KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Radio internetowe sterowane… mapą i tarczą telefonu

Radio internetowe sterowane… mapą i tarczą telefonu

Ten projekt to niezwykle oryginalne zastosowanie dla tradycyjnej mapy świata oraz starego telefonu analogowego z tarczą do wybierania numeru.

Tym razem za ich pomocą można bardzo łatwo posłuchać radia z dowolnie wybranego kraju!

Autorka projektu, czyli Caroline Buttet, podzieliła się swoim pomysłem na ciekawe radio internetowe, które umożliwia odtwarzanie popularnych utworów w danym państwie i określonej dekadzie. Kraj jest wskazywany poprzez włożenie „pinezki” do otworu znajdującego się w mapie, a dekada – za pomocą obrotowej tarczy służącej niegdyś do wybierania numeru telefonu. Aby projekt był jeszcze ciekawszy, muzyka jest odtwarzana przez słuchawkę starego telefonu.

Do stworzenia projektu autorka użyła starego telefonu stacjonarnego, mapy świata, Arduino UNO oraz Raspberry Pi 4. Dodatkowo wykorzystała ona również popularną internetową usługę Radiooooo, umożliwiającą odtwarzanie muzyki w zależności od wybranego kraju i dekady.

Aby wybór kraju był możliwy, Caroline wykonała w mapie otwory, w których następnie umieściła złącza minijack. Zadaniem Arduino jest sprawdzanie, do którego gniazda został podłączony wtyk, a następnie wysyłanie tej informacji do Raspberry Pi za pomocą portu szeregowego.

Z kolei zadaniem „malinki” jest odczyt wprowadzonego numeru na tarczy telefonu i sprawdzanie, czy słuchawka została podniesiona. Z takim zestawem informacji minikomputer łączy się z Radiooooo poprzez wtyczkę do przeglądarki Chrome i odbiera strumień muzyki, który jest odtwarzany przez słuchawkę telefonu. Działanie projektu świetnie przedstawia poniższy film:

Osoby zainteresowane tym DIY znajdą więcej informacji w instrukcji przygotowanej przez autorkę. Znaleźć tam można m.in. link do GitHuba zawierający kody źródłowe dla Raspberry Pi oraz Arduino. Jak oceniacie takie wykorzystanie starego telefonu?

Kurs Raspberry Pi, projekty – #4 – nadajnik radiowy FM z RDS
Kurs Raspberry Pi, projekty – #4 – nadajnik radiowy FM z RDS

Pora na uruchomienie własnego radia FM. Tym razem wykorzystamy GPIO do generowania fal radiowych, które będą mogły być odbierane na…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diy, inspiracja, projekt, radio, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...