Skocz do zawartości

Wyświetlacz SAA1064- zrozumiały opis sterowania


Kuba83

Pomocna odpowiedź

Witam!

Zakupiłem 2 sztuki wielkich wyświetlaczy 7-segmentowych na diodach LED 10mm, są 4 cyfry, driver to SAA1064, sterowanie po I2C.

Nie jest to real foto ale moje są identyczne

7SEG_Bench.thumb.jpg.b45a523114f48796540ff765bb345af9.jpg

Próbowałem pod Arduino UNO, wyświetlacze są całkowicie sprawne, o SAA1064 sporo jest w internecie

Niestety nigdy nie miałem okazji używać angielskiego w praktyce, rozumiem ten techniczny i z branży IT, niestety wstyd mi pytać na zagranicznych forach, bo za dużo zapomniałem, gramatyka najgorzej, wstyd mi a na Elektrodzie już konta nie mam.

Czyli wpinając się pod SDA/SCL z Arduino uzyskałem oczekiwany efekt, niemniej jednak nie mam doświadczenia ze sterowaniem wyświetlaczy 7-segmentowych , które używają magistrali I2C, SAA1064 jest dość popularny w tego typu wyświetlaczach, może on sterować też matrycami LED.

Zasilanie u mnie to 12V, logika 5V

Większość opisów dotyczy MAX7219 a SAA1064 jest rzadko stosowany.

Jednak są gotowe moduły oparte o ten driver

https://www.wenzel-systems.de/30089_I2C_4Digit LED.html

Ten z linku różni się od moich wyświetlaczy tylko wielkością, to jest identyczny moduł.

Adres I2C mam ustawiony na 0x70, na przykładach z bibliotek działa poprawnie.

Czy ktoś miał do czynienia z SAA1064, choćby w małych wersjach i może mi pomóc?

 

Edytowano przez Kuba83
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Kuba83 napisał:

na przykładach z bibliotek działa poprawnie

To na czym konkretnie polega Twój problem? Jakiej pomocy oczekujesz?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Chodzi mi o przykłady jak to zaaplikować.....nie tylko trzymać do migania losowymi cyframi i znakami, bo byle jakich świecidełek nie będę gromadził.

Na przykład nie mogę znaleźć przykładów zastosowania tego jako zegar czy termometr, jak nie znajdę przykładów, to jest AI czyli ChatGPT, on za mnie napisze kod programu.....bo to jeden student czy pasjonat jedzie na ChatGPT.

A z wyświetlaczem jest ten problem, że.....to nie MAX7219 i opisów sensownych zastosowań wiele nie ma, a układ na przykład znajduje zastosowanie w systemach informacji wizualnej na rynku profesjonalnym.

Ale "gotowce" są dla studentów, którzy nie mają myśleć a elementy kupują w ściśle określonych miejscach, bo taki Botland ma ogromny wybór ale już sklepy w UK to żenada.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten artykuł Ci z pewnością wiele wyjaśni.

https://ep.com.pl/files/5378.pdf

Tak na marginesie to co ma wspólnego wyświetlacz z termometrem, zegarem itd.? Wyświetlacz to tylko .... wyświetlacz. Jak oprogramować zegar, termometr to już inna para kaloszy. Jak sobie stworzysz swego rodzaju "pamięć ekranu" i procedurę np. w przerwaniu, która ciągle będzie Ci wysyłała jej zawartość do wyświetlacza to zastosujesz ten moduł nie tylko z zegarem, termometrem ale w każdym programie, który będzie "chciał" coś wyświetlać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, Belferek napisał:

Ten artykuł Ci z pewnością wiele wyjaśni.

https://ep.com.pl/files/5378.pdf

Tak na marginesie to co ma wspólnego wyświetlacz z termometrem, zegarem itd.? Wyświetlacz to tylko .... wyświetlacz. Jak oprogramować zegar, termometr to już inna para kaloszy. Jak sobie stworzysz swego rodzaju "pamięć ekranu" i procedurę np. w przerwaniu, która ciągle będzie Ci wysyłała jej zawartość do wyświetlacza to zastosujesz ten moduł nie tylko z zegarem, termometrem ale w każdym programie, który będzie "chciał" coś wyświetlać.

Witam!

