Skocz do zawartości

Odbiornik radiowy na pasmo 40 M


Pomocna odpowiedź

W sieci znalazłem schematy dwóch odbiorników na pasmo 40m. Pierwszy z nich to https://kk9jef.wordpress.com/beach-40-dsb-transceiver/

a drugi to ten.

image2.thumb.png.956d2e6e12b695fd69f31e334a9cd8c6.png

Pytanie brzmi jak zwiększyć moc i czemu w drugim nigdzie nie widać strojenia czyżby częstotliwość była ustawiona na stałe.

Kolejne pytanie jeśli bym chciał użyć takiego modułu do strojenia to gdzie bym musiał bym  się wpiąć, prosił bym o zaznaczenie na schemacie

23632757_1627556233977924_2171951125737868419_o.thumb.jpg.13de0f2c4d49b785caa350d3f37654f9.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Żartujesz, prawda?

Schemat 1 to sam transceiver (nawet bez modemu) do amatorskiej transmisji cyfrowej, tzw. FT8. To bardzo szczególny rodzaj komunikacji amatorskiej, w którym używa się modulacji FSK-8 do przesyłania danych cyfrowych na globalne odległości. Oczywiście do korzystania z pasm krótkofalarskich, w tym 7MHz trzeba mieć licencję. Układ nie jest przestrajany i nigdy nie będzie, bo wszystko ustalone jest niewymiennymi kwarcami dlatego, że w ramach pasma 40m modulacja FT8 dostała tylko 4 bardzo wąskie "miejsca" i w jednym z nich (konkretnie 7.074MHz) działa to urządzenie. Jeżeli tego wszystkiego nie wiesz a schemat wybrałeś na pałę, to dalej nie ma sensu pisać.

Syntezer na Si5351 generuje sygnały cyfrowe (czyli bardzo brudne widmowo) i nie jest wprost podłączalny w miejsce typowego generatora VFO w transceiverze, bo natychmiast straciłbyś licencję za nadawanie śmieci poza pasmem. A jeśli znajdziesz jakiś schemat w którym da się użyć generatora "prostokąta", to zapewne ma już syntezę PLL i dodatkowe źródło VFO/BFO nie jest mu już potrzebne.

Wydaje mi się, że powinieneś przejść porządny kurs podstaw a potem troszkę bardziej zaawansowanej elektroniki - w tym technologii RF (może studia na PW?) aby brać się za takie rzeczy. W ostateczności skontaktuj się z jakimś radioamatorem mieszkającym w pobliżu. Poznasz go po dziwnych antenach na dachu lub w ogródku. Jesteś zielony jak natka a bez wiedzy i sprzętu pomiarowego nie masz szans na zrobienie czegokolwiek działającego, przykro mi.

Jeśli chcesz przesyłać dane na spore odległości (jakie? po co to w ogóle robisz? może jakiś opis celu?), to zainteresuj się modułami LoRa. Kupujesz gotowca za 20-50zł, podłączasz to wprost do Arduino, antena nie ma 20m tylko 20cm a zasięgi z dobrymi antenami dochodzą do dziesiątek km na mocy 15-20 dBm. No i pasmo jest ISM więc nie będziesz wchodził w paradę krótkofalowcom.

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.