Skocz do zawartości

ROBOT PERKUSYJNY - pomoc mile widziana, ciekawe zagadnienie


Pomocna odpowiedź

Witam !

Chciałbym wam zaprezentować projekt jaki wybrałem sobie na zaliczenie z jednego przedmiotu u mnie w szkole.

Można powiedzieć że jestem fanatykiem muzycznym, stąd też ten pomysł.

Bardzo zaimponowało mi to jak wielką wiedzę z elektroniki i programowania mają niektórzy użytkownicy tego forum, bardzo chciałbym więc wymienić kilka poglądów. Może nawet zrobić małą burzę mózgów (jest to nadal otwarty projekt i jestem otwarty na modyfikacje. 🙂 )

Bez dalszego ściemniania prezentuje wam ogólny zamysł. Potem chciałbym zadać kilka pytań. Jeśli można 😉

---------------------------------------------------------------------

oto ogólny zarys konstrukcji :

1. support, zaczepiony na werblu -

- widać wałek zakończony uchwytem, trzymającym pałeczkę. wałek obraca się z lewo i prawo poprzez serwo zamontowane obok (5).

2. Pierwsza Część Mechanizmu uderzającego pałeczką.

- tłoczek, z dwiema sprężynami. górna dociska pałeczkę do koła napędowego, wówczas gdy dolna spełnia rolę regulatora siły dociskania, dzięki serwo napędowi zamontowanemu na dolnej platformie tłoka.

3. Druga Część Mechanizmu uderzającego pałeczką.

- Koło z zamontowanymi czterema ramionami dociskającymi pałeczkę do sprężyny, obraca się tworząc uderzenie w momencie zeskoczenia pałeczki z ramienia. Napędzane jest kolejnym serwem [lub silnikiem wysokoobrotowym].

4. Pałeczka

- uderza w werbel dzięki dynamicznemu wypchnięciu przez sprężynę tłoka [2] w momencie zeskoczenia z ramienia [3].

- uchwycona w wahlimym osadzeniu na 1/3 swojej długości

5. Serwo sterujące pałeczką 'na boki '.

6. Serwo Sterujące głośnością uderzenia

- jak widać, tłok [2]stworzony jest z dwóch komór. w każdej jest jedna sprężyna. dolna sprężyna będzie naciągana w dół tworząc mniejszą siłę odrzutu pałeczki - co powoduje że dźwięk jest bardziej cichy.

7. Elementy trzymające wszystko w kupie 🙂

-------------------------------------------------------------------

Pytania :

1. Zamysł projektu wymaga sterownie z komputera :

-Jakiego sprzętu potrzebowałbym żeby połączyć się z komputerem ?

- Jakiego oprogramowania ?

- czy możliwe jest napisanie własnego programu sterującego, działającego np na podstawie plików txt ?

- czy wykorzystanie zwykłego silnika RC w napędzie, bardzo utrudni programowanie a potem sterowanie ?

- czy będzie możliwa w miarę płynna regulacja obrotów na minute silników ?

2. Materiały

- jakie tworzywo byłoby najodpowiedniejsze do tego urządzenia ? Waga jest kluczowa. Obciążenia są stosunkowo niewielkie.

Póki co to tyle co mogę sobie przypomnieć.

Chętnie odpowiem na pytania odnośnie zasady działania itp.

Pozdrawiam i baaaaardzo liczę na waszą pomoc.

Paweł ;]

ps.

strasznie dużo Pawłów tutaj uczęszcza ;]zdjcie1568.jpgzdjcie1568.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Grasz może na perkusji? Pałeczka musi zaraz po uderzeniu "odskoczyć" od membrany, inaczej powstanie "trrrr".

Odnośnie pytań:

1) Zależy od sposobu komunikacji. W każdym przypadku przyda Ci się mikrokontroler, np Atmega8, czy Atmega88.

Może być użyty port RS232, wtedy potrzebujesz konwertera napięć i porządnego programu na kompie i na uC.