Specyfikację SAA1064 to znam, tutaj są 4 sekcje 7-segmentowe i dwa dodatkowe tranzystory.

Artykuł opisuje sam układ, adres I2C mam u siebie ustawiony na 0x70, w 2000 roku o Arduino nikt nie słyszał, był BASCOM ale ja to przespałem, po prostu pierwszy raz zobaczyłem komputer jak miałem 20 lat, dziś mam 41 lat a już z 15-20 maszyn złożyłem i naprawiłem z 5 laptopów..

Ale na elektronikę cyfrową nie było miejsca i pieniędzy u nas.....robiłem swoje rzeczy z tego, co znalazłem na złomie, targowisku czy dostałem za darmo.

Przespałem PIC-e, GAL-e, BASCOM i C+/++, teraz nie mam się gdzie nauczyć, bo nie znam nikogo, kto by się tym zajmował, moi koledzy ze szkoły to w połowie już nie żyją(takie jest środowisko wiejskie), zapili się i zaćpali.

Nie mam też wykształcenia technicznego, jestem pasjonatem i samoukiem.

Wiedza z książek nie opisuje wielu zagadnień, za to internet jest pełen projektów ze sporymi błędami, niedziałających bibliotek, czy zainfekowanych trojanami stron(głównie rosyjskich ale i tam trzeba grzebnąć czasem).

Nie mam czasu przeglądać całego GitHuba, mam na przykład schorowaną Mamę i zwyczajnie nie mam głowy do analizowania kodu linijka po linijce.

Kod "zegara" może znajdę.....a jak nie ,to jest ChatGPT.....za chwilę to będzie jak kiedyś Edyta Górniak powiedziała o maturze Allana, że "wszystko jest w internecie i matura jest niepotrzebna".

Link do komentarza
Share on other sites

No nie wiem. Piszesz, że nie masz czasu ... ale masz pasję. Piszesz już któryś raz o CharGPT, a nie o programowaniu. Piszesz że kod "zegara" znajdziesz i ... nie bardzo widzę w tym pasję.

Co do tych tranzystorów to wystarczy zajrzeć do noty katalogowej tego układu:

https://datasheet.octopart.com/SAA1064T-N2,112-NXP-Semiconductors-datasheet-17703633.pdf

Masz tam ładnie opisane wykorzystanie SAA1064 do sterowania 4 cyframi. Cały "myk" polega na zastosowanie tzw. multipleksowania cyfr tzn. szybkiego przełączania pomiędzy nimi. Cyfry pogrupowane są w pary 1 i 3 oraz 2 i 4. Informacja wyświetlana jest "parami". Wspomniane tranzystory sterowane z wyjść MX1 i MX2 są kluczami włączającymi +Vcc dla wspólnych anod wyświetlaczy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, Kuba83 napisał:

zwyczajnie nie mam głowy do analizowania kodu linijka po linijce.

... i liczę, że ktoś przygotuje dla mnie gotowca.

W podanym przez Ciebie linku jest przyklad, który naprawdę łatwo dostosować do swoich potrzeb - tak, by wyświetlał dowolne inne dane.

A jak napotkasz na problemy, to na pewno ktoś chętnie pomoże.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Belferek napisał:

No nie wiem. Piszesz, że nie masz czasu ... ale masz pasję. Piszesz już któryś raz o CharGPT, a nie o programowaniu. Piszesz że kod "zegara" znajdziesz i ... nie bardzo widzę w tym pasję.

Co do tych tranzystorów to wystarczy zajrzeć do noty katalogowej tego układu:

https://datasheet.octopart.com/SAA1064T-N2,112-NXP-Semiconductors-datasheet-17703633.pdf

Masz tam ładnie opisane wykorzystanie SAA1064 do sterowania 4 cyframi. Cały "myk" polega na zastosowanie tzw. multipleksowania cyfr tzn. szybkiego przełączania pomiędzy nimi. Cyfry pogrupowane są w pary 1 i 3 oraz 2 i 4. Informacja wyświetlana jest "parami". Wspomniane tranzystory sterowane z wyjść MX1 i MX2 są kluczami włączającymi +Vcc dla wspólnych anod wyświetlaczy.

Witam!

Multipleksowanie wyświetlaczy to znam, jednak unikam, bo jestem zbyt zacofany w programowaniu, wolę na przykład dać 4 czy 6 scalaków zamiast jednego.

