Skocz do zawartości

Potencjometr suwakowy - wartość "Proporcjonalna" do przesunięcia


startrek1p2p

Pomocna odpowiedź

Hej
pot suwakowy.rar
Potrzebuje pomocy przy odczytywaniu potencjometra suwakowego 10kΩ.

Chciał bym zrobić aby odczyt z posunięcia był proporcjonalny do odległości fizycznej.
Na potencjometrze obrotowym 10KΩ zrobiłem po przez map(); ale tutaj tego nie mogę zastosować bo on jest jakby logarytmiczny chociaż w dokumentacji i na potencjometrze jest napisane liniowy.
Zakup nowego nie wchodzi w grę, bo szukałem to w "normalnym" przedziale cenowym nie znajdę tak długiego 12cm.
Nie mam pojęcia jak to przekształcić aby było miej więcej tak jak tego oczekuje, czy istnieje jakaś funkcja do odczytu, a może trzeba jakoś elektronicznie coś dodać, jak na razie zostaje mi podzielenie całego suwu na 10 części i zrobienie przedziału ręcznie w programie.

jeżeli komuś to pomoże to tutaj jest link od zakupionego potencjometra.
w załączniku jest film pokazujący jak działą potencjometr

Link do komentarza
Share on other sites

Zaskakująco bogaty opis na stronie sklepu. Jeśli kupujesz z takich źródeł i z takim wsparciem dokumentacji producenta jak to miejsce, to się nie dziw, że dostajesz kota w worku.

Może to banalne, ale pokaż jak to podłączyłeś - od tego także zależy przebieg napięcia w funkcji przesunięcia. "B" w nazwie potencjometru oznacza, że jest logarytmiczny (choć chińskie są wtedy liniowe), ale z kolei "LIN" wskazuje na liniowy. Ciekawe.

[...] Podział na przedziały i np. liniowa aproksymacja w nich to jeden ze sposobów przybliżania krzywych. Co w tej metodzie jest złe? Jeśli potrzebujesz większą dokładność, to bierzesz więcej przedziałów, to proste. A przybliżenie prostą y=ax+b przechodzącą przez dwa punkty na skraju przedziału chyba nie należy do wyższej matematyki? Na podstawie współrzędnych dwóch punktów powiedzmy P1(x1,y1) i P2(x2,y2) budujesz banalny układ dwóch równań z dwoma niewiadomymi i wyznaczasz współczynniki a i b obowiązujące w danym przedziale. 

Edytowano przez Treker
PPF
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@marek1707
Co to reszty to: 

Podłączenie jest możliwe tylko w 3 miejsca :GND,VCC, i odczyt :
IMG_20210326_142805.thumb.jpg.e401b58a9afe013409f95edf787505a8.jpgIMG_20210326_142836.thumb.jpg.6bf6cfaa063343098630c71958301be6.jpg
Zdjęcie samych potencjometrów, mają one oznaczenie A,

IMG_20210326_142744.thumb.jpg.ab172dc2c17e8d5c0dfc38710f16e92a.jpg

tak jak wyżej napisałem gdyby dało się zakupić gdzie indziej tej długości z chęcią bym to zrobił, ale niestety nie znalazłem. Wydawanie po 100zł z jeden suwak to za dużo jak na bawienie się. 

o przedziałach, aproksymacji nie pomyślałem. W tej metodzie nic nie jest złego. Zadałem pytania bo o niej nie pomyślałem. Przerobie i dam znać czy to tak zadziałało 😉  

Edytowano przez startrek1p2p
Zdjęcia
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.