2) W sumie najlepiej samemu napisać.

3) Tak.

4) Nie. Możliwe że nawet ułatwi.

5) Tak. Poczytaj o PWM.

Link do komentarza
Share on other sites

Na twoim miejscu zadał bym pytanie na muzycznym forum na temat wspomnianych pałeczek. Specjaliści mają to wyćwiczone, na pewno maszyna nie będzie idealnie grać jak muzyk.

Czy rytm będzie już ustalony czy będzie z czegoś zczytywał?(nuty, pamięć przenośna itp.)I ostatnie pytanie, znasz się na wartościach rytmicznych(ósemki, szesnastki, półnuty triole, pauzy, wartości z kropką itp.)?

Na koniec odsyłam do google http://www.google.pl/search?q=rytm+na+perkusje&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a kilka pierwszych pozycji cię pewnie zadowoli.

Link do komentarza
Share on other sites

Same wartości rytmiczne powinny być proste do zrealizowania. No może poza triolami...

Jak już mówiłem największym problemem raczej będzie odpowiednie uderzenie.

Zastanawiam się, czy nie lepiej po prostu użyć jakiegoś szybkiego serwa.

Aha, czy myślałeś też o tremolach rolowanych? Mam cichą nadzieję, że nie 😉

Zobacz sobie przy okazji:

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Już poprawiłem. sorry Treker, jestem nowy.

MIHAU:

mam rozumiec ze ten atmega8 sluzy do polaczenia serwa(lub silnika) bezposrednio do kompa ? czy moze to jest nieco bardziej skomplikowane zeby dojsc do tego ? moglbys sie rozwinąć?

Jak wykorzystanie silnikow rc moze ulatwic mi prace nad tym ? jaka jest ich przewaga nad serwami [nie liczac tego ze z serw musialbym te blokady obrotow wymontowac] ?

Musze sie zdecydowac czym predzej czy wybieram serwa czy silniki, ale wpierw potrzebuje waszej rekomendacji .

o PWM czytam i powoli zaczynam rozumiec nawet.

a co do 'trrrrr' nie martwie się o to. bardzo latwo bedzie to skorygowac.

dzięki stary.

MADIK:

Jestem muzykiem i jesli chodzi o sam program to chcialbym pisac go wlasnie zeby zczytywal skompilowane tabulatury z guitar pro [ascii]

triole, rzeczywiscie beda raczej niemozliwe przy moim pomysle ;/

ale coz... czytalem u Was zeby nie rzucać sie z motyką na slonce 😋

heh. myslalem o tremolach rolowanych, myslalem o wszystkim nawet o trikach... ale wpierw musze zbudowac cokolwiek a potem zaglebiac sie w hardkory.

przede wszystkim potrzebuje wiedziec co i jak z tym polaczeniem z komputerem. czego mi potrzeba krok po kroku.

bardzo prosze o wasze opinie - serwo czy rc.

pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Paweła

Link do komentarza
Share on other sites

W przypadku serw nieprzerobionych masz tę zaletę, że możesz je w stosunkowo łatwy sposób do precyzyjnych obrotów w zakresie 180* - np do symulacji ruchu dłoni.

Natomiast przy przerabianiu ich, sterowanie jest identyczne jak przy zwykłym silniku DC. Ich przewagą jest gotowa przekładnia, lecz jest jedne mankament - serwa są wolne.

Możesz je znowu próbować przerobić, tym razem bezpośrednio przekładnię. Z kolei w silnikach DC największy problem stanowi zrobienie przekładni samemu.

Trzecią i chyba najsensowniejszą opcją jest kupienie silnika z przekładnią. www.mobot.pl

Atmega miałaby za zadanie komunikować się z kompem, i sterować silnikami.