A nie tylko wyświetlacze LED można multipleksować, również NIXIE czy VFD, które w 99% są multipleksowane(nawet muzealne, rosyjskie IV-18).

Ja nie potrafię napisać kodu "od zera", potrafię za to przerobić kod od czegoś innego, tak by działał z moim "hardware".

A ChatGPT nie trzeba się wstydzić, nie zawsze trzeba zarywać noc, by napisać "od zera" kod do jakiejś pierdółki.

Ja nie zetknąłem się w życiu ze środowiskiem programistów, jestem raczej "analogowcem", jak zaczynałem z elektroniką, to jeszcze ludzie mieli telewizory lampowo-tranzystorowe.

A mikrokontrolery stosuję do jednego celu, układ ma po prostu działać długi czas, nie bawi mnie poznawanie tajników C+/++ i Pythona.

Mam kilka układów na MCU, które mają konkretne zadanie.....nie mają to być migające diodki czy inne zabawki dla dzieci.

W końcu i te zagadnienia poznam, ale ja mam ten problem, że używam pierdyliard bibliotek, które potem działają jak im się podoba, a Windows 10 i 11 ma paskudną cechę trzymania plików tymczasowych Arduino IDE, co generuje spore problemy ze zgodnością bibliotek.

Przydałby mi się spokojny kącik do takiej zabawy, a jak pisałem, tego mi brakuje u mnie......życie na wsi diametralnie różni się od życia w "M4" w "wielkiej płycie".

Jutro przekopię internet i poszukam inspiracji, bo sam nie napiszę, nie potrafię szybko pisać na klawiaturze, popełniam przy tym błędy, a w programowaniu jeden błąd uniemożliwia kompilację kodu.

Mój błąd polega na tym, że lepiej mi idzie posługiwanie się lutownicą, oscyloskopem i multimetrem, niż pisanie kodu programu czy projektowanie PCB w programach CAD.

 

Link do komentarza
Share on other sites

No cóż bywa i tak jak piszesz. No niestety nie ma chyba w sprzedaży gotowych, zaprogramowanych modułów (klocków) uC, które mógłbyś sobie wpiąć w swój układ elektroniczny. Moim zdaniem bez programowania się nie obejdzie. To nie tak, że gdy zaczynałeś swoją przygodę z elektronika ludzie tylko lampowe TV mieli. Mieliśmy już komputery: Spectrum, Atari, Commodore, Amiga .......PC itd. Był już uC typu np. 8051 i jego odmiany..... Całkiem nieźle miała się Elektronika Praktyczna - super miesięcznik, w którym pojawiały się podstawy techniki uP.

Polecam więc małymi kroczkami lekturę np. kursów Forbota i "polubienie" programowania uC chociażby na tym podstawowym, minimalnym poziomie. Poziom skomplikowania moim zdaniem jest podobny do projektowania układu elektronicznego i obwodu drukowanego.

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, Belferek napisał:

No cóż bywa i tak jak piszesz. No niestety nie ma chyba w sprzedaży gotowych, zaprogramowanych modułów (klocków) uC, które mógłbyś sobie wpiąć w swój układ elektroniczny. Moim zdaniem bez programowania się nie obejdzie. To nie tak, że gdy zaczynałeś swoją przygodę z elektronika ludzie tylko lampowe TV mieli. Mieliśmy już komputery: Spectrum, Atari, Commodore, Amiga .......PC itd. Był już uC typu np. 8051 i jego odmiany..... Całkiem nieźle miała się Elektronika Praktyczna - super miesięcznik, w którym pojawiały się podstawy techniki uP.

Polecam więc małymi kroczkami lekturę np. kursów Forbota i "polubienie" programowania uC chociażby na tym podstawowym, minimalnym poziomie. Poziom skomplikowania moim zdaniem jest podobny do projektowania układu elektronicznego i obwodu drukowanego.

Witam!

Komputer miałem jako 20-latek, jako uczeń liceum dostałem stare pudło z procesorem 386SX i MS-DOS, nie pamiętam, bo o zakupie monitora nie było mowy.....to miało być wyrzucone i sam rozebrałem tego kompa.

