Skocz do zawartości

Silniczki do światłoluba


Adambasket

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jakiś czas temu postanowiłem stworzyć swojego pierwszego robota. Zabawę z robotyką dopiero zaczynam, dlatego moje pytania mogą wydać się banalne, lecz są one dla mnie bardzo ważne 🙂. Jako swoją pierwszą konstrukcję wybrałem naszego diodowego światłoluba ( https://www.forbot.pl/forum/topics20/od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-w-dwa-tygodnie-vt1096.htm ).

Wczoraj zamówiłem części i odnalazłem stary samochód zdalnie sterowany. Od razu przystąpiłem do "rozkręcania". Znalazłem coś bardzo interesującego 🙂. Silniczki ze zdaje się działającymi przekładniami. Chciałbym, żebyście ocenili czy może mi się to przydać w mojej konstrukcji.

Przepraszam za jakość zdjęć, ale były wykonywane telefonem komórkowym.

Chciałbym zapytać także jak moge sprawdzić ile napięcia będzie potrzebne do poprawnego działania tych silniczków, ponieważ w samochodzie ktory rozebrałem były one zasilane baterią 9.6V, a układ scalony L293D który zamówiłem może pociągnąć z max 6V. Stad moje wątpliwości, czy będę mógł to zastosować.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Adam Bartkiewicz

Link do komentarza
Share on other sites

Na moje oko silniczki wraz z przekładniami wyglądają na dość przydatne.

Co do napięcia na mostek H (L293) to działa on tak jak napisałeś na max 6V, ale pod pin 8 w nim możesz podpiąć do (z tego co pamiętam) 36V, które podane będą na silniki.

Możesz wykonać układ wraz ze stabilizatorem, który na mostek H będzie dawał 5V, a sprzed stabilizatora weźmiesz zasilanie dla silników.

Inna sprawa, że jak podłączysz np. 6V na układ to silniki też powinny działać, z tym, że będzie robot jeździł wolniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten napęd powinien w zupełności wystarczyć do światłoluba, jeśli go zasilisz z 6V powinien poradzić sobie z napędzeniem robota. Jeśli masz miernik to zmierz pobór prądu przez silnik przy zasilaniu z 4 i 6V.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuje za informację, po prostu zasugerowałem się pewnym postem w innym temacie.

Czyli rozumiem, że wszystko mogę zrobić po staremu, a jedynym problemem bedzie to, że robot będzie jeździł wolniej?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.