Skocz do zawartości

Zasilacz CV-24060c łączenie równolegle


michal2020

Pomocna odpowiedź

Witam. Piszę do Was z pytaniem odnośnie zasilacza. Mam przy centralce od bramy taki zasilacz. Jest on doprowadzony do centralki i dwóch siłowników. Sterownik steruje jednocześnie dwoma siłownikami z jednego przekaźnika. Dlatego nie ma możliwości podłączenia każdego siłownika do osobnego zasilania. Teraz przy porządkach można rzec wiosennych przypomniałem sobie, że przy tym zasilaczu są dwa obwody na wyjściu. Do tej pory miałem podłączony jeden obwód do sterownika a drugi obwód zaizolowany i z niego nie korzystałem. Brama dobrze chodzi - tylko w czasie silnego wiatru brakuje mocy. Zasilacz ma 60W ale nie wiem czy na każdym obwodzie czy łącznie. Czy mogę połączyć ze sobą plusy i do drugiej grupy minusy? Czy będę miał wtedy 24v i 120W czy spale zasilacz? Bo jak nie to będę musiał znaleźć inny sterownik, tak aby siłowniki podpiąć pod oddzielne obwody i przekaźniki tym sterowały w wymagany sposób.

df80c2ce460d88df5625d501a82c.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem to są tylko zdublowane pary zacisków, aby łatwiej było podłączać tasiemki LED (bo to LEDów zasilacz jest). O ile tabliczka znamionowa nie kłamie, to nic tu nie ma o dwóch osobnych elektrycznie wyjściach, zatem w środku jest jedna przetwornica o mocy 60W. No ale ostateczną wyrocznią jest instrukcja obsługi dostarczana przez producenta.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacze LED często mają wyprowadzone dwie pary zacisków wyjściowych, żeby można było dołączyć dwa źródła światła bezposrednio do zasilacza bez lokalnego crossowania, po prostu dla wygody. Zasilacz ma moc maksymalną 60W i więcej nie da.

Niektóre zasilacze mają powolny rozruch, co może być tutejszym problemem. Tak sobie ktoś to zaprojektował.

Można spróbować dać jakiś duży kondensator na wyjściu typu 1000uF/50V, może 2200uF. Na początku kondensator "da kopa" przy rozruchu bramy, a dalej zasilacz powinien już sobie poradzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jeśli kolega @michal2020 opisuje efekt braku mocy podczas ciągłego ruchu bramy walczącej z wiatrem, to kondensator raczej nie pomoże. To nie wygląda na problem startu. Zawsze może dokupić taki sam lub podobny zasilacz (będzie taniej niż kolejny, ale sporo większy) i zsumować ich wyjścia dwoma diodami.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jako, że mam dostęp do zasilaczy LEDowych to chętnie wykorzystuje je do różnych zastosowań. Podobny efekt jak @michal2020 zaobserwowałem podczas uruchamiania wentylatora z napięcia 24V przy PWM ustawionym na 10%. Jeśli zaczniemy redukować obroty z 100 do 10%, wentylator kręci się elegancko. Daje sobie radę. Jeśli zechcemy uruchomić go bezpośrednio z poziomu 10% to widać, że ma on ochotę wystartować, ale w pierwszym momencie brakuje mu energii na wprowadzenie w ruch silnika.

Wydaje mi się, że mamy tu taką samą sytuacje. Kiedy nie ma wiatru, nie ma dodatkowego czynnika obciążenia i wszystko daje sobie radę. Wiatr powoduje opór, co skutkuje brakiem energii w pierwszym momencie załączenia się zasilacza. Wydaje mi się, że taka pompka zrobiona z kondensatora może tu pomóc. Nie testowałem tego, ale wydaje się to najtańsze i najszybsze rozwiązanie, które można sprawdzić od razu mając pod ręką kilka kondensatorów (można przecież połączyć je równolegle).

Dobrze byłoby też sprawdzić pobór prądu podczas bezwietrznych warunków, gdzie działa to poprawnie. Od razu wyjaśni się, czy zasilacz pracuje na granicy wydajności prądowej i jest konieczność dołożenia drugiego, czy problemem jest sama charakterystyka pracy zasilacza LEDowego.

Ja bym zaczął od tych dwóch prostych eksperymentów. Jeśli zajdzie konieczność wymiany zasilacza to szczerze nie dokupywałbym drugiego LEDowego, tylko wybrałbym zasilacz ogólnego przeznaczenia, pracującego jako źródło napięcia. Nie wiem z czego wynikają te opóźnienia w zasilaczach LEDowych (w jednych są, w drugich nie ma), ale tak po prostu mają.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wiele odpowiedzi. Gdy montowałem siłowniki do bramy akurat miałem taki zasilacz na 24v wolny to taki dałem. Ten zasilacz sobie do czegoś zostawię a kupię taki np. 150W ale zwykły nie ledowy. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.