Skocz do zawartości

Uruchamianie Raspberry Pi 4 z dysku SSD


grinone64

Pomocna odpowiedź

@grinone64 Witaj,

Po RPi sięgnąłem gdy postanowiłem wykorzystać go jako sterownik SDR'a (software defined radio). I kroku tego nie żałuję. W moim przypadku Malinka (jak wystartuje!!! 😄 ): uczy, bawi, czasami irytuje, ale... przede wszystkim cieszy!

Podobnie jak Ty mam też inne "maszyny", które nad Malinkami (bo mam ich kilka) "górują" nie tylko: możliwościami 🙂 , gabarytami 😕 , wagą 😮 oraz czasem, który z nimi spędzam 😘 . Uniesiony (własnymi) emocjami, po lekturze wielu (cudzych) opisów i opinii... (chyba) próbowałem udowodnić sobie, że Malinka może i zrobi wszystko. Już wiem, że rzeczywistość wymaga nie tylko... entuzjazmu! :x 

Niestety, ponieważ za swoje "fanaberie" (sprzętowe, programowe i pozostałe również) płacę z własnej kieszeni to ostatnio mniej ulegam marketingowi, baczniej zwracając uwagę na to co córy i synowie Albionu nazywają "cost-performance ratio". 😕

Gdy porównałem sobie wyniki swoich testów "nośników" i uzyskane C-PR'y - łaskawszym okiem spojrzałem na niektóre z nich. O optymalizacji jeszcze nie myślałem. Pozdrawiam serdecznie.

PS. Gratuluję rezultatów, ja swojego RPi jeszcze (!) nie kręciłem, ale nie zarzekam się, że nie! 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@JanuszW

Jeżeli chcesz wygodnie siedzieć na rpi to 1800mhz to minimum. Producenci też to obczaili i w Raspberry 400 podkręcili stockowo na 1800 bo jest to malinka głownie przeznaczona do użytku dektopowego. Jak masz wentylator to nie masz co się bać. Ja przy 2200 mam temp 40stopni a wariaty siedzą na radiatorach przy 70stopniach i nic się nie boją - w tym przypadku jestem w stanie uwierzyć, że im to skraca żywotność malinki. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@grinone64 Witaj,

RPi4B_8GB_ADATA512GB.thumb.jpg.6adf73cc12099de859beaaa785b0a879.jpg

I tak (jak sugerujesz) pewnie będzie. Dzięki za podpowiedź. Dzięki niej nie będę musiał "błądzić". Jak widać na powyższym zdjęciu (jak przypuszczam) moje RPi i jest bardziej przygotowane do "kręcenia" niż ja sam! 😄

wykres.thumb.jpg.3f711bb37542b4fa6ec562e3e7fd64bd.jpg

Zakończyłem analizę wyników swoich testów różnych nośników i... okazało się, że pierwotne działania - tj. zamiana karty SD na "pełnoformatowy" 2,5" dysk SSD, wsparty czapką X825 był najbardziej efektywny. Kolejne działania (tak te "budżetowe" jak kupienie pendrive'ów czy te "full wypas" jak wybór dysków M.2 NVMe) w zasadzie najlepszy wynik dały... dystrybutorom. Bo finansowy. 😉 A efektywność moich rozwiązań (stosunek korzyści do kosztów) był "taki sobie".

Wskaźnik rósł gdy:

  • wynik testu Jamesa A. Chambersa był wyższy,
  • koszt nośnika był relatywnie (do efektów) niski. Do ceny w przypadku dysków M.2 NVMe doliczyłem cenę zastosowanych obudów,

Wniosek: nie komplikować!!! Np. zastosowanie dysków M.2 (NVMe) nie powodowało radykalnego podniesienia transferów, podczas gdy koszt tych rozwiązań był zdecydowanie wyższy od kosztów zastosowania niezłego standardowego dysku SSD SATAIII. Również w związku z koniecznością zastosowania odpowiednich obudów.  Wszystkie komponenty do testów zostały zakupione bez upustów, ulg, itd. 

Pozdrawiam.

Edytowano przez JanuszW
poprawki
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@JanuszW

WOW ale niezły sprzęcik "skręciłeś"!

nie masz co narzekać, czytam artykuły, że dysk SSD mają pójść w górę... znowu przez tych górników krypto-walut 😞 zniszczyli już rynek kart graficznych teraz kolej na dyski.  

