Skocz do zawartości

Kondensator - po co i dlaczego w tym miejscu?


Lukasz2525

Pomocna odpowiedź

Cześć, przerabiam kurs techniki cyfrowej, wcześniej robiłem podstawy elektroniki poziom pierwszy, interesuję się motoryzacją, chciałbym się nauczyć elektroniki, w miarę rozumiem schematy, składam sobie te układy które są w kursie, robię to ze schematu, a nie patrząc na zdjęcie. 

 

Ale nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, patrzę po raz kolejny na schemat i ciągle nie wiem, dlaczego w układzie na zdjęciach jest inaczej, może ktoś mi łopatologicznie wytłumaczy. Rozumiem że ten kondensator jest do filtrowania zasilania, ale dlaczego tam? To wynika z jakiejś zasady? Jeżeli głupie pytanie to wybaczcie.

Ze schematu wynika, że ten kondenstator powinien być równolegle obok nóżek 7 i 14 jak rozumiem, a jest przed nóżką 14 i 13, chociaż 13 pojawia się na schemacie tylko z uziemieniem. Ja to wstępnie zbudowałem dając tak jak napisałem, kondensator obok układu scalonego i łącząc go równolegle z nóżkami 7 i 14 i nadal nie rozumiem, czemu on jest przy nóżce 13. 

Dzięki za proste wytłumaczenie tematu.

_20210905_012715.JPG

_20210905_012652.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

@Lukasz2525 witam serdecznie 🙂 

Dnia 5.09.2021 o 01:45, Lukasz2525 napisał:

a jest przed nóżką 14 i 13, chociaż 13 pojawia się na

To jest uproszczenie, bo 13 jest też związana z masą (tym samym co 7) i można tam wstawić kondensator. Jak prześledzisz etykiety na schemacie to elementów podłączonych do masy jest kilka.

Idea kondensatora to dostarczenie zasilania w sytuacji zwiększonego poboru przez nanosekundy więc musi on być możliwie blisko wyprowadzeń zasilających i taka bliskość jest dopuszczalna. Budując układ na płytce stykowej jest też ten plus, że blaszki tworzą spore pojemności (takie jakby kondensatory) i nawet bez tego dodatkowego kondensatora będzie spokojnie działać.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 6.09.2021 o 07:48, Gieneq napisał:

Budując układ na płytce stykowej jest też ten plus, że blaszki tworzą spore pojemności (takie jakby kondensatory) i nawet bez tego dodatkowego kondensatora będzie spokojnie działać.

Dyskutowałbym xd Te pojemności są liczone raczej w pikofaradach. Wątpię że na zasilaniu uzbiera się więcej niż 1nF, a to 100x mniej niż zwykły jeden kondensator 100nF.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.