Skocz do zawartości

Przepalanie diod LED - proszę o pomoc


luke88

Pomocna odpowiedź

Cześć, mam problem z diodami LED. Używam ich praktycznie w każdym projekcie, dołączając odpowiedni rezystor i wszystko dobrze działa. Jednak po jakimś czasie np.: 2 tygodnie, dioda przestaje emitować światło i nie mam pojęcia z czego to wynika (nie została spalona w wyniku zbyt dużego napięcia). Czy ktoś może mi doradzić jak rozwiązać taki problem, ponieważ nie chcę co chwila wymieniać diod, a te niby zepsute, wyrzucać?

Edytowano przez luke88
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć @luke88 Jesteś pewien, że np. nie mostkujesz gdzieś rezystora tak, że dioda otrzymuje "całe" 3,3V? Czy robisz to na płytce stykowej (jeśli tak, to czy obie końcówki rezystora umieszczasz pod różnymi liniami)?
Druga sprawa - mało prawdopodobna, ale jednak - czy nie dotykasz diod będąc bardzo silnie naelektryzowanym, np. od ubrania z materiału syntetycznego?

Edytowano przez wn2001
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie problem polega na tym, że uważnie wpinam rezystory i wszystko dobrze działa, jednak gdy później wypnę diodę, zastosuję ją jeszcze kilka razy to nagle przestaje świecić. Inny przykład to: stworzyłem obwód zasilany baterią 9 V dioda zielona rezystor 1 k ohm, wszystko przylutowane do PCB. Wszystko dobrze działa i nagle po kilku tygodniach dioda przestaje świecić. Warto dodać, że wszystko było warunkowane przełacznikiem, sam przepływ prądu aktywowałem kilka razy. Po prostu tylko kilka razy włączałem przełącznik.

 

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie się powinna spalić a działa. Mam lampkę z paskiem LED i wlutowałem potencjometr bo za jasno trochę. Nie zadziałało to dałem diodę prostowniczą i diodę świecącą 12 v. Teraz działa tak jak chciałem tylko nie wiem właśnie czemu się nie spaliła ta dioda? Zasilacz ma wydajność 2 A.

Link do komentarza
Share on other sites

Dioda się nie grzeje, świeci całą noc już tydzień i działa. W diodzie nic nie widzę, może ten pasek ledowy ogranicza prąd na tyle że to wszystko działa? Ogarnę miernik bo mam tylko cęgowy to zobaczę co tam się dzieje.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.