Skocz do zawartości

Mam pomysł na pierwszy mini projekt z Arduino?


tomek631

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim,

Zaczne od tego że jestem początkującym, ostatni projekt z mikrokontrolerów robiłem na studiach 5 lat temu (Udało mi się zaprogramować grę PONG na Atmedze16 + matrycy led na płytkach stykowych) 🙂 Także co nieco wiem, ale sporo zapomniałem, natomiast szybko się ucze ale najtrudniejsze początki i jakoś ciężko przezwyciężyć tego lenia 🙂 

Wiem że sporo studentów opierało własnie swoje projekty na arduino i sobie bardzo chwaliło - więc pomysł jego zakupu już tlił mi się w głowie.

Ostatnio weszła mi z powrotem zajawka na elektronike, planowałem sobie kupić arduino do zabawy, ale nic tak nie motywuje jak jakiś cel, dlatego od kilku miesięcy tlił mi się w głowie jakiś pomysł.

Mianowicie, na myśli mam prosta, zdalnie sterowana zapadnia/lub otwierany zawias? Która mogłaby być uruchamiana albo w okreslonych godzinach, albo zdalnie z telefonu lub za pomocą pstryczka. Chodzi poprostu o karmienie zwierzaczka w klatce bez koniecznosci wstawania z łóżka 🙂 Przygotowany pokarm poprostu spadał by do klatki. 

Oczywiście pojawiło się sporo pytań, na które ciężko samemu sobie odpowiedziec..a których brak odpowiedzi czasem demotywuje do dalszego dzialania.. a więc:

- jako że miałby to być całkowicie niezależny układ, chciałem zasilić go bateriami. Sporo się naszukałem i dowiedziałem że teoretycznie w arduino jest to możliwe, i widziałem w sklepach że jest coś ala koszyczek z bateriami/złączka? Czy takie układy można podpiąć do każdego arduino (uno np?)

- zastanawiałem się co by było lepsze, bluetooth czy wifi, chciałem jednak móc odpalać to zdalnie, więc fajnie by było jednak jakby to było wifi. teraz znowu pytanie, który model arduino byłby w porządku?

- szukałem jakichś elektrozawiasów/zapadni? które można łatwo spiąć z układem ale ciężko mi było znaleźć. Czy coś takiego/podobnego w ogole istnieje? Co mogłoby być moją 'zapadnią'? 

- opcja zasilania nadal mnie męczy, ponieważ niechciałbym aby układ cały czas był włączony, raczej coś w trybie 'czuwania', żeby baterie się szybko nie wyczerpywały. sygnał z telefonu wybudził by układ, coś ala 'wake on lan'? jest w ogóle to możliwe? 

Czytałem też że jest kilka modeli arduino, a samo arduino UNO może nie być wystarczające na niektóre pomysły.

Licze na jakieś nakierowanie i ukierunkowanie moich myśli - bo nie wiem czy to co zrodziło się w głowie ma jakis sens 🙂

 

-

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedz!

Cytat

ESP obsługuje deep sleep, a więc usypianie i mały pobór prądu, ale wtedy nie masz komunikacji WiFi - ale skoro rozważasz stałe zasilanie z sieci, to można utrzymać połączenie.

Nie rozumiem, dlaczego decydując się na usypianie nie mam komunikacji wifi? Skoro włącze urządzenie (jak? przez deep sleep) to przecież bedzie miało dostęp? Mówisz o sieci w sensie sieci elektrycznej, czy sieci w sensie internetu?

Cytat

Jeśli jednak wybierzesz baterię, mógłbyś się wybudzać co xx czasu i sprawdzać jakiś stan (np. oczekujące komunikaty MQTT albo inny sposób). Wtedy nie miałbyś sterowania "na żywo", ale np. co pół godziny sprawdzenie, czy układ nie dostał rozkazu do otwarcia zamka

Całkiem fajny pomysł, można też wybudzać co krótszy czas, ale rozumiem że nie ma opcji żeby mieć baterie + zdalne wybudzanie na rozkaz? Bo albo podłączony do sieci i ciągła możliwość wybudzania albo baterie + o określonym czasie?

Co do samego modułu ESP, czytałtem na szybko specyfikację i całkiem fajny się wydaje, mały i można wpiąć go do płytki stykowej. Tylko włąsnie, co z tymi bateriami, jestem zielony w temacie dopasowania - nie wiem za bardzo gdzie i jak sprawdzić który dokładnie moduł może bracować z bateriami a który nie.

