Skocz do zawartości

Robot GOSIA


matss

Pomocna odpowiedź

Witam

Jest to mój pierwszy post na forum więc pragnę się przywitać ze wszystkimi fanami robotyki.

Chciałbym Wam przedstawić moją Gosię.

Robot GOSIA jest drugą konstrukcją jaką wykonałem, lecz pierwszą z mikrokontrolerem. Pierwszym robocikiem był waldemar (chyba pierwsza konstrukcja wszystkich początkujących).

Do konstrukcji użyłem:

elektronika:

-mikrokontroler atmega8

-układ L293D

-stabilizator napięcia

-czujniki CNY70 (5 sztuk)

-troszkę rezystorów i kondensatorów

mechanika:

-dwa silniczki prądu stałego z przekładnią DG2425-200 [95 obr/min] z Wobitu (jak dla mnie troszkę za wolne)

-koła z zabawki

-kółko swobodne z castoramy (od jakiejś pufy)

-kątownik plastikowy

-troszkę śrubek

Opis robota:

Robot jest standardowy linefollower, który porusza się po czarnej linii. Najpierw powstała konstrukcja z kątownika, całość jest skręcana na śruby. Następnie powstała płytka z mikrokontrolerem (jest to płytka uniwersalna), i w tej wersji ćwiczyłem programowanie robota w C. Kolejnym krokiem była nauka wytrawiania płytek i tak powstała w końcu płytka, na której umieściłem czujniki, są to czujniki CNY70 chyba najpopularniejsze w konstrukcjach tego typu. Obecnie robocik jest zasilany z kabla, gdyż jeszcze nie zakupiłem akumulatorków. Teraz mam w planach naukę programowania LCD i chciałbym wyposażyć w niego moją Gosieńke 🙂

Nie dodaje schematów, gdyż schemat podłączenia czujników można spokojnie znaleźć w necie a schematu układu z mikrokontrolerem jest tak banalny że nawet nie powstał 🙂

Uporałem się z netem i jest filmik (prędkość jest bardzo mała gdyż silniki zastosowane mają tylko 90 obr/min)

2robo2.thumb.jpg.bab7f1b8cc87bb47ed51d37a6d10515e.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

bardzo fajny robot nic dodać nic ująć 🙂 elegancki ale "bebechy" umieściłbym w środku i zrobił jakąś zmyślną klapkę żeby mieć szybki dostęp a materiał to PCV spienione 3mm?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o filmik to niestety ale mam problemy z uploadem więc jak dostawca neta coś z tym zrobi to będzie filmik. A jeżeli chodzi o ten kątownik to jest to zwykły plastikowy kątownik kupiony w praktikerze (grubość 2,2 mm). "bebechy" są na wierzchu, gdyż robocik ma służyć jako platforma do różmych projektów, więc nie zabudowuje elektroniki, a tak poza tym mam zamiar zastąpić płytkę uniwersalną płytką drukowaną więc może wtedy o tym pomyśle.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam! Mi też bardzo się podoba ta konstrukcja. Też teraz tworzę LineFollowera.

Zamówiłem już części. Na pewno ściągnę coś od ciebie. 😉

Nie mogę doczekać się filmu z jego udziałem. Interesuje mnie prędkość i płynność ruchów.

➡️ Czy mógłbyś zamieścić kod programu? Przyda mi się.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już jeżdzi to schowałbym tą elektronike bo troszke nieestetycznie to wygląda 😉

[ Dodano: 11 Maj 10 05:06 ]

Silnik prądu stałego z przekładnią o małej długości DG2425-200 [35 obr/min]

Nie tak jak napisałeś 95 obr/min ^^ 95 ma symbol DG2425-080

nie żebym się czepiał ale może zamówiłeś nie to co chciałeś 😉

Link do komentarza
Share on other sites

zamówiłem dobry tylko przekleiłem symbol przez pomyłkę innego podobnego tylko właśnie 35obr/min. Mój ma tak jak pisałem 95 obr/min, a dokładniej:

Silnik prądu stałego z przekładnią o małej długości DG2425-080 [95 obr/min]

A elektronika na wierzchu mi się podoba 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.