Skocz do zawartości

Prototyp zegara opartego na licznikach 74HC393


Zimol

Pomocna odpowiedź

Wow, moje klimaty. Uwielbiam w ten sposób konstruowane urządzenia - dzięki temu można zaprezentować jak taki niby niepozorny zegar wygląda bardziej od wewnątrz. Ciesze się, że są jeszcze użytkownicy którzy próbują okiełznać technikę cyfrową od podstaw. To nic, że wiele błędów jest w tym projekcie - każdy się na nich uczy i każdy je też popełnia. Jedyną sprawiedliwością pod tym względem jest to, że nie ma i nie będzie człowieka, który wszystko będzie wiedział na temat szeroko pojętej elektroniki.

Co do sprawy drgających styków koniecznym jest stosowanie przynajmniej prostego obwodu RC, a jeszcze lepszą praktyką jest połączenie wspomnianego obwodu RC z bramką z przerzutnikiem Schmitta (daje to prawidłowe, strome zbocza impulsów.) Też dobrą praktyką, a w niektórych przypadkach wręcz niepomijalną jest odsprzęganie zasilania cyfrowych układów scalonych kondensatorem najlepiej bezindukcyjnym o wartości np 100nF. Wiele niespodzianek zostanie wyeliminowanych.

Życzę determinacji i progresywnej nauki i czekam na prezentację kolejnych projektów z kategorii podstawowej techniki cyfrowej 🙂 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@rafi8112 Serdecznie Panu dziękuję za ten komentarz! Takie rady jak te są bardzo potrzebne😊

Pana kalkulator jest niesamowity, żeby mieć kiedyś taką wiedze jak Pan...

Mam jedno pytanie z nim związane, jak Pan projektował płytkę? Ile to Panu zajęło? 

Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź, dużo zdrowia 🙂

 

Edytowano przez Zimol
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pierwsza wersja projektu miała się opierać na sześciu dwustronnych płytkach PCB o łącznej powierzchni 1,5m2. Część tych płytek nawet zaprojektowałem ręcznie w całości. Niestety przy dwóch warstwach uzyskałem bardzo małą gęstość elementów i bardzo dużą ilość przelotek szczególnie przy obwodach gdzie ilość połączeń była ogromna. Zdałem sobie też sprawę z problemami z integralnością sygnałów ze względu na zbyt długie połączenia, a na elementy kondycjonujące nie było już po prostu miejsca. Porzuciłem więc tę wersję ale wiedza, którą nabyłem okazała się bezcenna. Zdecydowałem się więc na jedną płytkę 8 warstwową o wymiarach 72cm*50cm. Przez kolejne prawie 9 miesięcy udało mi się ją w pełni zaprojektować również ręcznie (autoroutery jak dla mnie są zbyt mało "inteligentne", a konfiguracja reguł dla kilkunastu tysięcy ścieżek jak dla mnie mija się z celem). Dzięki temu, że ręcznie prowadziłem każdą ścieżkę byłem w pełni świadomy tego co robię, a co za tym idzie poczułem przy okazji na swojej skórze trud jaki kiedyś odczuwali konstruktorzy nie mający nawet komputerów do wspomagania projektowania PCB, a przecież powstawały komputery Mainframe nie mające w swoim wnętrzu kilkaset układów scalonych, a kilka tysięcy!

Ja również dziękuje za miłe słowa. Proszę nie zrażać się niepowodzeniami bo są one wpisane w każdego z nas. Prawdziwą sztuką jest się na nich uczyć i wyciągać prawidłowe wnioski, a wtedy da się dojść do rzeczy wielkich.

Powodzenia i też dużo zdrowia bo przy coraz większych projektach na pewno się przyda 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo podoba mi się ten projekt, a w szczególności jego walory edukacyjne. Trafiłem tu, zastanawiając się nad projektem zegara elektronicznego, a nie cyfrowego i wstępnie myślałem o "sercu" na NE555. Idę czytać o Twojej wersji 2.0...

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.