Skocz do zawartości

Bezprzewodowy sterownik oświetleniem LED - prośba o sprawdzenie schematu


Mortis

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim!
W kuchni przykleiłem pasek led i on w zestawie miał sterownik wyposaży w odbiornik do pilota IR. Chciałem zrobić układ, który byłby wyposażony w czujnik PIR tak aby ledy załączały się gdy ktoś wejdzie do kuchni. Kolejnym warunkiem było, aby robiły to gdy jest ciemno. Pojawił się taki problem, że średnio mam jak umieścić ten czujnik PIR bez ciągnięcia przez pół kuchni przewodu więc wymyśliłem że układ będzie zasilany z baterii 18560 i wyposażony zostanie w diodę IR -  w ten sposób mógłbym umieścić go w dowolnym miejscu. Stworzyłem taki schemat i chciałbym się poradzić czy wszystko będzie grało?


Opis układu: 
Mózgiem układu jest ATtiny13A, do niego podłączany jest: zegar RTC DS1307, dioda nadawcza IR, czujnik PIR (który daje stan wysoki gdy ktoś jest w pomieszczeniu. Czujnik na stałe jest podłączony do zasilanie i gdy kogoś wykryje daje stan wysoki na bazę tranzystora NPN a tym samym zasila AVR oraz daje info na pin PB1. Teraz AVR ustawia 1 na PB2 (podtrzymanie zasilania),  pobiera informacja jaki jest dzień i godzina i zależnie od tego wysyła sygnał przez IR do sterownika LED. Gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu czyli czujnik PIR daje 0 na wyjściu, AVR wysyła przez IR aby ledy się wyłączyły po czym odcina podtrzymanie swojego zasilania stanem niskim na PB2. 
Bateria będzie wyposażona w moduł ładowania i zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem.

Co o tym myślicie i czy ocinanie zasilania AVR (dla oszczędności baterii)  nie jest czasem przerostem formy nad treścią?

schemat.png

Link do komentarza
Share on other sites

1. Pomysł z tranzystorem npn jest zły. To nie ma najmniejszych szans działania, a D2 uniemożliwi pracę złącza programatora. Skąd niby na kolektorze ma się pojawić napięcie zasilające procesor?

2. Tiny jest oszczędnym układem więc wystarczy, że napiszesz taki program który "śpi" gdy PIR ma wyjście nieaktywne i tyle. Kombinowanie z przełączaniem zasilania bloków urządzenia jest trudne i początkujący zwykle wykładają się na tym jak zboże na deszczu.

3. W tym procku jest tak mało pamięci, że nie wiem czy wyrobisz się z obsługą I2C i nadawania IR. Gdybyś pisał w asemblerze AVR, to byłbym spokojny ale jeśli liczysz na C, to możesz zderzyć się ze ścianą braku pamięci.

4. DS1307 możesz zasilać napięciem z zakresu 4.5-5.5V więc tu nie zadziała.

5. Prędzej czy później zapomnisz o naładowaniu akumulatora a urządzenie samo z siebie Ci o tym nie przypomni. Może warto dodać jeszcze dzielnik do pomiaru napięcia?

6. Nie rozumiem takiej metody oszczędzania: używasz najmniejszego możliwego procesora przez co układ wygląda na odchudzony, a wstawiasz wypasiony zegarek RTC wielokrotnie droższy od całej reszty, nawet nie korzystając z jego oszczędności przy pracy z Vbat. To może lepiej wziąć zwykłe Arduino PRO-MINI za 12zł, wywalić z niego oryginalny rezonator 8/16MHz a zamiast niego dospawać tam kwarc zegarkowy do timera 2 i mieć wszystko w jednym bez szczypania się co do każdego pinu I/O? Masz wtedy i niezależną komunikację/programowanie/debugowanie przez UART, i wygodę sporej pamięci, i mnóstwo pinów - nawet na jakieś pomocnicze LEDy typu "słaba bateria" i na koniec edukacja: dowiesz się jak odpalić i obsłużyć jako RTC timer pracujący niezależnie od procesora.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Faktycznie, trzeba by było dać jakąś zworkę z zasilaniem na czas programowania.

2. i 5. Faktycznie pozwoliłoby to zaoszczędzić pin na pomiar napięcie. Dzielnik jest zbędny by zasilanie nie będzie większe niż 5V.

3. Byłoby to sekwencyjnie więc może by dało radę.

4. Fakt, źle przeczytałem notę.

6. Oba scalaki po prostu mam pod ręką, a pinów starczyło na styk więc nie chciałem kombajn wstawiać w takie proste urządzenie, choć faktycznie może być taka konieczność - mam jeszcze atmege8 i 88 to może na nich faktycznie to zrobię 🤔 

Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedz!

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.