Co do modułu zasilania jeszcze - z projektu o którym pisałem wcześniej mam moduł zasilania YwRobot 545043, on ma możliwość wybrania 3,3 lub 5V, dodatkowo ma wejście na USB oraz na okrągły wtyk. Nadawałby się na początek pracy z tym ESP? + zaworem jakimkolwiek jeżeli bym się już zdecydował? Bo może w drugim etapie przerzucił bym się na baterię - jeżeli byłaby możliwość..

Cytat

 Ile pinów wejściowych i wyjściowych potrzebujesz? Ile wyjść PWM? Ile wejść analogowych? Ile sposobów komunikacji (I2C, SPI, 1wire, etc).

Nie mam pojęcia zupełnie o sposobach komunikacji czy pinach - raczej będzie to na maxa proste urządzenie. 

Czy znacie jakieś tutoriale/linki/cokolwiek w kwestiach właśnie takich podstawowych? Przydałby się również jakiś dobry poradnik do pracy z tym modułem ESP, z czym to się je, w jakim środowisku programować - jakieś własnie podstawowe podłączenia... 

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, tomek631 napisał:

Nie rozumiem, dlaczego decydując się na usypianie nie mam komunikacji wifi? Skoro włącze urządzenie (jak? przez deep sleep) to przecież bedzie miało dostęp? Mówisz o sieci w sensie sieci elektrycznej, czy sieci w sensie internetu?

Mówię o sieci WiFi. ESP8266 obsługuje 3 poziomy uśpienia (więcej informacji), ale każdy z nich ubija modem WiFi, bo ten ma spore zapotrzebowanie na prąd. Jeśli chcesz utrzymać komunikację, układ musi chodzić na pełnych obrotach. Choć przyznam, że przytoczony pdf wydaje się mieć nieścisłość, bo w tabelce wszystkie trzy tryby uśpienia mają"WiFi off", przechodząc dalej do light-sleep czytamy:
> "The working mode of Light-sleep is similar to that of Modem-sleep. The difference is that, during Light-sleep mode, except from Wi-Fi circuit, ESP8266 also powers off clock and suspends internal CPU, resulting in less power than in Modem-sleep mode."
oraz
> "During Light-sleep, the CPU is suspended and will not respond to the signals and interrupts from the peripheral hardware interfaces. Therefore, ESP8266 needs to be woken up via external GPIO."
czyli podkreślają, że WiFi jest wyłączone, ale niżej czytamy:
> "Light-sleep mode can be used in the scenarios where the applications need to stay connected to the router and can respond to the sending data from the router in real time. The CPU can be idle before receiving commands. An example is the Wi-Fi switch whose CPU is idle for most of the time and only performs GPIO operations until receiving the control commands.",
więc jest to sprzeczne, bo wg tego WiFi jest włączone. Czy to błąd czy moje niezrozumienie?

Cytat

Całkiem fajny pomysł, można też wybudzać co krótszy czas, ale rozumiem że nie ma opcji żeby mieć baterie + zdalne wybudzanie na rozkaz? Bo albo podłączony do sieci i ciągła możliwość wybudzania albo baterie + o określonym czasie

Taki układ można wybudzić z zewnątrz (poprzez pin GPIO). Ponieważ działają wewnętrzne timery, układ sam siebie może wybudzić przez GPIO (łączy się pin z pinem reset, po zadanym czasie układ sam sobie "naciśnie" reset i wystartuje od zera).

Cytat

Co do samego modułu ESP, czytałtem na szybko specyfikację i całkiem fajny się wydaje, mały i można wpiąć go do płytki stykowej. Tylko włąsnie, co z tymi bateriami, jestem zielony w temacie dopasowania - nie wiem za bardzo gdzie i jak sprawdzić który dokładnie moduł może bracować z bateriami a który nie.

Czyli nie oglądałeś dwóch filmów z mojego pierwszego posta 😉

Cytat

Co do modułu zasilania jeszcze - z projektu o którym pisałem wcześniej mam moduł zasilania YwRobot 545043, on ma możliwość wybrania 3,3 lub 5V, dodatkowo ma wejście na USB oraz na okrągły wtyk. Nadawałby się na początek pracy z tym ESP? + zaworem jakimkolwiek jeżeli bym się już zdecydował? Bo może w drugim etapie przerzucił bym się na baterię - jeżeli byłaby możliwość..

Do tego właśnie ten moduł służy, więc jak najbardziej się nada.

Cytat

Nie mam pojęcia zupełnie o sposobach komunikacji czy pinach - raczej będzie to na maxa proste urządzenie. 

Czyli nie potrzebujesz monstrum typu Arduino Uno.

