dedykowanych do instalacji samochodowej).

Jak sprawdzić rezystor?

Opornik nie ma zdefiniowanego kierunku przepływu prądu, więc będzie działał jednakowo niezależnie od kolejności podłączenia jego końcówek. W celu sprawdzenia elementu najlepiej wykorzystać prosty miernik elektroniczny. Wystarczy ustawić go w tryb pomiaru oporu, a następnie przyłożyć do dwóch nóżek rezystora - zgodnie z poniższą ilustracją - z miernika można wtedy odczytać zmierzony opór.

Rezystor 10k - przykładowy pomiar miernikiem

Rezystor 10k - przykładowy pomiar miernikiem

Więcej informacji na temat rezystorów oraz ich praktycznego zastosowania można znaleźć w naszym darmowym kursie podstaw elektroniki, a konkretnie w części na temat podstawowych pomiarów:

Kurs elektroniki – #2 – multimetr, pomiary, rezystory
Kurs elektroniki – #2 – multimetr, pomiary, rezystory

Druga część kursu traktować będzie o zbyt mało docenianych dzisiaj elementach, bez których nie uda się zbudować żadnego układu.... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.4 / 5. Głosów łącznie: 62

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!