Skocz do zawartości

Otwieranie drzwi domofonu telefonem z androidem


Majster_Luk

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam taki pomysł i chciałbym go w przyszłości zrealizować ale nie wiem gdzie i czego szukac:

Mam w mieszkaniu domofon do którego chciałbym podłączyć układ wifi i który odbierałby sygnał z mojego telefonu. Będąc na zewnątrz mógłbym telefonem otwierać drzwi do klatki schodowej.

Zasilanie pobierane z domofonu w mieszkaniu. To fakt że jestem jeszcze początkującym elektronikiem ale mam właśnie taki cel. 

Problem w tym że wśród tyłu układów sterowania sygnałem wifi nie wiem czego szukać. 

Proszę o radę 

Dziękuję i pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

To jest stary domofon że zwykłą słuchawka jak w starych telefonach. 

Kamienica z około lat 60tych więc bardzo w to wątpię żeby był cyfrowy🤔

 

Widziałem podobne rozwiązanie tego co chce zrobić ale tam ktoś wykorzystał stary telefon z fotodioda na wyświetlaczu. Kiedy dzwonisz na ten numer to przy sygnale przychodzącym wyświetlacz się włącza fotodioda reaguje itd. 

Chciałbym zbudować kompletny układ do otwierania drzwi z wykorzystaniem obsługi wifi. 

Całość podłączona przekaznikiem  do przewodu otwierania drzwi. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie podałeś zbyt dużo informacji, to też trudno się odnieść. Traktujesz ten projekt jako naukę czy też zależy Tobie na najprostszym, najtańszym rozwiązaniu? Planujesz samemu zaprojektować i  zlutować płytkę czy też złożyć zestaw z modułów (np. moduł z procesorem, moduł z wyjściem przekaźnikowym itp.)? 

Jedną z opcji, pewnie nie za optymalną, jest ESP8266, do którego podłączony jest przekaźnik, integracja z Firebase'em oraz prosta aplikacja na androida, w której logujesz się i sterujesz przekaźnikiem. Stosunkowo prosty projekt. Jeśli interesuje Cię ta opcja i potrzebujesz ewentualnej pomocy, pisz.   

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo dziękuję za podpowiedź. 

A sam projekt traktuje bardzo luźno tzn. W miarę budowania chciałbym poznawać działanie poszczególnych elementów, modułów. Chciałbym zaprojektować to od zera, zbudować czyli doprowadzić to wszystko do konca cieszyć się że zrobiłem to sam - bo od dziecka marzyłem o tym, dodatkowo hit kinowy tamtych lat ,, Krótkie spięcie '' napędzał moje pragnienie bycia prawdziwym elektronikiem 😁😃

Link do komentarza
Share on other sites

Jak pisałem, jedną z opcji jest zastosowanie płytki z ESP8266 na pokładzie (np. Node MCU), która pozwala na sterowanie wyjściami (w Twoim przypadku przekaźnikiem) i jednocześnie łączy się z internetem. Programuje się ją w języku C/C++. Obsługa jest łatwa i jest dużo przykładów.

Do tego jesteś w stanie napisać prostą aplikację w Android Studio za pomocą Java/Kotlin. Jeśli nie znasz tych języków, nie stanowi to problemu. Do zaprojektowania jednego ekranu z opcją logowania i przyciskiem do sterowania przekaźnikiem potrzebne będą absolutne podstawy.

Firebase to platforma, która pozwala na utworzenie bazy danych, będącej pośrednikiem pomiędzy aplikacją w androidzie a ESP8266. Nie jest niezbędna do przesyłania pomiędzy nimi danych, jedynie znacząco ułatwia pisanie programu (tak w Android Studio, jak i na ESP8266).  

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołączam się do propozycji @opp34 , nodeMCU z płytką z przekaźnikami to bardzo dobry pomysł. Żeby jeszcze bardziej ułatwić projekt i załatwić sterowanie przez telefon w 15 minut proponuję zapoznać się z aplikacją BLYNK. Wtedy cały projekt to 30 zł i 0.5h podłączania i pisania szkicu na ESP.

Można jeszcze szybciej i użyć np. tego, wtedy nie musisz uczyć się ani programowania ani ustawiać żadnej apki. Kupujesz podłączasz i działa.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dziękuję koledzy👍

Na szczęście znam C/C++, natomiast muszę łyknąć trochę javy i będzie ok😁

Podaliście mi komplet ważnych informacji, teraz wiem na czym się oprzeć. 

 

Jeszcze, raz bardzo dziekuje za wsparcie i wam życzę tak samo powodzenia w waszych projektach 👍😎

Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie mieszkam w bloku mam domofon cyfrowy i słuchawkę unifon najprostszą.

jak do nie podłączyć Sterownik przekaźnik beznapięciowy Tuya WiFi NC/NO?

Spięty jednocześnie kabelkiem do podniesienia słuchawki oraz do otwierania jednoczesnego drzwi czy to zadziała ?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.