Skocz do zawartości

Zasilanie do pojazdu opartego na Arduino UNO


PyQ

Pomocna odpowiedź

Pojazd składa się z podanych elementów:

Arduino UNO,

MOTOR Shield L293D,

Moduł Bluetooth HC-05,

4x silniki 5V 1:48 z podwójnym wałem /PLY153.

 

Zbudowany jest na platformie ze sklejki, do tego ma dojść jeszcze cała obudować. Razem będzie ważył z 3 kg.

Na ten moment zasilam go 3x 18650 i na wyjściu mam 11.95V - 12.15V.

Kiedy trzymam go w powietrzu wszystko jest ok. Jednak jak dochodzi tarcie w czasie jazdy, to napięcie potrafi spaść do 8-9V i rozłącza mnie z nim.

Tak się dzieje jeszcze z samą płytą dolną, a co dopiero jak dojdzie obciążenie.

 

Na ten moment mój pomysł to, zrobienie koszyka na baterie 8x sztuk dzięki czemu wyjdzie mi 33V przy pełnym naładowaniu i ok 27V w normalnej jeździe.

Czy jest to dobra koncepcja? Jak można ustabilizować napięcie do 12V by nie spalić płytki?

Edytowano przez PyQ
Link do komentarza
Share on other sites

Nie kombinuj z wysokimi napięciami tylko dowiedz się dlaczego cię "rozłącza". UNO pracuje spokojnie do 6V na VIN a Ty piszesz, że jest dużo więcej. 3x18650 w szereg aż nadto wystarczają do poprawnej pracy UNO. No chyba, że zasilasz drivery i pośrednio silniki napędowe z Vcc biednego komputerka. To nic dziwnego, że nie działa i nigdy działać nie będzie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

  • 3 godziny temu, marek1707 napisał:

    Nie kombinuj z wysokimi napięciami tylko dowiedz się dlaczego cię "rozłącza". UNO pracuje spokojnie do 6V na VIN a Ty piszesz, że jest dużo więcej. 3x18650 w szereg aż nadto wystarczają do poprawnej pracy UNO. No chyba, że zasilasz drivery i pośrednio silniki napędowe z Vcc biednego komputerka. To nic dziwnego, że nie działa i nigdy działać nie będzie.

    Przesyłam zdjęcia jak wszystko mam podłączone. Napięcie idzie na motor shielda. Do niego jest również bluetooth oraz silniki. On steruje pracą silników poprzez wysyłanie napięcia gdy jest naciskany przycisk. W jaki sposób mogę zasilić je inaczej niż poprzez nakładkę na arduino?

 

           Fioletowy i jasnobrązowy kabelek z zasilania są nieistotne. Służą wyłącznie do celów pomiarowych napięcia.

130729651_215308136774658_207314741297434410_n.jpg

130753002_390424542238499_1885887086713834460_n.jpg

131405420_720687312182448_2700304783613230629_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, wygląda na to, że używając tego shielda skopać za wiele się nie da. Jednak UNO nie resetuje się powyżej 6V więc ja bym się przyjrzał temu zasilaniu. Masz coś szybszego niż miernik/mulitmetr? Masz szansę podejrzeć napiećie oscyloskopem? Bo mi to wygląda na jakieś większe spadki. Zacząłbym od pokazania akumulatorków (co to za typ) i poprawienia docisków sprężynek w koszyczku - to też częsty problem. Jakakolwiek rezystancja na liniach zasilania lub słabe akumulatory (chińskie podróby tylko wymiarami udające normalne 18650 są nic nie warte) powodują spadki napięcia przy większych obciążeniach. A jeśli to trwa np. 0.1s po czym reset procesora wyłącza silniki, to typowy multimetr tego nie pokaże. Tego typu zestaw powinienien spokojnie i pewnie działać na 2 aku szeregowo. Czym je ładujesz?

Swoja drogą strasznie duża ta płyta. Co tam chcesz jeszcze na niej posadzić? Wybrałeś chyba (sądząc po kołach) najtańsze i najsłabsze silniczki/gotowce na rynku a robisz coś dużego? Trochę to nie pasuje. Choć nie tłumaczy dziwnego zachowania się Arduino. 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niestety nie mam oscyloskopu. Raz tylko widziałem na multimetrze jak spadło mi napięcie do 1-2V. Akumulatorki jakieś chińskie. Nawet nie warto mówić ile mają mieć pojemności bo to fejk. Napięcie z nich jednak to 4.2 w maxie i 3.4 przy normalnym użyciu. Ładuję jakąś no-name'ową ładowarką. Długo schodzi, ale jednak ładuje je. 

Mają do niej dojść 4x boki ok. 7 cm wysokości i taka sama góra jak spód. Prawdopodobnie zmniejszę z 3x-4x platformę.

Cieszę się, że dajesz mi wskazówki. Na ten moment wywnioskowałem po Twoich odpowiedziach, że prawdopodobnie jest to wina chińskich akumulatorków. Wszystko się zgadza z tym co napisałeś. Dodatkowo tak jak pisałem, zmniejszę płytę i powinno pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.