Skocz do zawartości

Urządzenie do kontroli roślin - sprawdzenie dobranych tranzystorów MOSFET


Pomocna odpowiedź

Cześć!
Tworzę mały projekcik, dzięki któremu będę mógł kontrolować warunki wokół moich roślin.
Jednym z podstawowych założeń jest oszczędność baterii. Układ jest zasilany przez baterię 18650 a jego mózgiem jest ESP8266. Aby zaoszczędzić energię chcę włączać zasilanie dla czujników tylko na moment, poprzez podanie stanu wysokiego z GPIO14 i 13 na tranzystory typu MOSFET (IRLML6246 jako N MOSFET i IRLML6401 jako P MOSFET). Niestety mam małą wiedzę na temat budowy własnych układów elektronicznych i nie jestem pewien czy wybrane przeze mnie tranzystory spełnią swoją rolę.
Wrzucam dwa schematy, które różnią się tylko sposobem przekazywania informacji o stanie naładowania baterii (jako element główny tego podukładu wykorzystuję TL431). Pierwszy układ ma za zadanie podawać stan niski na GPIO2, kiedy bateria ma poniżej 3,6v a drugi  podaje stan wysoki na GPIO2, kiedy bateria ma poniżej 3,6v. W przypadku pierwszego układu, poprzez dzielnik napięcia ograniczyłem napięcie płynące do GPIO2 tak, aby przy maksymalnym naładowaniu baterii nie przekroczyć 1,3*Vdd mikrokontrolera.
Proszę o sprawdzenie, czy dobrane tranzystory spełnią swoją rolę przy włączaniu układu monitorującego baterię i w przypadku włączania czujników oraz o ewentualne poprawki układu jeśli coś przeoczyłem.

PS. Celowo nie wrzucam odcinania baterii jeśli jej stan spadnie poniżej 3,2V. Po prostu chce maksymalnie zaoszczędzić czas pracy na baterii.

 

 

obraz.thumb.png.c433a3abfe3be97f6779449d621f4908.png

obraz.thumb.png.dfb399c2975ebb7c18c0578f7b9c4cc5.png

Edytowano przez Kangurek
Link do komentarza
Share on other sites

@marek1707 dziękuję za cenne informacje. Z braku czasu musiałem na chwilę odstawić projekt, ale powróciłem do niego i wprowadziłem sugerowane zmiany. 
Niestety nigdy nikt mnie nie uczył robienia schematów, więc pierwsze schematy wrzucone przeze mnie łamały wszelkie zasady ich tworzenia. Tym razem trochę poczytałem i bardziej się postarałem, choć zapewne nie udało mi się w pełni zastosować wszystkich zasad. Nie mniej, mam nadzieję, że tym razem układ będzie działał.
Zastosowałem high side switch AP22802AW5-7 gdyż niestety wymienionego nie było w sklepie. Odcinam nim napięcie praktycznie ze wszystkiego. Przy życiu zostawiam tylko stabilizator i ESP. Spowodowane jest to w pierwszej kolejności maksymalnym ograniczeniem zużycia prądu a w drugiej kolejności możliwością rozszerzenia projektu o inne, bardziej prądożerne czujniki.
Bardzo proszę o ponowne sprawdzenie schematów.

 

SystemKontroliKwiatkow.pdf

SystemKontroliKwiatkowZCzujnikiemSwiatla.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.