Skocz do zawartości

Wemos D1 ESP8266 jako sterownik w miejsce joystika sterującego w monitorze Philips bdm4350UC


pyta

Pomocna odpowiedź

Mam taki monitor, już po gwarancji, i jego głównym mankamentem jest brak pilota, i możliwość sterowania wyłącznie z 'joysticka' na tylnym panelu.
Nie ma też możliwości ogarnięcia tego przez USB, nie ma RS232,485 itp.

Dla mnie ważne jest możliwość przełączania wejść bez wstawania z fotela.
A tak poważnie, to wisi pod sufitem, i nawet kijem nie da się sensownie przełączać inputów - bo ten joystick jest ciężki w obsłudze - bardziej chyba do wyglądania.

Okazało się, że cały ten joystick jest zamontowany na małej płytce.

6857063200_1587814454.jpg

 

Joystik ma 4 kierunki i wciśnięcie jako 'enter'

 

Wczoraj, po ponad 3 latach wstawania z fotela 😉 rozpisałem jakie zwarcia powoduje ten joytsick.

mam nadzieję że moje notatki są w miare czytelne:

20210106_213702_1_6229678.jpg

 

No i w końcu dochodzę do pytania - mam jeszcze drugą taką płytkę z dolutowanymi juz drutami. Myślałem o zbudowania prototypu na Wemos D1 - ma już wlutowane terminale więc łatwo to wszystko byłoby spiąć.

W jaki sposób to wystęrowac z użyciem esp8266. Czy ma sens by kolejne piny w ESP - np D0, D1, D2, D3, D4 użyć jako kolejne sygnały w lewo, w prawo, w górę, w dół.

Czy podłączenie wtedy pinu 5. z plytki z monitora (jako tego najbardziej wspólnego bo występuje we wszystkich kierunkach) do GND płytki z ESP będzie dobrym rozwiązaniem?

Czy raczej trzebaby to zrobić na przekaznikach?

Pytam tak łopatologicznie bo wolałbym mieć pewność, że moje kombinacje nie spala mi mieszkania...

Link do komentarza
Share on other sites

hm, a czy naprawde schemat jest potrzebny ? Nie udało mi się nigdzie znaleźć. Do samego tv wychodzi 2pinowy kabel, tak jakby ruchy joystickiem były już konwertowane na tej płytce.

Myślałem o ordynarnym zwieraniu ze sobą kabli, tą metodą, łącząc druty obecnie, jestem w stanie poruszać się po menu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

22 minuty temu, deshipu napisał:

Przecież masz tę płytkę w ręku. Widzisz co jest z czym połączone. Wystarczy usiąść i narysować.

Przepraszam, nie bardzo wiem co mam rozrysować. Widziales 2gie zdjęcie w moim pierwszym poście? 

Czy chodzi o schemt połączeń już z samym D1?

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi o schemat tej płytki. Poza samym joystickiem jest na niej jeszcze pięć rezystorów, kondensator, gniazdko do kabli i połączenia między nimi. Jak to wszystko sobie ze spokojem narysujesz, to jasnym się stanie w jaki sposób ta płytka działa i jak jest w stanie przesyłać informacje o pięciu niezależnych przełącznikach zaledwie dwoma kablami. Wtedy będziesz mógł się zastanowić jak wygenerować kompatybilny sygnał za pomocą twojego D1.

 

Przy okazji, jak planujesz to D1 zasilać?

Edytowano przez deshipu
Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, deshipu napisał:

Chodzi o schemat tej płytki. Poza samym joystickiem jest na niej jeszcze pięć rezystorów, kondensator, gniazdko do kabli i połączenia między nimi. Jak to wszystko sobie ze spokojem narysujesz, to jasnym się stanie w jaki sposób ta płytka działa i jak jest w stanie przesyłać informacje o pięciu niezależnych przełącznikach zaledwie dwoma kablami. Wtedy będziesz mógł się zastanowić jak wygenerować kompatybilny sygnał za pomocą twojego D1.

 

Przy okazji, jak planujesz to D1 zasilać?

