Skocz do zawartości

Pierwsze kroki z pcb


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Witam, dziś postanowiłem kupić sobie płytki uniwersalne i spróbować coś zacząć samemu lutować. Jednak na samym początku powstało dużo problemów. Pierwszy problem to jak tworzyć te ścieżki? Problem pojawił się gdy bawiłem się w programie eagle i samemu projektowałem pcb. Nie bardzo ogarniam co z masą, jak to poprowadzić. Na płytce stykowej to oczywiste bo mam 2 osobne linie i na jednej mam + a na 2 - i sobie łączę. A na takiej uniwersalnej mam sobie pociągnąć samemu takie linie jak na stykowej łączyć? Prosze o jakieś rady ew skierować do jakiegoś artykułu żebym mógł trochę leoiej ogarnąć temat 

Link do komentarza
Share on other sites

@Krawi92 myślę, że tu będzie ciężko coś doradzić. Z własnego doświadczenia podpowiem, że na płytce uniwersalnej ciężko o porządek, bo w końcu sygnały zaczną się przecinać i pojawią się dodatkowe kabelki.

9 godzin temu, Krawi92 napisał:

Pierwszy problem to jak tworzyć te ścieżki?

To może być nieoczywiste. Raczej nie z samej cyny, przynajmniej mi to nigdy nie wychodziło. Ja biorę kawałki nóżek elementów lub drucik z cienkiego kabelka, lutuję jeden koniec, wyginam żeby ładnie szedł wzdłuż wolnych przelotek i lutuje drugi koniec. Czasem ucinam kawałki kabla i lutuje, wtedy można zrobić jakiś mostek bez obawy o zwarcie. Masę zazwyczaj robię z gołego metalu - samych odizolowanych drucików, wtedy łatwo coś podłączyć - coś jak "buda z masą" w samochodzie.

Możesz też zrobić przelotkę nad płytką z drutu lub izolowanego kabla, tylko z tym trzeba uważać, żeby nie powstał gąszcz. Najlepiej kłaść je dość dokładnie i planować.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok spróbuję dziś właśnie w ten sposób drucikami bo cynowanie mi średnio wychodzi. Cyna tylko się trzyma na padach a jak chce 2 pady połączyć to bardzo ciężko, ucieka ta cyna. A co do zasilania mogę to zrobić na zasadzie jak na płytce stykowej? Że pociągnę drutem po długości + a np na dole -? Bardzo ciężko znaleźć mi jakiś materiał jak ktoś od podstaw tłumaczy co po kolei lutuje, jeśli już cos jest to większe projekty. A że połączenia się krzyżują to zdaje sobie sprawę,moge sobie wyjść góra zawsze. Tylko nie mogę ogarnąć jak to jest np przy projektowaniu ścieżek na pcb, gdzie się prowadzi mase 

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Krawi92 napisał:

Cyna tylko się trzyma na padach a jak chce 2 pady połączyć to bardzo ciężko, ucieka ta cyna.

Tak będzie uciekać, chyba że będziesz dogrzewał tylko jeden pad. Ten zimniejszy nie popłynie tak szybko. Jak masz te lepsze płytki stykowe z metalizacją otworów (zielone z Ali) to lepienie cyną pogorszy wprawe bo zacznie wyciekać.

4 godziny temu, Krawi92 napisał:

Że pociągnę drutem po długości + a np na dole -?

@Krawi92 pewnie, możesz. Zależy to od układu jaki robisz. Np tu robiłem ostatnio generator Pierca 4MHz i działa 🙂 a zasilanie jest pociągnięte tak sobie:

image.thumb.png.3711d2889359f65fc9497fecbf969e8c.pngimage.thumb.png.b763cfd0ba533c3d277083d8b478921b.png 

Najważniejsze żeby nie doszło do zwarć.

4 godziny temu, Krawi92 napisał:

Bardzo ciężko znaleźć mi jakiś materiał jak ktoś od podstaw tłumaczy co po kolei lutuje,

Zazwyczaj musisz przemyśleć gdzie będą większe układy - np scalak. Planujesz miejsce, gdzie będzie szło zasilanie i ważniejsze sygnały. Popatrz na filmy Great Scotta na YT, czasem pokazuje jak robi jakieś układy to może się z tego poduczysz.

4 godziny temu, Krawi92 napisał:

Tylko nie mogę ogarnąć jak to jest np przy projektowaniu ścieżek na pcb, gdzie się prowadzi mase

Zależy co robisz. Jeżeli jest to jakiś prosty układ to "wylewasz" mase. W Eaglu robisz polygon, nadajesz mu nazwę skojarzoną masą np. GND i samo wypełni wolne przestzenie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok zlutowałem sobie uklad astabilny na 555, zeby migać lub świecić lampkami ozdobnymi i działa. Zasilanie pociagnąłem wzorując się na plytce stykowej. I faktem jest, że trzeba dobrze przemyśleć połączenia, robić pewne rzeczy pokolei. Nie wyszło to myśle źle, ale kilka połączeń można było uprościć. 

IMG_20210624_171408_resized_20210624_051607748.thumb.jpg.dd343a80b4025e3f35e351d5e352d003.jpg

IMG_20210624_171443_resized_20210624_051607405.thumb.jpg.d838b48444b2ebbfec0038df25011908.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.