Cytat

Czy znacie jakieś tutoriale/linki/cokolwiek w kwestiach właśnie takich podstawowych? Przydałby się również jakiś dobry poradnik do pracy z tym modułem ESP, z czym to się je, w jakim środowisku programować - jakieś własnie podstawowe podłączenia... 

Forbot jest pełen takich tutoriali/linków/czegokolwiek. Jesteś we właściwym miejscu 🙂

Edytowano przez Marooned
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem  czy dobrze podpowiem ale jeżeli układ ma być zasilany z baterii i układ 'dozowania pokarmu' nie będzie pobierał dużo prądu (może serwo) to polecę płytkę Lolin32 zasilanie 3,7-4,2V. Zasilanie modułu wi-fi proponuje podłączyć do ładowarki (np. taka) i bateria (np. taka) będzie zawsze naładowane a w razie braku prądu nadal można nakarmić zwierzę. Jeśli serwo nie będzie działało na 3,7V to proponuje przetwornicę step-up

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wydaje mi się, aby to były dobre propozycje. Lolin32 to dość potężna i droga płytka, 95% jej możliwości nie zostanie tutaj wykorzystanych. Przetwornica ma wyjście USB 5V, więc trzeba by odlutować gniazdo albo bawić się przejściówkami. Do tego większość serwomechanizmów pracuje na 6V (na 5V nadal będą działać, ale słabiej).

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, Marooned napisał:

Lolin32 to dość potężna i droga płytka, 95% jej możliwości nie zostanie tutaj wykorzystanych.

Lolin32 to faktycznie potężna płytka teraz patrzę na alle i widzę, że teraz kosztuje 36zł a ja płaciłem 1 miesiąc temu 22zł. Jak nie płytka Lolin32 to może Wemos D1 lub Nodemcu?

Co do mechanizmu podający karmę to myślę że serwo będzie idealne nie pobiera dużo prądu i można wybrać pozycję w której będzie się wysypywać karma np. na 2s.

Edytowano przez Wiktor2019
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Wiktor2019 napisał:

Jak nie płytka Lolin32 to może Wemos D1 lub Nodemcu?

Wemos zaproponowałem w moim pierwszym poście w tym wątku 🙂 Zamawiając z Chin wychodzi ~10zł.

17 minut temu, Wiktor2019 napisał:

myślę że serwo będzie idealne nie pobiera dużo prądu

https://opencircuit.shop/Product/TowerPro-SG90-9G-micro-servo-motor-180
Idle current6 ± 10 mA
Running current220 ± 50 mA
Stall current650 ± 80 mA

Serwo pobiera prąd bez przerwy, więc jeśli układ ma pracować na baterii, to wybór serwa wydaje się najgorszym z możliwych. Jeśli temat da się załatwić zamkiem wspomnianym w pierwszych postach, to pobór prądu wystąpi tylko w momencie zwalniania zamka.

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Marooned napisał:

Wemos zaproponowałem w moim pierwszym poście w tym wątku 🙂 Zamawiając z Chin wychodzi ~10zł.

Widocznie nie czytałem dokładnie😉.

To jeśli serwo pobiera prąd ciągle to może zastosować BC517 i włączać serwo chwilowo? Nie znalazłem ile pobiera ten elektromagnes co wysłałeś ale patrząc na podobne to pobiera min 500mah więc nie będzie pracowało na baterii tak długo jak serwo. Oraz raczej z serwa prościej zrobić klapkę 'na zawiasach'?

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Wiktor2019 napisał:

pobiera min 500mah

mAh to jednostka pojemności. Zapewne chodziło Ci o 500mA. Jeśli wierzyć "dokumentacji", przy 6V pobiera 100mA. Jeśli aby otworzyć zamek wystarczy powiedzmy 1s, to mamy pobór 100mA przez 1s, co zużyje tyle samo energii co wspomniane serwo SG90 przez 10s oczekiwania albo 2s pracy. Czyli serwo czekające na polecenie powyżej 10 sekund zje nam więcej energii niż wspomniany zamek.

Ale zgodzę się, że serwo oferuje większe możliwości, możliwość zamknięcia klapki etc. Ale to już sobie gdybamy, a to sam autor wie co chce zbudować.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Marooned napisał:

mAh to jednostka pojemności. Zapewne chodziło Ci o 500mA

Dokładnie o 500mA mi chodziło zapewne z rozpędu napisałem źle. 

Jeśli elektrozamek pobiera tylko 100mA to może się sprawdzić. Reszta już zależy od autora jak chce wykonać mechanizm i całą konstrukcję.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.