Skocz do zawartości

Słabe zasilanie arduino mega z zasilacza zewnętrzego


Wiktor2019

Pomocna odpowiedź

Posiadam klon arduino mega. Na początku wszystko działało potem arduino nie łączyło się z komputerem (pomogło kilka resetów płytki) a teraz po podłączeniu zasilacza zewnętrznego do płytki to dioda led na zegarze ds3231 lekko świeci a na wyświetlaczu OLED 0,91"  wyświetla się czas wraz z kilkoma pikselami ale po zmianie ekranu za pomocą klawiatury 4x4 ekran się zmieni ale po 1s nie wraca na ekran poprzedni czyli zegar. Ale jeśli podłącze zasilanie z USB dioda świeci normalnie oraz ekran nie pozostawia pikseli i prawidłowo się zmienia.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu

Link do komentarza
Share on other sites

To może zacznij od wyciągnięcia miernika uniwersalnego i pomierzenia napięć — na zasilaczu, na wyjściu z Arduino, etc. Jeśli nie wiesz jak się używa takiego miernika, to zapraszamy do kursów — są podlinkowane na górze strony.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Oczywiście, że wiem jak się używa miernika uniwersalnego. Jeśli chodzi o zasilacz to jest on sprawny. Bardziej chodzi mi o to czy ktoś nie spotkał się już z takim przypadkiem lub wie co mogło ulec uszkodzeniu.

Czy mogę ten problem rozwiązać tak, że do portu USB na arduinie przylutuje kable i podłącze do przetwornicy 5v?

Edytowano przez Wiktor2019
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zasilanie przez zasilacz:

Zasilanie: 12,18V

Złączę VIN: 11,50V

5v: 2,61V

3v: 2,52V

Dioda ON: 1,79V (lekko świeci)

Dioda L: 1,17V

 

Zasilanie przez USB: 

Złączę VIN: 3,83V

5v: 4,72V

3v: 3,34V

Dioda ON: 1,87V

Dioda L: 1,84V

Link do komentarza
Share on other sites

No dobra, to już nam coś mówi. Spójrzmy na schemat i zastanówmy się co się mogło stać: https://content.arduino.cc/assets/UNO-TH_Rev3e_sch.pdf

Pierwszym podejrzanym jest oczywiście regulator napięcia 5V, na schemacie oznaczony jako U1. To on jest odpowiedzialny za sprowadzanie tych 12 czy 9V z gniazdka do 5V na nóżce 5V. Uszkodzony może być sam regulator (NCP1117ST50T3G), jeden z kondensatorów. Dioda wydaje się być OK, skoro na VIN masz 11.50V.

W tym momencie wylutowałbym ten regulator i sprawdził czy działa poprawnie poza Arduino (z odpowiednimi kondensatorami oczywiście). Jak nie, to do wymiany. Jak działa, to dalej sprawdzasz kondensatory.

Oczywiście możesz zasilać Arduino z pominięciem tego regulatora napięciem 5V. Nie musisz nic dolutowywać do USB, możesz po prostu podać napięcie na nóżki 5V i GND.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zmierzyłem napięcie na stabilizatorze i na wyjściu jest 1.87V a na wejściu ponad 8V więc stwierdzam, że jest on zepsuty. Po rozglądnieciu się po Internecie stwierdziłem, że ciężko w Polsce kupić ten element więc czy w takiej sytuacji mogę dać tam popularny LM7805 lub inny stabilizator 5v?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.