Skocz do zawartości

RS485 blokowanie transmisji w drugą stronę


jasiekk913

Pomocna odpowiedź

Witam,

posiadam dwa urządzenia komunikujące się po magistrali RS485 (schemat załączony poniżej). Gdy wyślę dane z urządzenia master do urządzenia slave1, urządzenie slave1 odpowiada jakimiś danymi które zupełnie mnie nie interesują, a przeszkadzają w dalszej transmisji, tym razem do urządzenia slave2. Czy jest jakaś możliwość zablokowania przepływu danych w drugą stronę np. diodami w zaznaczonym miejscu (kolor zielony)?

Urządzenia mają wspólną mase.
Informacje o działaniu RS485:
Gdy na kanale A jest +5V, na kanale B jest odwrotność, czyli -5V, więcej info: https://en.wikipedia.org/wiki/RS-485

Zdjęcie:
masterslav.thumb.png.a56ad7389ab55cce1d46f16a61f4e02e.png

Pozdrawiam 🙂

Edytowano przez jasiekk913
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, jasiekk913 napisał:

Witam,

posiadam dwa urządzenia komunikujące się po magistrali RS485 (schemat załączony poniżej). Gdy wyślę dane z urządzenia master do urządzenia slave1, urządzenie slave1 odpowiada jakimiś danymi które zupełnie mnie nie interesują, a przeszkadzają w dalszej transmisji, tym razem do urządzenia slave2. Czy jest jakaś możliwość zablokowania przepływu danych w drugą stronę np. diodami w zaznaczonym miejscu (kolor zielony)?

Pozdrawiam 🙂

Cześć,

RS485 opiera się na pętli prądowej (sygnał różnicowy) obawiam się, że nie ma takiej możliwości (nigdy nie słyszałem o podobnym rozwiązaniu). Czemu nie możesz zrobić takiej blokady programowo?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, RS485 nie opiera się na pętli prądowej i to nie jest tożsame z sygnałem różnicowym. To transmisja napięcia po linii symetrycznej.

Oczywiście nie można tego odcinać diodami. Jeśli chcesz zablokować taki transfer, musisz zrobić repeater RS485 i wyprodukować dla niego w swoim Masterze dwa sygnały: odblokowania i kierunku pracy. Sam repeater nie będzie przecież wiedział kiedy przepuszczać a kiedy nie i w którą stronę.

Moim zdaniem prościej byłoby zrobić w Masterze drugą gałąź RS485 przeznaczoną tylko dla drugiego Slave'a i niezależnie obsługiwać je dwoma UARTami i dwoma transceiverami. Przynajmniej nie musisz wyciągać jakichś kabelków na zewnątrz i robić osobnego urządzenia z osobnym zasilaniem itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

20 godzin temu, marek1707 napisał:

Nie, RS485 nie opiera się na pętli prądowej i to nie jest tożsame z sygnałem różnicowym. To transmisja napięcia po linii symetrycznej.

Cześć @marek1707,

zawsze wydawało mi się iż fizycznie RS485 opiera się na sygnale różnicowym (dlatego na skrętce indukujące się na drutach napięcia się znoszą).

Wydaje mi się, że informacje na stronach WWW potwierdzają tą tezę. Np. opis standardu RS485 na Wikipedi:

https://en.wikipedia.org/wiki/RS-485

Cytat (Sekcja Overview):

Cytat

RS-485 supports inexpensive local networks and multidrop communications links, using the same differential signaling over twisted pair

Także opis na np. stronie:

https://elektronikab2b.pl/technika/3404-czym-jest-rs-485

Cytat z tej strony:

Cytat

Transmisja

Rys.3. Poziomy sygnałów wymagane w standardzie RS-485

Nadajnik w standardzie RS-485 powinien mieć wyjście różnicowe o poziomie napięcia minimum 1,5V, podczas gdy odbiornik powinien odbierać sygnały różnicowe o wartości przynajmniej 200mV. Wartości te pozwalają zrealizować niezawodną transmisję, nawet w przypadku znacznych strat sygnału w poszczególnych elementach toru transmisyjnego.

Zaletą RS-485 jest transmisja różnicowa realizowana za pomocą skrętki dwuprzewodowej, ponieważ w takim przypadku zewnętrzne zakłócenia jednakowo oddziałują na obie linie sygnałowe. Związany z tym sygnał wspólny jest eliminowany na wejściu różnicowym odbiornika. Jest to główny powód, dla którego standard RS-485 jest wykorzystywany w rozległych sieciach i w trudnych warunkach przemysłowych, gdzie mogą wystąpić zewnętrzne zakłócenia transmisji.

Marku doskonale zdaje sobie sprawę, że twoja wiedza elektroniczna jest o wiele pełniejsza od mojej, więc w przypadku gdy popełniam błąd proszę o sprostowanie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

To jeszcze raz, powoli. Napisałeś:

22 godziny temu, FlyingDutch napisał:

RS485 opiera się na pętli prądowej (sygnał różnicowy)

A ja odpowiedziałem, że RS485 to nie jest pętla prądowa. W nawiasie umieściłeś dodatkowe znaczenie pętli prądowej: "sygnał różnicowy" a ja odpisałem, że pętla prądowa to nie jest sygnał różnicowy. Tylko tyle.

Z tym, że RS485 wysyła sygnały napięciowe po linii symetrycznej nie ma co dyskutować, takie jest założenie tego systemu, to napisałem w następnym zdaniu i to obaj rozumiemy doskonale. Miałem obiekcje tylko do pętli i do jej utożsamienia z sygnalizacją różnicową.

A co do separacji, to przecież rozwiązanie zostało zaproponowane. Czego @jasiekk913 nie rozumiesz? Nie możesz tego prosto i łatwo zrobić (np. diodkami) , bo interfejs jest mocny, dobrze zdefiniowany, przystosowany do transmisji na spore odległości i jedyne co możesz po drodze włączać do przystosowane do tego transceivery albo zwykłe przekaźniki. Z dwóch transceiverów robisz repeater, ale musisz nim sterować. Przekaźnikiem też. Następnym razem zadaj bardziej konkretne pytania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.