Skocz do zawartości

Pytanie o wybór kolejnego kursu


Ruby

Pomocna odpowiedź

Witajcie!


Od niedawna mam przyjemność uczenia się z kursu Elektronika 1 z fenomenalnym zestawem do tego 😄 i jestem pod takim wrażeniem że  aż pojawił się mały problem. Ale od początku... trafiłem tu przez chęć kupienia Maliny. Chciałem najpierw kupić z oficjalnej strony przez Botland RPi z dodatkami (klawiatura mysz itp.) i to nawet w podobnej cenie co ten zestaw z FORBOT. Doszedłem do wniosku jednak że  lepiej kupić pakiet FORBOTA bo tak przynajmniej się czegoś nauczę, i nie wydam pieniędzy w błoto a co ważniejsze nie zepsuje maliny przez własną niewiedzę. Więc zacząłem wczytywać się w kurs elektroniki i dosłownie po pierwszej lekcji kursu zamówiłem zestaw do elektroniki kurs 1.


Aktualnie będę zaczynał lekcję numer 5. I zacząłem zastanawiać się nad kolejnymi kursami i powiem szczerze że nie mam pojęcia do czego przejść dalej.

1. RPi kusi, ale cenowo jest dla mnie wysoko (studiuję i nie pracuję aktualnie + brak czasu na prace przez praktyki) no i musiał bym chwilę odkładać.
2. Kurs elektroniki brzmi zachęcająco ale w sumie jest w tym drugim dziale dla zaawansowanych bardziej więc też tu sprawa nie jest prosta.

3. Kurs Arduino 1 - zaczynam się nad tym zastanawiać ale  nie wiem. Z jednej strony jest tam C a mi bliżej do języków skryptowych więc z mojej wiedzy to bardzie RPi z pythonem. Ale z drugiej strony mam do napisania projekty 3 w c/c++ na studia  plus minus do grudnia i mogło by mnie to zmotywować do nauki języka. (Szybkie pytanie czy w Arduino można pisać w C++ czy tylko C?)
4. Kurs lutowania, gdzie nigdy na oczy nie widziałem lutownicy na żywo może raz  i raz miałem w ręce ale nie lutowałem nigdy. Też kuszące  ale poziom skomplikowania wydaje się być duży.

5.  Kurs techniki cyfrowej... nie wiem czy nawet można się za to brać po pierwszym kursie elektroniki i czy drugiego nie potrzeba ale też brzmi kusząco.

Plan jest taki że mam zamiar przejść przez wszystkie (prosił bym o jakieś informacje  odnośnie kurs micro:bit bo ten mnie najmniej z własnego opisu przekonał, do czego może mi się to przydać?)

Prosiłbym o scharakteryzowanie  kursów które wypisałem wyżej i jeśli ktoś chce to może ustawić plan w jakiej kolejności je realizować po tym pierwszym z elektroniki. Oraz podać  zalety takiego play i ewentualnie wady. Był bym bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam
Ruby

 

Link do komentarza
Share on other sites

@deshipu Jestem studentem Bioinformatyki. Dlatego pythona i linuxa już znam i ich dobre opanowanie jest wymagane przez ten kiernuek studiow. Dlatego też ta Malina chodzi mi po głowie.

Czym dokładnie jest "język arduino" bo często słyszę  że to nie język tylko C z bibliotekami a jednak popularne jest nazywanie tego językiem dlatego też to w cudzysłowie napisałeś.

Co do lutowania to nadal sie zastanawiam czy nielepiej po kursie elektroniki 2 się  za to zabrać.

 

To z Cyfrową też mnie zachęca. 

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź!

Aktaulnie to najbardziej rozmyślam mad Arduino i RPi. 

Więc taka kolejność mi się układa:

1.Elektronika 1 - w trakcie nauki

2/3. Arduino/RPi

4/5/6/7/8. Elektronika 2 / RPi2/Arduino2/Lutowanie/Cyfrowe

To po ukośnikach to kolejność  której  nie zdecydowałem.

 

Z racji projektów  w C++ chyba postawię  na arduino. Projekty trochę  z innej beczki bo o grafach i ich przechodzeniu algorytami różnymi odnośnie sekwencji biologicznych. Ale zawsze to jakaś dodatkowa nauka języka. 

Z drugiej strony, RPi i linux z pythonem czyli nie dość że moge robić ćwiczenia z FORBOT to jeszcze w ekstremalnych warunkach korzystać z maliny zamiast z laptopa na studiach.

Zachęcam innych również do dyskusji co myślicie o takim planie nauki Arduino czy Malina

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Ruby Z tego co piszesz na forum widać, że już masz spore pojęcie o tym temacie więc myślę, że z RPi sobie śmiało poradzisz. Pytanie tylko co będzie bardziej edukacyjne.

Na bank E1, bo elektronika w podstawach jest potrzedna. Każdy tu obecny kiedyś ja w jakiś sposób przyswoił, więc jeżeli masz w niej braki to jest to niezbędne.

