Skocz do zawartości

Pasek LED zasilany z pinu 5V


Leander

Pomocna odpowiedź

Próbuję znaleźć informację o tym, jak bardzo mogę obciążyć pin 5V w Raspberry. Mam taki pasek LED, który pobiera - jak tu piszą - 160 mA: https://botland.com.pl/lancuchy-i-matryce-led/16152-listwa-led-rgb-ws2812-5050-x-8-diod-53mm-wlutowane-zlacza.html Szukając na forach nie znalazłem jakiegoś odniesienia do oficjalnej dokumentacji, w której byłoby powiedziane, ile prądu mogę pobrać z pinu. Rozumiem, że to zależy od ogólnego obciążenia płytki. pinout.xyz mówi, że nawet ponad 1A, na forach pojawia się, że 200-300 albo 180 mA powinno być w zasięgu przy obciążeniu. Ktoś się wypowie? Właściwie chodzi mi o dwa przypadki. Pi Zero, gołe oraz Pi 400 z myszą, hubem USB, monitorem. Zakładam, że taka jedna listwa nie będzie problemem, a dwa, trzy paski (zwłaszcza przy gołym Pi Zero)?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Leander napisał:

Próbuję znaleźć informację o tym, jak bardzo mogę obciążyć pin 5V w Raspberry.

A próbowałeś zerknąć na schemat?

Piny 5V są podłączone bezpośrednio do linii VBUS USB, czyli możesz pociągnąć tyle ile da zasilacz (minus to co żre RPi) i żeby się ścieżki nie upaliły.

1 godzinę temu, Leander napisał:

Pi Zero, gołe

Takie coś lepiej zasilać właśnie z pinu 5V a nie USB, bo te cieniutkie ścieżynki nie wiadomo ile wytrzymają. Mam takie jedno ustrojstwo zasilanie właśnie przez USB i muszę to jakoś sensownie przerobić bo ma problemy ze wstaniem..

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze, to teraz pytanie z zastrzeżeniem - jestem zielony 🙂

Podłączyłem ten pasek (DIN do pinu 18, zasilanie do 5V, masę do masy), skorzystałem z tego poradnika: https://learn.adafruit.com/neopixels-on-raspberry-pi/python-usage Żadnych niepokojących błędów nie odnotowałem podczas instalacji. Krótki kod w Pythonie:

import board
import neopixel
piksel = neopixel.NeoPixel(board.D18, 8, brightness = 0.5)

piksel[1] = (255, 0, 0)

dodawałem też piksel.show() i piksel.fill(255, 255, 255) dla próby.

Nic się nie dzieje. Wiem, że opis mało konkretny, ale może ktoś podpowie. Program uruchamiany przez "sudo python3"

Link do komentarza
Share on other sites

Być może nie działa z 3.3V - cytując za Adafruit:

Cytat

Note that you might be able to get your NeoPixels to work without any level conversion, but it's not really guaranteed because the data line needs to be at least 0.7 * VDD (5 volts), or about 3.5 volts.

Masz jakąś diodę pod ręką? To połącz zasilanie paska przez diodę. Jeśli to kwestia sygnału to zadziała.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Między 5V z Pi, a pin zasilania paska diodę? A jak to działa? W sensie co to daje? Obniża napięcie zasilania, ale jaki to ma wpływ na możliwość odczytania pinu z danymi?

I dlaczego pasek ma dwie masy (to przy okazji)?

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Leander napisał:

Między 5V z Pi, a pin zasilania paska diodę?

Tak

2 minuty temu, Leander napisał:

jaki to ma wpływ na możliwość odczytania pinu z danymi?

Pasek chce mieć 0.7 * napięcie zasilania. Przy 5V jest to 3.5V, czyli 3.3 to trochę za mało.

Jeśli dasz w szereg diodę, napięcie zasilania na pasku będzie 4.3V, czyli będzie wymagać 0.7 * 4.3 czyli ok. 3V.

