Skocz do zawartości

Fotowoltaika, budowa panelu - Zamiana wysokiego napięcia na natężenie


krzywy187

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem w trakcie budowania systemu panelu fotowoltaicznego. Sam panel ma parametry: 12V (max 18V), 0.28A, 5W. Chciałbym następnie na wyjściu dać przetwornice step down oraz stabilizator 7805 aby uzyskać stabilne 5V. I tutaj właściwe pytanie, jakiego prądu mogę się spodziewać ? Czy przetwornica tylko obniży napięcie a prąd zostanie bez zmian ? Byłbym zadowolony gdyby było to chociaż 0.5A. Czy jest sposób na obniżenie napięcia ale zwiększenia prądu ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, w najbardziej ogólnym sensie przetwornice właśnie dlatego tak się nazywają, bo przetwarzają jedną postać mocy na inną. Innymi słowy zamieniają jakąś moc wejściową dostarczoną w postaci iloczynu Pin=Uin*Iin na moc wyjściową w postaci Pout=Uout*Iout. No a ponieważ nic nie masz za darmo, to rzecz jasna Pout < Pin. Mimo sprawności takiego przetwarzania rzędu 70..95% (im więcej/lepiej tym z reguły drożej) i tak je stosujemy, bo nic lepszego nie wymyślono. No i teraz jeśli wiesz, że na wejściu możesz dostarczyć 12V i 0.3A to na wyjściu możesz spodziewać się np. 5V i 0.6A (policz dla treningu sprawność jaką przyjąłem z sufitu).

To świetnie działa gdy przetwornice napędziesz z baterii, zaislacza lub innego podobnie rozsądnego źródła. Niestety w przypadku ogniw słonecznych sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, bo standardowa przetwornica DC/DC - a o takich właśnie mówimy i taką właśnie zdaje się planujesz użyć - jest nagorszym, co można do takiego ogniwa podłączyć. Poczytaj cokolwiek o tym jak "elektrycznie" zachowują się baterie słoneczne (bo wiele faktów może być dla Ciebie zaskoczeniem) i pomyśl jak to się ma do przetwornicy obciążonej czymś co pobiera jakąś w miarę stałą moc. Żeby dobrze wykorzystać w sumie nietanie ogniwo słoneczne będziesz musiał sie przyłożyć bardziej i wiedzieć znacznie więcej. Także tak: Ty rzucasz się w wir nauki a my czekamy na wnioski.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, dzięki za odpowiedź! Trochę poczytam na ten temat. A tak do zastosowań amatorskich czy zwykła stabilizacja napięcia nie wystarczy ? Jeśli potraktujemy że z panelu popłynie napięcie zmienne stałe, stabilizator powinien sobie pozwolić choć pewnie moc będzie zależna od słońca, ale ważne żeby działało

Link do komentarza
Share on other sites

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No ale to jest coś istotnie innego niż proponowałeś. Tu przede wszystkim masz akumulator a urządzenie jakie pokazałeś to tania ładowarka z umiejętnością odłączania odbiorników. Obciążenie "nie widzi" panelu słonecznego a jedynie akumulator. To diametralna zmiana podejścia i rozwiązanie wystarczająco dobre do większości zastosowań.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.