Skocz do zawartości

Wybór silnika oraz pozostałych podzespołów do Arduino


Bsaka

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, 

pracuje nad projektem gdzie muszę użyć silnika, który będzie bez przerwy działał. Ma on na celu przesuwanie koła o średnicy 50cm z zakończeniem zębatym. Jest to w fazie projektu więc cieżko mi podać wagę tego obiektu, lecz będzie wykonany z aluminium i miał wysokość 0,5 cm. Nigdy wcześniej nie używałem silników elektrycznych z arduino uno, więc nie wiem co i jak, szczególnie przy tak wysokim napięciu. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Temat jest szeroki niczym rzeka 😉 

Podział silników (uproszczony)

  1. Silniki krokowe - sterowane przy użyciu wyspecjalizowanych układów scalonych, masz dokładną kontrolę nad tym o ile stopni (jaką część pełnego obrotu) wykona silnik w jakim czasie. Stosowane w maszynach przemysłowych (CNC), robotach i innych miejsach, gdzie ta dokładność odgrywa znaczącą rolę.
  2. Silniki prądu stałego - kontrolujemy przy użyciu sygnału PWM z zastosowaniem tranzystora, albo układu Darlingtona, alternatywnie przekaźnika półprzewodnikowego prądu stałego opartego o tranzystor MOSFET.
  3. Silniki prądu zmiennego - kontrolujemy przy użyciu sygnału PWM, aczkolwiek zamiast tranzystora stosujemy układ przekaźnika SSR w oparciu o triak i optotriak. Oczywiście ten wpis dotyczy silnika jednofazowego, z trójfazowymi jest dużo więcej problemów 😉 

Dobór silnika

Tego dokonujesz jak już uda Ci się zważyć obiekt i będziesz wiedział jaki ma rozkład masy. Tutaj polecam lekturę wzorów fizycznych. T[orque] = F*r, więc im dłuższy obiekt tym więcej Nm musi mieć Twój silnik. Jednocześnie im więcej Nm, tym mniejszą prędkość osiągniesz. 1/T ~ ω). Prędkość możesz zamieniać na moment siły używając przekładni czy to zębatych czy planetarnych. W ten sposób działają np. regulatory prędkości we wkrętarkach - im szybciej tym mniejsza siła dokręcania czy skrzynia biegów 😉 Eksperyment myślowy - ruszanie z 5-ki pod górkę oraz szybka jazda na 1-ce.

Wzory

T = F * r [Nm]
1/T ~ ω

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem. Na ten moment jednak eksperymentuję. Patrzyłem w internecie jakie sterowniki mogłyby być do silników DC i chciałem się spytać co uważacie na temat arduino motor shield. Mam też na ten temat kilka pytań: czy taki obwód przewiduje też serva? Czym można zasilić taki obwód jeśli się ma taki silnik (Silnik 37Dx57L z przekładnią 150:1 24V 68RPM - Pololu 4687)? Czy można do takiego urządzenia podpiąć np. 2 silniki i 4 serva? 

Z góry dziękuję bardzo za pomoc. Tak jak już chyba mówiłem jestem nowy w temacie, szczególnie że w kursie Forbota, nie jest to temat szczególnie mocno opisany.

Pozdrawiam

Bsaka

Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, Bsaka napisał:

Mam też na ten temat kilka pytań: czy taki obwód przewiduje też serva?

Serwa z reguły mają już wbudowany sterownik 😉 Podajesz im sygnał PWM określający jego położenie korzystając z biblioteki Servo 😉 

31 minut temu, Bsaka napisał:

Czym można zasilić taki obwód

Zasilacze od LEDów zawsze są dobrym rozwiązaniem... tylko do wymienionego silnika potrzebujesz kawał zasilacza i kawał sterownika 😉 (ewentualnie zamiast mocnego sterownika musisz pilnować, by wał się nie zaciął). Tutaj polecałbym konstrukcję własnej roboty na mosfetach (poszukaj informacji o sterowaniu silnikiem przy użyciu mostka typu H), nie jest to trudne do złożenia, a wyjdzie znacznie taniej niż "przemysłowe" rozwiązanie 😉 

31 minut temu, Bsaka napisał:

arduino motor shield

Nie korzystałem to się nie wypowiem, głównie używam silników krokowych.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.