Skocz do zawartości
Komentator

Kurs Arduino - #7 - Wyświetlacz tekstowy, LCD 2x16

Pomocna odpowiedź

po z a tym że wykonują instrukcje dopóki spełniony jest warunek to nie bardzo

dlaczego po zastąpieniu if while program stoi w miejscu ( początek ). Czy while ma większy priorytet niż if ? a jeśli są same while to wykonywana jest po prostu pierwsza pętla while tylko ?

Nie, priorytet w C/C++ to pojęcie, które dotyczy wyłącznie wyrażeń* i operatorów, zaś if czy while nie są wyrażeniami, tylko konstrukcjami sterującymi.

Program tak długo wykonuje kod pętli while, dopóki wyrażenie logiczne (warunek) tej pętli jest prawdziwe. Dlatego można stwierdzić, że program pozornie "stoi w miejscu" - w rzeczywistości sprawdza on prawdziwość warunku pętli, po czym wykonuje kod owej pętli, w przypadku prawdziwości warunku. Jeśli tylko tak się stanie, że warunek będzie fałszywy, pętla przestaje się wykonywać, a program wychodzi poza pętlę, do kolejnych instrukcji.

Zaś if jest wykonywany tylko raz i to wyłącznie w przypadku, gdy wyrażenie logiczne jest prawdziwe.

*- wyrażenia w języku C/C++ to dość szeroko rozumiane pojęcie. Mamy wyrażenia arytmetyczne, czyli np. dodawanie, dzielenie, itd; logiczne, czyli np. takie stosowane w warunkach i pętlach: (flaga == true && odczyt == false) lub bitowe, np. (1 << port).

Ponadto przypisania oraz wywołania funkcji traktowane są jako wyrażenia (każda funkcja, "która nie jest oznaczona typem void", zwraca pewną wartość).

no tak ale jeśli niczym innym się nie różnią to dlaczego jeśli if zastąpi się w tym programie while to program wykonuje tylko funkcje poczatek

tarkki, nie wiem skąd wyciągasz takie wnioski. Pętla while i instrukcja warunkowa if, to ZUPEŁNIE co innego. Przeczytaj artykuł, który Ci wskazałem.

Hmm, to chyba jakiś kiepski troll, a nie newbie. Ja bym już nie karmił.

wgrałem program do mikrokontrolera i mówię co się dzieje 😋

tarkki, to zanim działać na oślep. Przeczytaj kurs od początku. Dobrze? Każdemu będzie łatwiej. Edycja programu na oślep nie przyspieszy Twojej nauki.

Miło by było, gdybyś również zaczął stosować się do zasad forum. Używał interpunkcji i wielkich liter na początku zdania.

• Lubię! 1

Treker, mamy pierwszego trolla na Forbocie. To niesamowity moment dla naszej społeczności.

• Lubię! 1

Marooned, Chumanista, ja nie będę od razu osądzał. Każdy może mieć trudny początek. Wolę wyjaśnić 🙂

Chumanista, ja jestem pierwszym trollem na forbocie. Tylko się dobrze kryję 🤣

Sorki za zamieszanie, dosyć dawno bawiłem się tego typu rzeczami i ubzdurała mi się pewna rzecz a nie dokładnie przeczytałem temat 2.

Co do stopera - zedytowałem sobie trochę zadanie z kursu dodając opcje interwałową (w sensie, że można przyciskiem zastopować odliczanie i ruszyć dalej z tego samego punktu) i wykonałem coś takiego na dwóch przyciskach:

#include <LiquidCrystal.h> //Dołączenie bilbioteki
LiquidCrystal lcd(2, 3, 4, 5, 6, 7); //Informacja o podłączeniu nowego wyświetlacza
int ms = 20;
int s = 0;
int m = 0;
int h = 0;

void setup() {
 lcd.begin(16, 2);
 lcd.clear();
 lcd.setCursor(0,0);
 lcd.print("Czas:[h:m:s:ms]");
 lcd.setCursor(0,1);
 lcd.print("00:00:00:00");
 pinMode(11, INPUT_PULLUP);
 pinMode(12, INPUT_PULLUP);

}

void loop() {
 while(digitalRead(11)!=LOW) {};
 delay(200);
 while(digitalRead(11)!=LOW && digitalRead(12)!=LOW) {
   if(ms>=100){
     ms=0;
     s+=1;
   }
   lcd.setCursor(9,1);
   if(ms<10) {
     lcd.print("0");
     lcd.print(ms);
   }
   else {
     lcd.print(ms);
   }

if(s>=60) {
     s=0;
     m+=1;
   }
   lcd.setCursor (6,10);
   if(s<10) {
     lcd.print("0");
     lcd.print(s);
   }
   else {
     lcd.print(s);
   }

if(m>=60) {
     m=0;
     h+=1;
   }
   lcd.setCursor(3,1);
   if(m<10) {
     lcd.print("0");
     lcd.print(m);
   }
   else {
     lcd.print(m);
   }

if (h==23 && m==59 && s==59 && ms==99) {
     h=0;
     m=0;
     s=0;
     ms=0;
   }
   lcd.setCursor(0,1);
   if(h<10) {
     lcd.print("0");
     lcd.print(h);
   }
   else {
     lcd.print(h);
   }
   delay(10);
   ms+=1;
 }
 while (digitalRead(11)==LOW){
   lcd.setCursor(0,0);
   lcd.print("Ending's time:  ");
   delay(500);
   while (digitalRead(11)!=LOW) {};
   lcd.clear();
   lcd.setCursor(0,0);
   lcd.print("Czas:[h:m:s:ms]");
   lcd.setCursor(0,1);
   lcd.print("00:00:00:00");
   h=0;
   m=0;
   s=0;
   ms=20;
   delay(200);

}
 while (digitalRead(12)==LOW) {
   while(digitalRead(11)!=LOW) {};
   ms+=20;
 }
}

Domyślam się, że Treker to mnie wypatroszy za zupełny brak komentarzy w kodzie, ale urządzenie działa 😋. Zastanawiałem się jeszcze jakby zrobić zapisywanie tych interwałowych wyników, ale żeby jakoś to zręcznie i elegancko bez kilkunastu zmiennych wykonać to w tym języku jest dla mnie za trudne. Prędzej w asemblerze na stosie coś takiego bym wykminił 😋.

PrimeSoul, oczy mi krwawią przez brak komentarzy 😋 Niedługo sam zapomnisz, jak ten program miał działać. Gdzie dokładnie chciałbyś zapamiętać te wartości i co konkretnie chcesz z nimi zrobić później?

No właśnie kwestia taka, że nie wiem, gdzie byłoby najlepiej zapisać te wartości. A służyłyby wyłącznie do odczytu na samym końcu pomiaru czasu (w sensie wyświetlałoby po kolei każdy interwałowy czas). O ile w asemblerze skorzystałbym ze stosu pewnie i przerzucałbym od razu wartości z akumulatora na wyświetlacz, ewentualnie po drodze korzystając z jakichś rejestrów pomocniczych, tak w Arduino no cóż, zielony jestem 😋