Skocz do zawartości

80C51


Merki

Pomocna odpowiedź

Witam 😉 zamierzam zająć się mikrokontrolerami. Jakiś czas temu miałem okazje zapoznac się z serią artykułów w EdW na temat 80C51 i taki tez zamierzam wybrac na poczatek zabawy. W zwiazku z tym mam do was klika pytan:

-czy na takiej platformie da sie zrobic cos wiecej niz proste projekty? Lub inaczej: czy ktos sie moze pochwalic jakimis swoimi osiagnieciami na tym polu? Jesli tak to jakimi?

-jezeli nie 80C51 to co byscie polecali (tanie i majace spore mozliwosci?)...jezeli jednak chcecie mnie rzucac po roznych FaQach to raczej dziekuje i prosze o odpowiedz na ponizsze pytania 😃

Szukalem cos na czym bede mogl pracowac. Oto co znalazlem:

AT89C51

Mikrokontroler:

http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?show=Procesory&sort=id

Programator:

http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT1375.pdf

Interesuje mnie czy tym programatorem bede mogl pisac w asmie? Ewentualnie jaki byscie polecali inny programator (chcialbym uzywac asemblera)?

Czy cos jeszcze oprocz mikro oraz programatora (rozumiem ze soft jest z programatorem) bedzie mi potrzebne? Z gory dziekuje za odpowiedzi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie atmegi są najlepsze. Mają super dokumentację i są tanie. Ogólnie jek chcesz coś programować to najlepiej atmela. A programatorek to najlepiej stk200/300 lub usbasp. Najłatwiejszym jędzykiem na początek jest bascom avr.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

atmegi są najlepsze

Polemizowałbym. Zależy kto czego oczekuje od uC. Jeżeli chcemy małej obudowy i/lub małego poboru prądu bierzemy tiny. Jeżeli potrzebujemy wsparcia USB bierzemy AT90USB. Jeżeli chcemy na przykład DMA bierzemy Xmegi. Oczywiście wymieniłem tylko AVR'y, sam atmel jeszcze ma w swojej ofercie ARMy, właśnie 8051... Że też nie wspomnę o microchipie, którego PICe są naprawdę dobrymi procesorami, również znajdziemy coś dla siebie, podobnie jak AVR. Jeszcze jest na przykład motorola...

Nie mniej jednak, dla Ciebie, Merki, AVR'y będą jednak najlepszym rozwiązaniem - 51 już raczej wychodzą z użytku. Najwięcej osób w Posce ich używa - łatwo znajdziesz informacje i kody źródłowe. Jeżeli szukasz mikrokontrolera bardzo dobrze udokumentowanego, z masą przykładów, to jednak M8 to najlepsza opcja. Jeżeli chcesz mieć nieco więcej w tej samej obuudowie (dodatkowe Timery, pełne 10bit ADC etc.) to skłaniałbym się ku którymś z zestawu atmegX8 (nie mylić z xmegami, tutaj x został użyty jako jakaś liczba - 4, 8, 16, 32) - nazwy rejestrów tych 'braci' są takie same (co w Assemblerze jest raczej znaczące), a jesteśmy praktycznie nieograniczeni pamięcią - jeśli mamy malutki programik bierzemy 48, która jest najtańsza i ma najmniej pamięci, a jeżeli piszemy jakiegoś 'potwora' to bierzemy 328, która jest śmiesznie droga, ale ma masę przestrzeni do wykorzystania. Uff, ale się rozpisałem, nawet mam wrażenie, że już ostatnio pojawił się podobny post.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak tez myslalem ze bedziecie chcieli mnie sprowadzic na inna droge 😃 domyslam sie ze 8051 juz jakies lata ma, rozumiem wiec ze najlepiej wybrac AVR(bynajmniej na poczatek)?

Programator podany (stk200/300) widze ze dosc tani i obluguje sporo jelsi nie wszystkie wersje AVR wiec jak dla mnie super 😉

Teraz sprawa softu: rozumiem ze bascom jest prosty itp, akurat cos tam programowac juz umiem ale i tak chcialbym miec jakas mozliwosc wyboru w czym pisac. BAscom, pewnie C sa oblugiwane przez AVR a co ze wspomnianym asemblerem? Czy do kazdego programatora da sie zastosowac jeden soft czy nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Programator jest narzędziem dla softu, nie odwrotnie. Czy twój soft obsługuje dany programator - to musi być gdzieś napisane, jakiego kompilatora chcesz używać? Nie wiem, czy wiesz, ale ASM to raczej ciężka sprawa - bezpośrednie działanie na instrukcjach mikrokontrolera, niby kilka(dziesiąt, nie jestem pewien), ale jednak dziwne nazwy i 'trzeba myśleć jak mikrokontroler' - wszystko mówić mu dokładnie, krok po kroku. To co np. bascom albo C załatwia jedną komendą/funkcją w ASMie będzie zawierać kilkanaście, ale nie znaczy to, że ASM jest mniej wydajny, wręcz odwrotnie, bo piszesz mu tylko to co musi zrobić, a funkcje w C i komendy w Bascomie robią jeszcze inne rzeczy, żeby być jak najbardziej uniwersalnymi. A więc, kończąc - ASM jest trudny, choć optymalny, Bascom prościutki, ale nieoptymalny, a C to coś pomiędzy - oszczędza twój czas i czas proca 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Doskonale cie rozumiem BoBBy, z asmem juz mialem wczesniej do czynienia (dla x86) wiec nie ejstem jedynie pod wplywem artykulow p. Piotra Goreckiego nt.8051 😉 wiem co ten jezyk potrafi, jednak w przypadku rzeczy nowej dla mnie jakim bedzie pewnie AVR bede wolal zaczac od rzeczonego BASCOMA 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.