Skocz do zawartości

Obsluga karty SD z STM32F3


danielll

Pomocna odpowiedź

Cześć, może ktoś będzie w stanie pomóc mi w inicjalizacji karty SD na stm32f303re.

Postępuje według instrukcji SD Card using SPI, oraz wersja tekstowa SD Card with SPI. Problem pojawia sie w chwili gdy wysyłam komende ACMD41, gdyż nigdy nie dostaję oczekiwanej odpowiedzi zerowej. Ponieważ komenda CMD8 zwraca jedynkę, wnioskuję, że mam kartę typu v2.0. Przeanalizowałem funkcję inicjalizujące i wydaję mi się zgodne z tym co wyczytałem na temat obslugi kart SD. Wcześniej próbowałem sam napisać bibliotekę wysyłającą komendy i inicjalizującą kartę i tam również zatrzymałem się na tym samym miejscu. Pod filmem i na stronie widzę pozytywne komentarze więc spodziewałem się prawidłowej biblioteki i teraz nie wiem czy coś jest z nią nie tak czy to ja mam jakiś problem.

Wszystko zrobiłem według instrukcji więc nie wstawiam swojego kodu ale jakby była potrzeba to mogę pokazać dowolne fragmenty.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarówno w bibliotece która znalazłem jak i w opisie na podstawie którego próbowałem to napisać jest to zawarte. Cały kod biblioteki można zobaczyć na stronie do której wstawiłem link. 

Pomyślałem że może karta, która mam ma jakiś problem z SPI bo ma ona juz być może nawet 15lat. Jednak według odpowiedzi na poprzednie komendy (bodajże CMD8) wynika, że jest to karta nowszego typu v.2 więc taką przyczynę chyba można wykluczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

To już prędzej byś miał problem ze SPI na nowszej niż starszej karcie, bo karty MMC/SD zawsze miały w protokole wymóg działania w trybie SPI dla kompatybilności (którego "normalny" sprzęt prawie nigdy nie używa). No ale, a sprawdzałeś inną kartę?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeszcze nie sprawdzałem, nie mam narazie dostępu do żadnego sklepu. W domu mam jeszcze jedną kartę starszą nawet od tej (tak zardzewiały styki że jej ze starego telefonu nie mogłem wyciagnąc, ale działa). Za tydzień będę mógł ją sprawdzić skoro mówisz że karty starszego typu prędzej mogą zadziałać.

Link do komentarza
Share on other sites

Formalnie wymóg obsługi SPI jest dalej w standardzie kart SD, więc dowolne powinny działać. Ale jak ostatnio się nimi bawiłem, to różne dziwne rzeczy się działy od czasu o czasu z niektórymi modelami, także z nimi nigdy do końca nie wiadomo, która jak się zachowa.

Link do komentarza
Share on other sites

Załatwię sobie jakiś moduł obsługujący SDIO, wtedy powinno latwiej pójść. Może jednak ktoś korzystał z tej biblioteki do której wstawiłem llink albo jest w stanie stwierdzić czy przedstawione tam rozwiązanie jest sensowne. Zamiast odrazu omijać problem chciałbym poznać chociaż przyczynę.

Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, Harnas napisał:

@kaworu jakie to były problemy?Ja jedyne jakie miałem to brak wsparcia kart HC w FatFS dołączanym z CubeMX. Musiałem dodać w środku jednego IFa żeby poprawnie adresował bloki bodajże.

Na ogół nieprawidłowe odpowiedzi na komendy, albo brak odpowiedzi. Jakie konkretnie Ci nie powiem bo to było ze 3 lata temu. Po prostu nie pamiętam. W każdym razie po tych przygodach kolejne projekty były juz na SDIO i z nim już problemów innych niż pebkac nie było. Poza tym hejtuję HAL i trochę mniej LL z CubeMX. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.