Mam na oku tego zbója SAMSUNG SSD M.2 PM981A 256GB Widziałem, że w teście po 11k na tym wyciągają 🙂 Tak w ogóle, to dzięki za Jamesa A. Chambersa  przydatne narzędzie.

Edytowano przez grinone64
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przepraszam, że się wtrącę, ale widzę bardzo ciekawe i wydajne dyski podłączane do malinki, więc ciężko mi się nie zapytać. Czy przypadkiem RPi4 nie używa raptem PCIe gen2 x1 z podłączonym do tego VL805? Pytam bo maksymalna przepustowość takiej wersji PCIe to "raptem" 500MB/s, dodanie hosta USB3.0 raczej nie przyspieszy, a wręcz przeciwnie. Więc nie bardzo rozumiem sens podłączania czegokolwiek szybszego niż SSD na SATA... oczywiście można, ale nawet wspomniany PM981A obsługujący gen3 x4 i tak będzie działał dużo poniżej swoich możliwości.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@grinone64 

Cześć, Dzięki, robię co mogę. A jak nie mogę to się "staram"! 😄

Dyski z Kraju Środka zachęcają głównie cenami. Z tym, że te "krajowe" też są... stamtąd. Złych doświadczeń nie mam. Testy widoczne na stronie dostawcy to "testy windziane". Nie chodzi mi tu tylko o system operacyjny. Mają zachęcić - co nie budzi mojego zdziwienia, ani konfuzji.

IMO warto zwrócić uwagę na wskazówkę Elvisa (Cześć!)

@Elvis Oczywiście masz rację . Stąd mój test. Sam spróbowałem i zobaczyłem. Ale nie chcę biernie czekać na RPi 5. 😘 Pamiętam czasy, gdy w Trabancie montowano silniki Volkswagena. 😮 Ograniczenia wynikające z możliwości RPi 4B zauważyło wielu. Warto prześledzić przemyślenia i dokonania np. Lab Domipheus czy Tomasza Mloduchowskiego z MIT. Ciekawie zostało to opisane również w tym wątku HACKADAY. Myślę, że warto rzucić okiem na komentarze. 

Jednakże IMO zanim się sięgnie po opisywane tam rozwiązania bezwzględnie trzeba ("na trzeźwo"!!! 🙂 ) oszacować swoje możliwości i umiejętności. Inaczej RPi pozostanie już tylko wspomnieniem. Dymiącym! Pozdrawiam.

Edytowano przez JanuszW
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@grinone64 Hej,

dzięki za podpowiedź. Było tak:

ekran1.thumb.jpg.56df69023ea04f10faba0a4f008086e2.jpgekran2.thumb.jpg.05734370947dccbf685e0004b2579efd.jpg

Tak to działa teraz:

ekran3.thumb.jpg.7386f28368b9a0a6742b32f29d2aa3be.jpgekran4.thumb.jpg.c45059c591b0bda038bab5a3f887a74a.jpg

Trzeba tylko pamiętać o ustawieniu odpowiedniego napięcia, bo bez tego przeżyłem "zawód". Mój błąd i było wolniej. Ale po korekcie jest... fajnie! Jeszcze raz dzięki.

Aha, monitoring (w jednym oknie): częstotliwości, temperatury i napięcia to:

watch -n1 '(vcgencmd measure_clock arm; vcgencmd measure_temp; vcgencmd measure_volts core)'

A testy to sysbench 0.4.12 (threads=4, prime=20000,) i ten od Jamesa.

Pozdrawiam

 

 

Edytowano przez JanuszW
uzupełnienie
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@JanuszW 

WOW! ponad 8k?! gratuluje, nawet nie chce myśleć ile byś miał przy 2.147GHz (zazdrość wrrrr 😰_) tu masz pomocną ściągę

Pamiętaj tylko, żeby nigdy nie wł. opcji "force_turbo" bo będzie po gwarancji. Na niej można podkręcić malinę do zawrotnych 2300GHz. 

Zainstaluj sobie conky`iego z pi-apps będziesz trzymał rękę na pulsie. Instrukcja jest w tym temacie. Naprawdę warto i super wygląda, najlepiej przy ciemniejszej tapecie. Proponuje tą https://images.app.goo.gl/xt82vB6VmmMzS8VB6

Powodzenia, nic się nie bój! 

Edytowano przez grinone64
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.