Skocz do zawartości

Pomiar pojemności baterii Li-ion


m4the0

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Projektuję swoją deskorolkę elektryczną, wykorzystuję silnik BLDC, sterownik silnika BLDC  (coś takiego: https://www.aliexpress.com/item/1005001572631461.html), bateria z BMS'em (https://www.aliexpress.com/item/1005001417550395.html)

Jestem w trakcie projektowania sterownika, który będzie całością zarządzał (komunikacja bluetooth, oświetlenie, wyświetlacz), sterownik będzie oparty na mikrokontrolerze Atmega8. I tutaj pojawia się moje pytanie, chciałbym określić poziom naładowania baterii, bateria nie jest wyposażona w żaden port komunikacyjny są tylko wyjścia zasilające i wyjścia do ładowarki.

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć w jaki sposób najlepiej przeprowadzić pomiar pojemności baterii, myślałem o zrobieniu tego poprzez dzielnik napięcia ale nie wiem czy jest to po pierwsze bezpieczne po drugie czy w trakcie większego obciążenia bateria nie będzie miała spadków napięcia które będą  przekłamywały pomiar.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma dobrego sposobu na estymację stopnia naładowania baterii z samego pomiaru napięcia. O ile jeszcze mógłbyś sobie jakoś to "zdjąć" z danego akumulatora po kilku cyklach spokojnego rozładowania (i logowania napięcia np. w komputerze) i 'nauczenia" Twojego sterownika ch-ki takiej baterii, o tyle w warunkach zmiennego obciążenia (gdzie napięcie spada o całe wolty gdy dajesz gazu) i zmiennych temperatur, nie masz szans tego zrobić dokładnie. Uśredniany np. przez minutę pomiar napięcia nada się do pokazywania słabo-średnio-dobrze, ale nic więcej. Dlaczego nie możesz mierzyć prądu i naliczać "zjedzonego" ładunku? O ile będziesz wkładał zawsze naładowany do pełna akumulator, to się sprawdzi z niezłą precyzją, ale znów: z dokładnością do sytuacji ekstremalnych np. znaczny spadek pojemności w ujemnych temperaturach. No niestety, pojemność baterii to nie jest trywialny problem. Niektóre scalaki, które starają się to liczyć (np. z dokładnością do 1%) mają dziesiątki parametrów a i tak muszą się konkretnej baterii nauczyć.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.