Skocz do zawartości

Licznik hektarów


Pitraszek1

Pomocna odpowiedź

Cześć,

raczej musiałbyś mieć jakieś niedużej średnicy kółko (znany obwód) i zliczać ile obrotów ono zrobiło (i kompas do mierzenia kierunku), gdy jeździsz po obrysie terenu.

BTW: lub kompas i laser - aproksymacja obrysu kawałkami linii prostych.

Możesz opisać metodę pomiaru powierzchni, którą chcesz zastosować?

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
Link do komentarza
Share on other sites

czujnik bedzie przy kole od siewnika przy śrubie mocującej i będzię zliczać impulsy   a hektary z tego co wiem to liczy sie szerokość maszyny pomnożyć przez obwód koła tylko nie wiem jak napisać program który będzie to wszystko liczyć 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

13 minut temu, Pitraszek1 napisał:

  a hektary z tego co wiem to liczy sie szerokość maszyny pomnożyć przez obwód koła

No tak...tylko ten czujnik trzeba jakos zamontowac porzadnie zebys nie gubil sygnalow tylko niezawodnie zliczal...kod to latwizna bedzie..

Podaj link do tego czujnika to cos na spokojnie bedzie mozna dalej dzialac z kodami

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Ale bierzesz pod uwagę że koło może się przyblokować albo poślizg złapać np na mokrej trawie? Moim zdaniem urządzenie powinno mieć wsparcie z gps. Jak dokladne to ma być? Ja widziałbym takie coś ze współpracą apki na telefon. 

Link do komentarza
Share on other sites

To akurat bardzo powszechnie stosowany sposób, jeszcze z czasów kiedy tego typu urządzenia były czysto mechaniczne. Poza tym o ile wiem trawa zaczyna rosnąć dopiero po przejechaniu siewnikiem, a i to nie od razu 🙂

Domyślam się co to za czujnik (indukcyjny), trzeba go tylko jakoś sensownie zamocować żeby nie gubił kroków (ma wyczuwać przejście szprychy przed czujnikiem). 

Potrafi być kapryśny przy większych obrotach, ale w siewniku powinien dać sobie radę. O ile to nie jest siewnik wyścigowy  🙂

Link do komentarza
Share on other sites

mam dwa czujniki indukcyjne https://botland.com.pl/czujniki-zblizeniowe-indukcyjne/11858-indukcyjny-czujnik-zblizeniowy-lj18a3-5-zcy-5mm-6-36v.html  

i  taki https://botland.com.pl/czujniki-zblizeniowe-indukcyjne/11872-indukcyjny-czujnik-zblizeniowy-lj12a3-4-zby-4mm-6-36v.html  nie zasilę go  5v bo on jest od 6-36v i tak myślę czy można zasilić go z 12 v z ciągnika i przez  Stabilizator 5V L7805CV podłączyć tylko sygnał i podać go na pin analogowy w arduino

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilasz z tych 12v np...a pin sygnalowy tylko podpinasz do ardu...oczywiscie ardu tez przez cos tam musisz podpiac 5v...(tak to ten 3-pinowy)...a ten 4-pinowy jak podpiac to juz ktos inny musi wytlumaczyc...

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

do arduino mam taką przetwornice   https://botland.com.pl/przetwornice-step-down/2967-przetwornica-step-down-lm2596-32v-35v-3a-5903351241397.html?gclid=Cj0KCQjwk4yGBhDQARIsACGfAetVHCIZqhOwD3hxEzl6YGwrDOYrVNGlOHHnX71Da4ZLeOpySuLJDD8aAn5sEALw_wcB&sskey=b928262bdcbe4f0098995ac06c66bf3e  zasilę go z 12 v i na  wyjściu ustawie 5 v i powinno być dobrze tylko zastanawiam się jak z tym czujnikiem boje się że jak go zasilę z 12v to jak podłącze  pin sygnałowy to mi się spali arduino 

Link do komentarza
Share on other sites

Nic sie nie spali...to jest standardem ze jakis modul potrzebuje "wyzszego" napiecia, a logike ma ograniczona do 5v np...

Ty czekaj...😒 w sumie nigdzie nie pisze ze logike ma na 5v...to lepiej poczekac dla pewnosci niech sie wypowie ktos kto tego uzywal.....

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

to tej pory uczyłem się tylko sterować silnikami i zabawa z różymi  czujnikami dużo robiłem sterowników do maszyn i ciągników typu ehr sterowanie sekcjami w opryskiwaczu ale nigdy nie bawiłem się czujnikami zbliżeniowymi jedynie zrobiłem  kiedyś czujnik obrotów RPM   ale to na czujniku odbiciowy IR

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.