Skocz do zawartości

Układ pomiaru [0-12V] wychodzącego z dzielnika napięcia


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

Schemat

image.thumb.png.dca84a93db6e533ae7a2ce8908b7a398.png

Komponenty

OpAmp: LM358 (wiem, że nie jest Rail2Rail, ale 12V raczej nigdy nie będzie występowało, zwykle max 5-6V... Plus można odpiąć zworkę i podłączyć go do np. 24V...
Rezystory dzielą napięcie w stosunku 3.3k (3.3V dla ADC przy 12V) oraz 8.7k (spadek z 12V). Wytrzymałość ADC to max 4V.

Dioda Zenera 3.6V (3.4-3.8V)  Tym razem trzy razy przetestowana... (Zabezpiecza przed ewentualnymi głupotami ze strony użytkownika). Technicznie jest zbędna, ale jeden 805 na płytce mniej nie zbawi, a opcja dołożenia OVP zawsze przydatna...

Teoretycznie przydałaby się dioda chroniąca przed odwróconą polaryzacją, ale mało prawdopodobne, że ktoś wepnie coś na odwrót.

Wejście do układu to napięcie z dzielnika na bazie potencjometru... Stąd ten bufor zasilania jako sztuczna masa.

Ad. 8.7k = 510 + 8.2k

Appendix: ADC 12 bit

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Dioda Zenera 3.6V (3.4-3.8V)

Oczywiście wiesz o tym, że dioda Zenera to nie jakiś magiczny element, który przy napięciu niższym niż napięcie Zenera jest całkowicie otwarty, ale że jakiś tam prąd wtedy płynie (i to wybitnie wredny, bo nieliniowo zależny od napięcia)?

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Technicznie jest zbędna

 

9 minut temu, ethanak napisał:

i to wybitnie wredny, bo nieliniowo zależny od napięcia

Akurat to da się jako-tako kompensować programowo, a nadmierna precyzja nie jest wymagana, bo i tak wartość ADC będzie normalizowana do [-90, 90]. Poza tym zgodnie z powyższym cytatem ta dioda jest czysto opcjonalna i raczej jej nie będę lutował. (Ale zawsze warto mieć ją do debugowania hardware'u jakby coś poszło nie tak... Na przykład ktoś pomylił masę z zasilaniem...).

Link do komentarza
Share on other sites

Dla lm358 będziesz musiał zastosować jakąś kompensację zera na wyjściu (nie pamietam teraz jak to się fachowo nazywa) osobiście do takich pomiarów stosuję np Klik

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

26 minut temu, _LM_ napisał:

osobiście do takich pomiarów stosuję np Klik

Akurat będę składał zamówienie to sobie "parę" sztuk dorzucę (tak z 50 pewnie)... 😄 Taki sam package (i pinout), Rail 2 Rail... Tylko niestety aż 4-5x droższe... Ale da się przeżyć... Czego się nie robi dla hobby...

Link do komentarza
Share on other sites

Właściwie to dlaczego nie dałeś dzielnika na wejściu OPampa? A no tak lm zasilasz 12V więc jest to uzasadnione, już rozumiem

Edytowano przez _LM_
głupie pytanie ;)
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, H1M4W4R1 napisał:

Akurat będę składał zamówienie to sobie "parę" sztuk dorzucę (tak z 50 pewnie)... 😄

To jak będę znów potrzebował to odkupię kilka 😄 Co do tych MCP mam je założone jako bufory na wyjściach przetworników  ciśnienia MPX5010 gdzie do płyty mikrokontrolera jest kilkanaście metrów przewodu i żadnych problemów ze wzbudzaniem czy dryftami napięcia 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
22 minuty temu, _LM_ napisał:

gdzie do płyty mikrokontrolera jest kilkanaście metrów przewodu

Tutaj będzie raczej coś rzędu <50mil ścieżki (albo przewodu, bo nie wiem czy nie wykorzystam bufora jako breakouta)... Więc aż takich "kosmicznych" warunków nie mam 😛 Od biedy nawet te 358 by pewnie dało radę, ale skoro jest okazja zamocować coś lepszego, to czemu nie...

Ja akurat kupuję od HGSEMI, bo ceny fajne, a komponenty nie są takiej złej jakości 😉 

Ad. tak wiem, że to są MSOP, a nie SOP8... Po prostu takie były pod ręką...

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, H1M4W4R1 napisał:

Od biedy nawet te 358 by pewnie dało radę

Pewnie że tak. Pamiętam że jak pracowałem nad tamtym projektem(z przetwornikami ciśnienia) to brałem po uwagę OP07 odpuściłem je ze względu na zakres napięć zasilających. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.