Skocz do zawartości

DIY "Licznik promieniowania jonizującego" (Geiger-Muller)


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Cześć,

mam cztery pytania dotyczące pierwszego z podanych w poście układów (może ktoś będzie w stanie mi odpowiedzieć):

1) Czy jeżeli mamy podane, że dany typ licznika Geiger'a może pracować od np. 400 V to jaki jest dopuszczalny górny zakres napięcia zasilającego "tubę" i jaki ma to wpływ na pomiary (no bo te krzywe do przeliczeń liczby impulsów na natężenie promieniowania podawane są dla konkretnej wartości napięcia zasilającego "tubę")

2) Czy na pierwszym podanym w poście schemacie stopień powielania napięcia z uzwojenia wtórnego transformatora (na kaskadowym powielaczu z diod i kondensatorów) wynosi 8 (mnożnik).

3) Czy napięcia pracy kondensatorów w powielaczu muszą być nieco większe niż 2xUs (gdzie Us to maksymalna amplituda napięcia z uzwojenia wtórnego transformatora), czy jeszcze większe

4) Jakie parametry transformatora są istotne dla prawidłowej pracy układu

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
dodanie treści
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 16.01.2021 o 18:03, FlyingDutch napisał:

 Docelowo chciałbym zrobić miernik Geiger'a DIY bazując na projekcie ze strony DIYGeiger:

https://sites.google.com/site/diygeigercounter/home

ja chyba sobie zrobię tą wersję:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3582237.html

dużo mniej prądu pobiera i mało zajmuje, jest prosta w użyciu, nie potrzebuje wyświetlać jednostek, będą obok wydrukowane w 3D, planuje wymienić większość elementów z THT na SMD i upchnąć to w małej, kieszonkowej obudowie.

Jak na razie nie mam projektu płytki, ani obudowy, szukam tub.:)

zastanawiałem się też nad tym projektem:

https://www.instructables.com/New-and-Improved-Geiger-Counter-Now-With-WiFi/

Edytowano przez polihedron
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

taką jak w projekcie z elektroda: SBM-20, albo STS-5, ale coś czuję że nie będzie jeden dozymetr i nie jeden projekt, mam zajawkę na kilka,

być może drugi będzie podobny do tego z ESP.

cena za lampki SBM-20 od kolegi z forum: VolodymyrR, moim zdaniem nieco wygórowana.

Pewnie kupię je z ebay, albo od znajomego z Ukrainy, na miejscu można dostać je po ok. 30zł, ale nie wiem czy nowe.:)

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, polihedron napisał:

taką jak w projekcie z elektroda: SBM-20, albo STS-5, ale coś czuję że nie będzie jeden dozymetr i nie jeden projekt, mam zajawkę na kilka,

być może drugi będzie podobny do tego z ESP.

cena za lampki SBM-20 od kolegi z forum: VolodymyrR, moim zdaniem nieco wygórowana.

Pewnie kupię je z ebay, albo od znajomego z Ukrainy, na miejscu można dostać je po ok. 30zł, ale nie wiem czy nowe.:)

 

Cześć,

ja też planuję kilka wersji z różnymi lampami (Geiger).  No najtaniej nie jest, ale jak policzysz koszty wysyłki z Ebay'a to wychodzi podobnie 😉

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.