Możesz po tym brać się, za RPi tylko mimo wszystko polecałbym bardziej Arduino. Dlaczego?

Mikrokontroler jest bliżej sprzętu wiec jeżeli zależy Ci żeby się nauczyć i konkretnie wejść w temat to będzie to. Dla porównania na RPi obsługa czujników w magistrali np. I2C - jakiś barometr, składa się do podłączenia czegoś do magistrali i nawet możesz odczytać z pliku wartość i gotowe. A pakiet pythona to w ogóle banał. A w Arduiuno masz okazję trochę pogłówkować 🙂 

Arduino posiada też ADC, którego nie ma w Raspberry. Tu nie umniejszam roli Raspberry - jest to nieporównanie bardziej rozbudowane urządzenie do innych celów. Np. ostatnio składam transmiter bluetooth, który posiada i Raspberry (pod serwer MQTT i agenta bluetooth) ale i Arduino (do sterowania włączaniem RPi i pomiaru napięcia). 

Tu masz też artykuł porównujący te 2 płytki.

Co do lutowania to jest to faktycznie jak pisze @deshipu relaksujące, dość proste zajęcie. Sam dostałem lutownicę mając kilka lat i później jedno z lepszych zajęć to było rozlutowywania wszystkiego co znajdę 😄 

16 minut temu, Ruby napisał:

Czym dokładnie jest "język arduino"

Taki C++, na Twoje potrzeby dobry język. Szybko napiszesz pierwszy kod, a i nauczysz się jak tworzyć większe projekty. Jakbyś miał plan wyjść poza 1 plik, to wtedy możesz sięgnąć po PlatformIO z Visual Studio Code albo Atomem i programowanie staje się dużo bogatsze. Choć samo Arduino IDE jest naprawdę fajne, ale do mniejszych projektów 🙂 (Chyba że nadchodząca wersja PRO coś zmieni... kto wie).

Co do kursów E2 lub Arduino 2 to już zależy czy któryś temat Cię wciągnie. Jeżeli jednak chcesz działać z Raspberry to Arduino 2 będzie lepszym (będziesz miał więcej części do zabawy 😄 ). TC jest ciekawe, ale nie przyda Ci się, skoro logikę możesz zaimplementować w kodzie.

Także podsumowując: E1 > A1 > (może A2) > RPi to tak bym polecił 🙂 

16 minut temu, Ruby napisał:

Z drugiej strony, RPi i linux z pythonem czyli nie dość że moge robić ćwiczenia z FORBOT to jeszcze w ekstremalnych warunkach korzystać z maliny zamiast z laptopa na studiach.

Hmm tu może być ciężko.

16 minut temu, Ruby napisał:

Projekty trochę  z innej beczki bo o grafach i ich przechodzeniu algorytami różnymi odnośnie sekwencji biologicznych.

To już bardziej zaawansowane i faktycznie RPi i Python. Niemniej nauka C++ też się przyda. Nauka każdego języka się przydaje, a jak znasz już kilka to robi się ciekawie 🙂 

 

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Gieneq bardzo dziękuję za odpowiedź 😄

Mam w takim razie pytanie czy kupowanie zestawów np mistrza arduino wyjdzie taniej niż pojedyncze kupowanie zestawów? Bo zastanawiam się czy oprócz gadżetów które tam są jak podkładka i drukowane tablice coś jeszcze tracę kupując pojedynczo? Jeśli w sumie nie ma różnicy to faktycznie przejdę po tych kursach po kolei 😄 Budżet nie ucierpi na tym  tak bardzo jak bym kupował zestawy, chyba ze cenowo się dużo różni to się zastanowię. Bo rozumiem że jeśli kupuje się  jakiś zestaw np te plus (rozumiem że te plus wspierają FORBOT więc wolę je kupić)  posiadają te ściągawki w wersji online? Tak jak ten kurs s elektroniki tak i pozostałe je też posiadają? 

Powiem że bardzo mi pomogło to co zostało wyżej napisane! 😄


Następnym krokiem będzie Arduino (jeszcze poczekam aż skończę kurs elektroniki 1 i jak ktoś mi podpowie czym różnią się  te zestawy) a później się zobaczy 😄 wiem ze w miedzy czasie  zakupie zestaw z lutownicą bo ten to mi się naprawdę podoba 😄

Pozdrawiam
Ruby

Link do komentarza
Share on other sites

@Ruby Czy w zestawie wyjdzie taniej w sumie nie wiem, musiałbyś sam policzyć. A drukowane fiszki/tablice do kursów są całkiem przydatne, w szczególności do Raspberry i Arduino skoro będziesz szedł w te tematy. W fiszkach do Raspberry masz np. szczegółowy pinout, który zawsze się używa - u mnie to jest jedna z częściej walających się rzeczy po biurku 😄 do tego sporo poleceń, które wie się że istnieją ale nie zawsze pamięta.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.