Skocz do zawartości

Tranzystory bipolarne - jakie jest ich dzialanie


PoLiMeR324

Pomocna odpowiedź

Tak wykonałem ćwiczenia.

Przy pierwszym ćwiczeniu na bazie miałem prąd 0,24mA a na kolektorze 5,9mA

przy drugim ćwiczeniu gdzie należało stykać przewody od masy, na animacji pokazane jest jak jedna dioda prawie nie swieci wcale a druga się pali i na odwrót. W moim przypadku obydwie diody świeciły bardzo mocno a po stykaniu raz jednych przewodów a raz drugich było widać bardzo niewielka różnicę w świeceniu. 
 

Przy trzecim ćwiczeniu z „policyjnymi światłami” nic się nie działo, obydwie diody świeciły nieprzerwanie. Trzy razy składałem schemat od początku i zawsze ten sam efekt.

Link do komentarza
Share on other sites

@PoLiMeR324 jeśli układy nie działały tak jak w kursie to prawdopodobnie jednak popełniłeś gdzieś błąd. Zawsze warto w takiej sytuacji umieścić zdjęcie układu na forum - sprawdzimy co się mogło stać. Nie ma sensu analizować układów, jeśli nawet nie działały poprawnie 🙂 Spróbuj jeszcze raz i pokaż co Ci wyszło.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@PoLiMeR324 jak patrzę na schemat to jest ok i tu nic mi do głowy nie przychodzi. Ale skoro są problemy z innymi ćwiczeniami to coś jest nie tak ze sprzętem. Masz może w mierniku tester tranzystorów, mógłbyś sprawdzić parametr hfe? Masz może jeszcze jakieś tranzystory, żeby podmienić i zobaczyć czy działa?

Dnia 29.12.2020 o 13:23, PoLiMeR324 napisał:

Przy pierwszym ćwiczeniu na bazie miałem prąd 0,24mA a na kolektorze 5,9mA

sprawdzałeś to na kilku tranzystorach i podobnie?

Link do komentarza
Share on other sites

Tranzystory były prawidłowe, ponieważ sprawdzałem. Nie próbowałem sprawdzać tranzystorów na mierniku bo nie bardzo wiem jak to zrobić i jakich wartości się spodziewać.

Spróbuje jeszcze raz złożyć i użyje innych tranzystorów z tej samej paczki. Dam znać czy się coś zmieniło. 
 

Używałem tranzystora NPN BC546

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.