Jednak myślę, że najważniejszy jest mechanizm uderzający pałeczką. Tak mnie zaciekawiłeś tym tematem, że aż usiadłem do werbla 😃 . Samo uderzenie nie wymaga zbyt dużo siły i właściwie powinno być dyktowane przez pałeczkę.

Zastanawiam się, czy nie byłoby sensowne zrobienie prymitywnego modelu dłoni z luźnym uchwytem w mniej więcej 1/3 i "palcami" dociskającymi ją delikatnie z tyłu. Całość sterowana serwem.

[ Dodano: 11 Maj 10 08:45 ]

A, masz jakiś pomysł na zniwelowanie "trrr"?

Link do komentarza
Share on other sites

przedewszystkim super spoko że się zgadzamy co do tego że napęd pałki nie może być wolny. ma być superszybki 👹👹👹👹 ;D

zadowolony będe jak osiągnę 16-tki uderzane na przemian pałeczkami w tempie hm.. 220 🙂

wiec w grę wchodzi tylko silnik DC .

Mam tylko problem. Nie wiem czy nie potrafię się doczytać czy co.. ale nie potrafie znalezc zadnych danych na temat momentów jakie są stanie przenieść. czy przypadkiem taka rola nie jest za ciezka dla takiego silnika i czy np nie będzie zwalniac jakos nieregularnie ...

jakie obciążenia potrafi wytrzymać np silnik prądu stałego z przekładnią o małej długości DG2425-016 [530 obr/min]

http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7862

Atmega8. Już rozglądam się za aukcjami na allegro. Jakieś okablowanie do tego ?

Jesli chodzi o imitację nadgarstka to niestety to juz ktos wymyslil przedemną (

) a nie chcialbym powielać pomyslow od kogos. co by ze mnie za wynalazca wtedy byl ?;D

z resztą tworząc moj mechanizm skupialem sie raczej na innej technice gry, tj. tzw. "blastów" [

] sory za glupi przyklad ale to super obrazuje jak te paleczki tam wprawiane sa przez palce wskazujace i srodkowe tworząc taki 'karabin' 😋

co do 'trrr' to wystarczy tylko tylko umieścić coś na wzór gumki recepturki pomiędzy łebkiem pałeczki a jakims wysokim punkcie zaczepienia na korpusie robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam znowu.

Chciałbym jutro kupować części. Bardzo proszę o opinię nt. ich doboru.

Po kolei wg rysunku:

1 i 2

Serwo

http://allegro.pl/item1029628236_serwo_servo_9g_tg9e_mini_mikro_sg_90_moment_1_5kg.html

do tego kołki normalizowane fi 6 mm i łożyska.

* Prosiłbym o polecenie firm robiących dobre przekładnie. Zarówno obrotowe jak i liniowe.

3.

rozważam wybór pomiedzy czterema silnikami.

mój faworyt: http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7776

http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7779

http://allegro.pl/item1035426043_sapac_silnik_z_przekladnia_do_wilgi_2000_sp5001.html

http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7778

który będzie najbardziej odpowiedni, zważywszy że będzie musiał przeciwdziałać sile sprężyny [sprężyna z amortyzatora modelu RC].

dodatkowo musi spełniać warunek wysokich obrotów. minimum 200 obrotów na minutę na wyjściu

Dodatkowo połączenie robota z układem sterujacym w komputerze skladac sie bedzie z bodajże:

-atmega 8

-pwm

-mostek H

PROSZE O POMOC

2.

Link do komentarza
Share on other sites

-atmega 8

-pwm

Jeżeli chcesz się za coś takiego zabierać to najpierw zapoznaj się z podstawami obsługi uC, PWM to nic innego jak tryb wewnętrznego Timera procesora, a nie osobny układ.

Link do komentarza
Share on other sites

heh, wlasnie zauwazylem ten błąd, sory ;/ mozna powiedziec ze pwm jest w atmedze .

wlasnie ogarniam tego uC. jest ciężko.

co do ewentualnych pytań, mogę sie kierować na PW ?;>

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.