Skocz do zawartości

ADC na tiny13 (Bascom)


KD93

Pomocna odpowiedź

Cześć

Chcę wykorzystać tiny13 jako monitor napięcia i mam pewien problem, ponieważ potrzebne są mi 3 piny jako wyjscia i jeden pracujący w trybie ADC. Wiem że w Bascomie nie da się ustawić pojedynczego pinu w tryb ADC, w przypadku tiny13 są 4 wyjścia ADC i wtedy mogę wykorzystać tylko dwa pozostałe piny.

Ma ktoś jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem? Czy pin skonfigurowany jako ADC może pracować jako zwykły I/O?

Ciekawi mnie jeszcze co się dzieje z resetem (ADC0) przy ustawieniu trybu ADC. Jest po prostu niedostepny czy przełącza się na ADC = nie można programować proca przez ISP?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o reset, to istnieje taki fusebit jak RSTDISBL (reset disable). Jeśli jest zaprogramowany, to pin resetu będzie pełnił rolę zwykłego gpio (ewntualnie będzie słuzył jako kolejny kanał adc). Jednocześnie tracimy mozliwość programowania isp. Natomiast jeśli nie będzie zaprogramowany, to będzie to zwykły pin resetu. Domyślnie oczywiście nie jest ustawiony.

Jeśli chodzi o reset, to nie wiem, czy jeden pin moze pełnić dwie role naraz. Jeśli okazałoby się ze nie, to mozna uzyć adc do sprawdzenia stanu logicznego 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Ale właśnie te piny 3 nie mają być wejściowe, tylko wyjściowe i dlatego trochę kapa :/

Co do resetu to tyle też wiedziałem, ale wolałem się upewnić czy przy ustawianiu trybu ADC pin reset automatycznie się nie przełączy, co by było dla mnie przykre.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, oj coś mi się nie zgadza, samo włączenie ADC nie powoduje, że wszystkie piny od ADC zaczynają działać jako wejścia. Jako wejście działa pin, z którego odczytasz napięcie poleceniem getadc(x), pozostałe piny możesz skonfigurować jako wyjścia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sabre, jesteś pewien? Niby multiplekser łączy z przetwornikiem tylko jeden, wybrany kanał (rejestr ADMUX), a inne nie są od niego zalezne, to wskazywałoby na to, ze rzeczywiście mozna ustawić jako wyjścia pozostałe kanały multipleksera (które de facto nie będą uzywane do konwersji A/D)

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, myślałem że tak się nie da. Myślałem właśnie że po skonfigurowaniu ADC wszystkie piny ADC działają jako wyjścia. Jeżeli twierdzisz, że tak nie jest, to będe jutro próbował. Dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.