Skocz do zawartości

Kontaktron nie zwiera


PanDer

Pomocna odpowiedź

Witam

Dzisiaj odebrałem zestaw do elektroniki stopnia II. I napotkałem problem już na samym początku w rozdziale 2. Otóż połączyłem układ z buzzerem i powinien być dobrze zrobiony natomiast gdy zbliżam magnes nic się nie dzieje.

Podejrzewam, że poprostu kontaktron jest wadliwy lub ja coś źle robię. Co mam w takiej sytuacji zrobić?

Link do komentarza
Share on other sites

@PanDer Jeżeli w mierniku masz test ciągłości to sprawdź czy kontaktron przewodzi bez i z magnesem. Jak nie masz to sprawdź opór czy będzie 1. i 0.0coś. Jeżeli nic z tego pozytywnego nie wyjdzie to pomyślimy co dalej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No to trudno, żeby przez taki kontaktron przechodził prąd. Pytanie jest jeszcze, czy rzeczywiście dobrze to zmierzyłeś. Spróbuj opisywać więcej szczegółów tych swoich działań i weryfikować każdy element osobno. Co to znaczy "sprawdzałem", jak to robiłeś, na jakim zakresie miernika, czego się spodziewałeś (jakiego wyniku) a co pokazał miernik itp. Czasem oczywiste dla nas rzeczy, w zaciszu domowym mogą być robione po prostu źle, szczególnie jeśli to pierwsze pomiary multimetrem w życiu.

Ja bym zaczął od baterii: pomiar napięcia (i napisanie ile to było - to też weryfikuje jakoś działanie miernika), potem podłączenie bipczaka bezpośredniodo tej baterii i sprawdzenie czy piszczy sam z siebie, w międzyczasie poprawny test kontaktronu. Jaki to magnes (może jakieś zdjęcie z próby?), jak zbliżany i jak mierzyłeś. A dopiero potem zestawienie kompletnego układu plus zdjęcie. Nie wiemy nawet jak to zrobiłeś, czy na płytce stykowej, czy w powietrzu "na pająka". Płytki mają swoje wady, ale także pewne cechy: niektóre linie zasilania są przerwane (celowo), nie zawsze połączenia pod spodem idą takjak nam się na pierwszy rzut oka wydaje. Bardzo prosta weryfikacja zestawionego układu polega np. na zwarciu kontaktronu kawałkiem drutu. Jeśli i wtedy bipczaka nie słychać, to problem leży gdzie indziej - o takiej próbie też nic nie napisałeś. Kontaktrony to delikatne elementy ze względu na szklaną, kruchą rurkę, ale jeśli nie widzisz pęknięć czy odprysków szkła a oba wyprowadzenia trzymają się mocno i nie kiwają w oprawie, to kontaktorn raczej rzadko się psuje. Czasem "spawają" się styki od przepływu zbyt dużego prądu. Gdybyś podłączył taki element wprost do baterii i przyłożył wtedy magnes, to byłaby duża szansa na takie permanentne "zwarcie", ale wtedy bipczak włączony potem w okład by raczej cały czas piszczał a tu sytuacja jest odwrotna.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdziłem poprawnie bo mam jakąś wiedzę na temat korzystania z multimetru. A druga sprawa to podłączałem na krótko buzzer i działał. Napiszę wprost kontaktron jest wadliwy oraz rzeczywiście jest lekko pęknięty jak się przyjrzałem konkretnie i pytanie teraz brzmi gdzie mogę taki dostać? @marek1707

Zresztą nawet nie jakąś wiedzę na temat korzystania z multimetru tylko wiem jak z niego korzystać bo używam go w pracy jako uczeń elektryk na praktyce więc, aż tak zielony nie jestem

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, PanDer napisał:

Sprawdziłem poprawnie bo mam jakąś wiedzę na temat korzystania z multimetru. A druga sprawa to podłączałem na krótko buzzer i działał.

To pisz takie rzeczy, to także pomaga w odpowiadaniu, szczególnie nowym ludziom, o których nic nie wiemy.

Kontaktron element elektroniczny jak wiele innych. Masz dwie drogi: albo zgłosić się do producenta/dystrybutora zestawu z reklamacją, albo próbować kupić na własną rękę. Jeśli masz w swoim mieście sklep z elektroniką, może jakiś dla hobbystów albo z alarmami (to często stosowany tam czujnik otwarcia drzwi czy okna) itp, to zapytaj. A jeśli nie, to w sieci sklepów jest jak mrówków. Trochę nie ma sensu kupować czegoś za złotówkę w paczce za 10zł, ale może coś fajnego jeszcze w ofercie znajdziesz i dorzucisz.

Może warto kupić taki oprawiony? https://www.tme.eu/pl/details/oky3440/czujniki-pozostale/okystar/

Albo goły? https://www.tme.eu/pl/details/ksk1a87-2025/kontaktrony/meder/ksk-1a87-2025/

Albo tutaj? https://lispol.com/oferta-szukaj/kontaktron

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.