Skocz do zawartości

Problem z rezystorami lub miernikiem


Hush

Pomocna odpowiedź

Kupiłem kurs podstaw elektroniki od forbot'a i podczas mierzenia rezystorów miałem wyniki różne od oczekiwanych np:

miernik na rezystorze 100 Ω pokazywał 72,4 Ω, podpinając szeregowo dwa rezystory 100 Ω pokazał 135,3 Ω, przy trzech natomiast pokazał 192,1 Ω.

Przy rezystorze 330 Ω pokazuje 210 Ω. Raczej mało prawdopodobny jest tutaj mój błąd gdyż przy wielu pomiarach wynik był ten sam. Czy w takim razie miernik jest uszkodzony? Mam go już chwilę i zawsze był ok. Ma ktoś pomysł co może być nie tak albo jak to naprawić ?

Edytowano przez Hush
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W znaczeniu czy przypadkiem bateria 9V nie ma w rzeczywistości trochę mniej (np. 4V).

Spróbuj włożyć nową baterię, jeśli wyniki będą z takim samym błędem to raczej wskazuje ma uszkodzenie miernika.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o baterie do miernika to znalazłem i nic się nie zmieniło, ale na opakowaniu od nich jest że mają 1.5 V każda a mój miernik ma 3 miejsca czyli razem 4.5 V.

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Hush napisał:

ale na opakowaniu od nich jest że mają 1.5 V każda a mój miernik ma 3 miejsca czyli razem 4.5 V.

Aha to paluszki masz...wiesz to ze na opakowaniu pisze ze maja 1.5v to nie znaczy ze takie napiecie jedt na baterii😉 musisz zmierzyc baterie...lub sprubuj na innych ktore wiesz ze sa dobre zeby wykluczyc rozladowane baterie

Link do komentarza
Share on other sites

@Hush sprawdź czy sondy miernika są ok, weź ustaw na minimalny zakres, zewrzyj ze sobą sondy i napisz wynik. Później trochę pociągnij za kabelki, może zamocowanie w sondach jest zbyt luźne.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

mierząc miernikiem rezystory 330 Ω i 1 kΩ otrzymałem następujące wyniki: 210 Ω i 500 Ω.

przy 10kΩ na mierniku pokazuje 1,3kΩ

Edytowano przez Hush
Link do komentarza
Share on other sites

Konkluzja: jeśli masz 100% pewności że baterie są sprawne - na 99% jest to uszkodzony miernik.

Nie wiem co to za miernik, ale w większości przypadków naprawa jest nieopłacalna.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.