Inna sprawa, że gdybyś przeczytał ten poradnik do którego link podałeś nie zadawałbyś tego typu pytań bo to wyoślone na samym początku... ale kto by tam się przejmował czytaniem 😉

5 minut temu, Leander napisał:

I dlaczego pasek ma dwie masy (to przy okazji)?

Po mojemu dlatego że czwarty pin trzeba zagospodarować 🙂 A poza tym odłączenia masy pasek przy podpiętym zasilaniu może nie przeżyć... przy dwóch pinach to już mało prawdopodobne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
39 minut temu, ethanak napisał:

Pasek chce mieć 0.7 * napięcie zasilania. Przy 5V jest to 3.5V, czyli 3.3 to trochę za mało.

Jeśli dasz w szereg diodę, napięcie zasilania na pasku będzie 4.3V, czyli będzie wymagać 0.7 * 4.3 czyli ok. 3V.

Trochę to dziwne dla mnie. To znaczy nie rozumiem związku między zasilaniem, a napięciem na pinie z danymi. Ja zrozumiałem, że dane chcą 3,5V, na pinie 18 Pi jest 3,3V, ale może się uda.

 

39 minut temu, ethanak napisał:

nna sprawa, że gdybyś przeczytał ten poradnik do którego link podałeś nie zadawałbyś tego typu pytań bo to wyoślone na samym początku... ale kto by tam się przejmował czytaniem 😉

Wbrew temu stwierdzeniu przeczytałem. Oglądałem rysunki też. Tylko nie zrozumiałem :).

Wpięcie diody nic nie zmienia. Będę jeszcze sprawdzał inne rzeczy dalej.

[dodane]

Podłączałem wszystko przez przejściówkę GPIO do Pi 400. Bez przejściówki wstawiona dioda świeci, ale pasek nadal nie reaguje. Może go gdzieś po drodze zepsułem (?). A samą przejściówkę później sprawdzę z samą diodą, czy działa.

Edytowano przez Leander
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, Leander napisał:

nie rozumiem związku między zasilaniem, a napięciem na pinie z danymi

Hm... mnożenie ułamków dziesiętnych?

Rozwiąż zadanie: pasek wymaga, aby napięcie sygnału wynosiło co najmniej 0.7 * Vcc. Jakim najniższym napięciem należy zasilić pasek, jeśli napięcie sygnału wynosi 3.3V?

13 minut temu, Leander napisał:

Wpięcie diody nic nie zmienia.

To już nie pomogę. Ale diodę na razie zostaw, jak odpalisz wszystko to będziesz mógł usunąć  i sprawdzić czy działa bez niej.

A tak przy okazji... nie obraź się, ale sądząc po Twoim pytaniach mam niejakie podejrzenia... a diodę w dobrą stronę wpiąłeś?

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

mnożenie ułamków dziesiętnych?

Nie przesadzajmy :). "Związek" jako relacja przyczynowo-skutkowa, a nie relacja wartości wyrażona wzorem. Pytam, po co jest ta zależność między pinami technicznie. Ale chyba zrozumiałem - regulując napięcie zasilania możemy dopasować się do charakterystyki urządzenia (napięcia wyjścia danych), którym dysponujemy. Choć zaskakuje mnie, że tak można to sprytnie rozegrać.

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

nie obraź się, ale sądząc po Twoim pytaniach mam niejakie podejrzenia... a diodę w dobrą stronę wpiąłeś?

Początkującego warto zawsze spytać o takie rzeczy. Nie tylko początkującego. Jak możesz przeczytać w moim poprzednim wpisie, w części dodanej, dioda świeci. Później posprawdzam, czy z pinami wszystko w porządku itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Cud. OK, z braku materiałów bezmyślnie improwizowałem, a to przecież inny spadek napięcia. Jutro zdobędę diodę prostowniczą i siądę do tego ze świeżą głową. Dzięki, że mimo wszystko chciało Ci się odpowiadać. Plus jest taki, że muszę też przyjrzeć się tej przelotce.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

W skrócie - działa. A przejściówka nie stykała, też już działa. Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten wzór w opisie. Kwestię diody przemilczę, bo dziś mam chyba lepszy dzień :).

Edytowano przez Leander
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.