Hm, to chyba trudniejsze niż myślałem... 

 

By nie łączyć mas myślałem by do D1 podlaczyc jakiś 12v zasilacz skoro już ma takie eleganckie gniazdo. 

Link do komentarza
Share on other sites

Jakiś czas temu miałem podobny problem z podłogowym wentylatorem z funkcją nawilżania powietrza, który co prawda miał pilot na podczerwień, ale ciągle gdzieś się gubił, albo też nie miał zasięgu, bo urządzenie było pod kątem ustawione, a ja byłem tak zmęczony i tylko telefon miałem pod ręką ;D

Może uda się zmodyfikować i zastosować w monitorze:

https://github.com/polihedron/wiatrak.esp8266.webserver

 

w moim przypadku tak jak na dołączonym z gita schemacie,

microswitch po naciśnięciu zwierał do masy, a domyślnie był stan wysoki (ok. 5V) na wyprowadzeniach do mcu wiatraka.

 

Edytowano przez polihedron
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, polihedron napisał:

Jakiś czas temu miałem podobny problem z wiatrakiem, który co prawda miał pilot na podczerwień,

ale ciągle gdzieś się gubił, albo też nie miał zasięgu, bo urządzenie było pod kątem ustawione,

a ja byłem tak zmęczony i tylko telefon miałem pod ręką ;D

Może uda się zmodyfikować i zastosować w monitorze:

https://github.com/polihedron/wiatrak.esp8266.webserver

 

w moim przypadku tak jak na dołączonym schemacie,

microswitch po naciśnięciu zwierał do masy, a domyślnie był stan wysoki (ok. 5V) na wyprowadzeniach do mcu wiatraka.

 

Nooo i to jest dokładnie mój case ! Dziękuję. 

 

Ja ze swoim dyletanctwem elektronicznym myślałem bardziej o uniknięciu łączenia monitora i mojego układu jakkolwiek, w tym masą,a po prostu generowaniu zwarć. Stąd pomysł na przekaźniki.

Chyba, ze ktoś byłby w stanie poprowadzić mnie za rączkę i powiedzieć jakie info i jak mam ustalić. Wtedy postaram się to zrobić niezwłocznie...

Link do komentarza
Share on other sites

sprawdź sobie miernikiem napięcia, gdy nic się nie dzieje to ile jest na 5 i reszcie pinów,

no i jak masz wybrany kierunek joystica ile jest na 5 i odpowiadającym mu pinie. 

Jak to ustalisz to już wiesz czy potrzebujesz np. mieć level shifter z 3V3 na 5V i zasilanie z przetwornicy na 5V, albo czy modyfikujesz układ ze schematu, bo np zwarcie styku powoduje stan wysoki.

ja nie bardzo mam czas, żeby tłumaczyć jak to zrobić, poczytaj, zastanów się, zrób testowy układ z microswitchami i nie bój się ogarnąć problem,

dużo radochy jest jak się to zrobi samemu.:)

Edytowano przez polihedron
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

przyglądając się płytce wdać, że ma tylko dwa przewody na zewnątrz, a jest 5 albo więcej różnych stanów, więc zgaduję, że odczyt odbywa się analogowo. Nie ma sensu mierzyć napięć. Każdy pin ma inną wartość rezystora, być może potrzebujesz czegoś co będzie, przełączało na odpowiedni rezystor, klucz analogowy, mini przekaźnik trudno zgadnąć.:)

Edytowano przez polihedron
Link do komentarza
Share on other sites

dasz radę, układ wydaje się prosty, posłuchaj kolegi i sobie narysuj schemat, bo będzie łatwiej ogarnąć modyfikację.

najprościej to zrobić na cyfrowych potencjometrach, ale też można na przekaźnikach jeśli tak jest łatwiej, każdy przekaźnik sterowany z esp, załącza do pinu wyjściowego rezystor o odpowiedniej wartości rezystancji.

można nawet bez esp i przekażników, wystarczy że sobie przedłużysz przewód do płytki 😄

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.