Ja zacząłem przygodę z elektroniką jako 6-7 latek, niestety ponad 30 lat temu, to polska szkoła raczej ciągnęła człowieka w dół, ucząc wiedzy bezużytecznej, z czego już pamiętam parę procent a musiałem pisać klasówki a potem zdać "starą" maturę", już niewiele z niej pamiętam.

Te lampowe telewizory to wówczas wyrzucano, miałem wówczas doskonałą okazję poznać technikę lampową, prądem o napięciu 100-1000V dostałem wiele razy.

Komputer Amiga to było marzenie.....niestety się nie spełniło, o PC nie było mowy.....ojciec uważał, że to tylko do biura się nadaje(prosty człowiek z wielodzietnej rodziny), nikt nie myślał, by uczyć w szkołach podstaw programowania, tylko wtłaczanie byle czego i odpytywanie z tego setki razy.

O 8051 słyszałem.....niestety rodzice mi nie kupili wówczas nawet prostego zegarka na takim MCU, sam sobie kupiłem jako 37-latek zegarek LED do montażu, w pandemii dopiero na poważnie się czymś zająłem, wcześniej nie miałem warunków na warsztat, dom z myszami i niechęć otoczenia zniechęcały skutecznie i pogrążały mnie w stagnacji.

Elektronikę Praktyczną czytałem, ale na kity AVT nie miałem pieniędzy, czasem dostałem kilka LED-ów czy jakieś radio do podłubania.

Obwodów drukowanych nie umiem projektować, umiem za to drutować kynarem PTFE na płytkach uniwersalnych, albo gotowe PCB wytrawiać i potem je lutować, od 2021 roku zbudowałem kilka wzmacniaczy lampowych.

Jestem osobą niepełnosprawną, raczej marginalizowaną.....ciężko, by taki człowiek miał chęć na naukę i potem postępy robił.

Mam nadzieje, że obecna władza zakończy niszczenie talentów przez starych pryków, którzy chcieliby ich przestawić na "swoje tory".

W 2022 roku musiałem usunąć konto na Elektrodzie, bardzo to odczuwam do dziś, bo byłem 19 lat na tym portalu......bo się postawiłem i mnie zaszczuto.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Nie rozwiązałem, bo siedzę nad wzmacniaczem lampowym i walczę z dziadowskimi, zleżałymi, rosyjskimi lampami nadawczymi i problemami z nimi związanymi.

Ja jestem słaby w mikrokontrolerach , SAA1064 nie jest często spotykany w gotowych opisach, bo to staruszek.

Spotykany jest za to MAX7219, do którego jest pełno gotowców, może da się przerobić  kod pod niego , by działał w tym układzie SAA1064.

Na wyświetlaczach bym najchętniej widział zegar, nie musi być na Arduino, może być ESP8266/ESP32.

Ja mieszkam na wsi, nie ma ludzi do pracy i wszystko muszę sam robić, łapię kontuzje, potem tramadol i już mam umysł zaciemniony.

Nie mam też tyle spokoju, by tak napisać kod, musiałbym gdzieś się wynieść, bo ojciec jest już dziwaczny, ma 72 lata, staje się to uciążliwe, bo niedosłyszy i bardzo głośno gada, ostatnio spaliłem wszystkie półprzewodniki w prostym przekaźniku czasowym, bo ten krzyk sprawił, że podłączyłem odwrotnie 12V a zasilacz przemysłowy ponad 4A, miałem szczęście, że kondensatory elektrolityczne nie wybuchły mi w twarz.

Prawdopodobnie ten wyświetlacz by działał na Raspberry Pi a być może i na sterowaniu ze zwykłego PC, kiedyś było dużo opisów ale człowiek bez pieniędzy, pracy, niepełnosprawny i z negatywnym nastawieniem otoczenia nie miał głowy, by się w to bawić,

Jak Kolega Santiago chce pomóc, to będę BARDZO WDZIĘCZNY, niekoniecznie mikrokontrolery, może być stary układ z dostępnym wsadem do procesora, nawet PIC-a czy 8051.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

18 godzin temu, Kuba83 napisał:

SAA1064 nie jest często spotykany w gotowych opisach, bo to staruszek.

Ale się coś znajdzie.

Tu jest biblioteka, z podanymi przykładami i schematem.

Proponuję byś na początek zbudował ten układ i uruchomił program Counter z katalogu examples. Może być uruchomiony na Arduino lub ESP.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.