Skocz do zawartości

Radio internetowe sterowane… mapą i tarczą telefonu


Komentator

Pomocna odpowiedź

Radio internetowe sterowane… mapą i tarczą telefonu

Ten projekt to niezwykle oryginalne zastosowanie dla tradycyjnej mapy świata oraz starego telefonu analogowego z tarczą do wybierania numeru. Tym razem za ich pomocą można bardzo łatwo posłuchać radia z dowolnie wybranego kraju!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pomysł wykorzystania aparatu telefonicznego jest fajny i oryginalny. Ale rozwiązanie dotyczące wskazywania krajów na mapie uważam za toporne i zrobione po najmniejszej linii oporu. Ta plątanina kabelków i wykorzystanie do tego Arduino UNO pokazuje, że autorka chyba nie przemyślała koncepcji lub po prostu nie znalazła prostszego i bardziej uniwersalnego rozwiązania (żeby zamiast 10 było 20, czy 50 państw do wyboru). Nie piszę tego, żeby krytykować to rozwiązanie, ja chcę tylko pokazać inne, chyba dużo lepsze. Otóż ja wykorzystałbym jakiś przetwornik A/C (który byłby podłączony do Raspberry Pi poprzez SPI), do którego podłączyłbym coś w rodzaju "drabinki rezystorów". Jak to byłoby zrobione? Otóż jeden styk gniazda mini-jack byłby dla wszystkich gniazd wspólny i razem połączony (wspólna masa), a drugie styki każdego gniazdka byłyby połączone szeregowo z użyciem rezystorów (np. 100 czy 1k Ohm) - wtedy zwarcie na danym gniazdku powodowałoby ustalenie konkretnej wartości oporności tego układu (który zmieniałby się skokowo), który byłby mierzony przy pomocy przetwornika A/C (np. 10-bitowego MCP3008, który kosztuje ok. 10 zł). Takie rozwiązanie zmniejszyłoby radykalnie ilość potrzebnych połączeń przewodów, a jakby się jeszcze dało wykorzystać fakt, że (papierowa) mapa jest przyklejona do metalowego podłoża (przewodzącego prąd), bo tak to było zrobione w projekcie Autorki, to można by to wykorzystać jako wspólną masę i do niego podłączyć jeden ze styków każdego gniazdka mini-jack, to mielibyśmy tylko do poprowadzenia na mapie tylko jeden przewód, który szedłby od jednego gniazdka do drugiego (a pomiędzy nimi byłby oczywiście jeszcze podłączony rezystor). Takie rozwiązanie daje możliwość użycia dużo większej liczby gniazdek (czyli państw do wyboru na mapie), co znacznie uatrakcyjniło by taki projekt. No i pozbywamy się w tym rozwiązaniu Arduino oraz mnóstwa plątaniny kabelków. 

Edytowano przez Gieneq
linii najmniejszego oporu :)
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.